Królewski rak – Ola Kucharska

Nikogo nie trzeba przekonywać o walorach smakowych raków. Nawet jeżeli niewielu z nas choć raz je gotowało lub jadło w restauracji, to w Polsce wciąż pamięta się o daniach z raków. Choć ich poziom spożycia jest nieporównywalnie niski w porównaniu z ilościami, jakie jadali nasi przodkowie 200 czy 300 lat temu.

REKLAMA

Te niewielkie skorupiaki były niegdyś wyznacznikiem elegancji i dobrego gustu. Ceniono ich wyborny smak i mimo zmieniających się mód kulinarnych nie traciły na wartości. Przepisy na przygotowanie raków zachowały się w wielu dawnych książkach kucharskich, między innymi w „Gdańskiej książce kucharskiej” Marie Rosnack z 1858 roku. Raki są dodatkiem do sosów, do ryb i mięs, robi się z nich także uwielbiane masło rakowe. Co ciekawe, kostka rakowego tłuszczu lekko posolona i dobrze przechowywana mogła bez zepsucia przetrwać w spiżarni nawet kilka miesięcy. (…)

Ola Kucharska, muzealniczka i rekonstruktorka historyczna

Więcej przeczytasz w 21. numerze dwutygodnika „Pielgrzym” [15 i 22 października 2023 R. XXXIV Nr 21 (884)], str. 36.

Dwutygodnik „Pielgrzym” w wersji papierowej oraz elektronicznej (PDF) można zakupić w księgarni internetowej Wydawnictwa Bernardinum.

Udostępnij ten artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *