Kochani, uściślijmy pojęcia! – Wincenty Łaszewski

Wdałem się z panem Kazimierzem w dyskusję o sakramentach. Powód był prosty: na prośbę proboszcza napisał on tekst do parafialnej gazetki. Rzecz traktowała o najświętszym z sakramentów – Eucharystii. A ponieważ – łatwo było to zauważyć nawet po stylu zdań – materiał powstał dzięki popularnemu „kopiuj-wklej”, miałem wrażenie, że kolega nie bardzo rozumie to, co sam napisał czy raczej – wkleił.

Zdziwiłem się, że ten wykształcony i obyty w świecie człowiek nie rozumiał używanych przez siebie pojęć. Właściwie wcale nie miałem do niego o to pretensji, bo i skąd ma wiedzieć, dlaczego do spożywania Ciała Chrystusa Kościół zastosował słowo „komunia” albo co to jest owa tajemnicza „transsubstancjacja”. Nie mówiąc już o terminach zasadniczych, jak „sakrament”. Kazimierz pisał też o owocach sakramentów, ale gdy zacząłem się o nie dopytywać, po kilku ogólnikach zamilkł.
Nie będę przytaczał naszej ciekawej rozmowy, ale chciałbym zasygnalizować ważny moim zdaniem problem. (…)

Wincenty Łaszewski

Więcej przeczytasz w 20. numerze dwutygodnika „Pielgrzym” [1 i 8 października 2023 R. XXXIV Nr 20 (883)], str. 26-27.

Dwutygodnik „Pielgrzym” w wersji papierowej oraz elektronicznej (PDF) można zakupić w księgarni internetowej Wydawnictwa Bernardinum.

Udostępnij ten artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *