22/2022

Winobranie w polskim wydaniu – Maja Sitkiewicz

Jeszcze kilkanaście lat temu w Polsce istniało około dwudziestu zarejestrowanych winiarni. Dziś działa ich już trzysta osiemdziesiąt, nieoficjalnie pewnie drugie tyle, a polskie wino staje się coraz lepsze. To zasługa między innymi ocieplenia klimatu. I choć główne ośrodki produkcji wina…

Iść labiryntem – Wincenty Łaszewski

„Mój syn przestał chodzić do kościoła – poskarżył mi się dawny znajomy. – Do tej pory nie było problemu… Miałem wrażenie, że jest z gruntu religijny, że istnienie Boga jest dla niego oczywiste, więcej – naukowe”. Na pytanie, co takiego…

Imiona na cegłach wyryte – ks. Wojciech Kardyś

W listopadzie wspominamy zmarłych i za nich się modlimy. Sięgamy pamięcią do tych, których już nie ma wśród nas. A co z tymi, którzy kiedyś zamieszkiwali nasze ziemie, ale było to tak dawno temu, że nikt z nas pamiętać ich…

Góry jako ucieczka? – Jan Hlebowicz

Była jedną z najwybitniejszych himalaistek. W październiku 1978 roku jako pierwsza Europejka stanęła na najwyższym szczycie świata. „Nagle do świadomości ludzi dostała się wiadomość, że Polka weszła na Mount Everest. Może dodałam ducha tym, którym go brakowało” – mówiła.

Jak przygotować się do zimy? – Jakub Klebba

Dwie rzeczy należy powiedzieć od razu: oszczędzanie nie jest ani przyjemne, ani nie przynosi natychmiastowych efektów. Nie oznacza to, że oszczędzać nie warto, wręcz przeciwnie – systematyczne odkładanie pieniędzy, zmniejszanie zbędnych wydatków, ograniczanie zużycia i mądre gospodarowanie może pomóc przejść…

Wypominki – modlitewna więź ze zmarłymi – o. Paweł Warchoł

W żadnym innym miesiącu nie modlimy się za zmarłych tak dużo jak w listopadzie. Czynimy to już 1 listopada, w uroczystość Wszystkich Świętych, odwiedzając cmentarze, na których leżą nasi bliscy zmarli, pamiętając o nich w modlitwie, zapalając na ich grobach…