Kościół czci Najświętszy Sakrament Ciała i Krwi Pańskiej w każdej mszy św. Uroczystość Bożego Ciała, zwłaszcza procesja, przypomina nam, że w Eucharystii i w naszej codzienności jest obecny Jezus Chrystus.
Powodem ustanowienia uroczystości Bożego Ciała były objawienia, jakie w 1208 roku miała św. Julianna, augustianka z Mont-Cornillon. Ujrzała ona księżyc w pełni z pewną luką na obwodzie tarczy. Widzenie to powtórzyło się kilka razy w przeciągu dwóch lat. Usiłowano je wyjaśnić. Wreszcie uznano, że tarcza księżyca oznacza cykl liturgiczny, któremu brakuje dotąd osobnego święta dla uczczenia Przenajświętszej Eucharystii. Po zbadaniu sprawy ustanowiono święto najpierw w diecezji Liėge w Belgii w roku 1247, a w roku 1264 papież Urban IV wprowadził je do całego Kościoła powszechnego. Jego zarządzenia potwierdzili kolejni papieże Klemens V i Jan XXII. Oficjum, czyli teksty brewiarzowe i teksty mszy św. na tę uroczystość ułożył św. Tomasz z Akwinu, który tak je dobrał, aby przybliżały najważniejsze prawdy o Eucharystii. W sekwencji zawarł streszczenie nauki katolickiej o Najświętszym Sakramencie. (…)
ks. Augustyn Eckmann
Więcej przeczytasz w 11. numerze dwutygodnika „Pielgrzym” [28 maja i 4 czerwca 2023 R. XXXIV Nr 11 (874)]
Dwutygodnik „Pielgrzym” w wersji papierowej oraz elektronicznej (PDF) można zakupić w księgarni internetowej Wydawnictwa Bernardinum.