Wiara jest receptą na życie – rozmowa z biskupem Ryszardem Kasyną

Dokładnie dziesięć lat temu bp Ryszard Kasyna został mianowany biskupem diecezji pelplińskiej. O priorytetach posługi biskupiej, życiu żywą wiarą i byciu uczniem Chrystusa opowiada w rozmowie z ks. Wojciechem Węckowskim.

– Jak Ksiądz Biskup postrzegał naszą diecezję, gdy dziesięć lat temu otrzymał nominację na biskupa diecezji pelplińskiej?
– Miałem świadomość bogatej tradycji historycznej diecezji pelplińskiej, wcześniej znanej pod nazwą chełmińskiej, sięgającej roku 1243. Ponadto wciąż żywa była pamięć, szczególnie w odniesieniu do Pelplina, dziedzictwa zakonu ojców cystersów, jak również męczeńskiej historii duchowieństwa w okresie II wojny światowej. Spoglądając choćby na mapę i wielkość terytorialną diecezji, dostrzegałem, iż jest to obszar, który obejmuje swoimi granicami powierzchnię pięć razy większą od archidiecezji gdańskiej, w której posługiwałem. Pamiętałem też słowa śp. bpa Jana Bernarda Szlagi, który zawsze wspominał, że diecezja po reorganizacji w roku 1992 stała się diecezją małomiasteczkową. Wiedziałem, że ludność zamieszkująca ten teren jest rdzenna i zakorzeniona, a więc przywiązana do swej ziemi i małej ojczyzny, do tradycji chrześcijańskich oraz odznacza się pobożnością, pracowitością i sumiennością. (…)

Więcej przeczytasz w 22. numerze dwutygodnika „Pielgrzym” [30 października i 6 listopada 2022 R. XXXIII Nr 22 (859)]

Dwutygodnik „Pielgrzym” można zakupić w księgarni internetowej Wydawnictwa Bernardinum.

UWAGA – NOWOŚĆ!
Czasopismo do nabycia także w wersji elektronicznej (PDF)!

Udostępnij ten artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *