Kilka tysięcy osób w Warszawie, sześciuset księży, osiemdziesięciu biskupów z Polski i przedstawiciele najwyższych władz państwowych oraz wierni zgromadzeni w kilkudziesięciu lokalizacjach w całej Polsce – tak wyglądały uroczystości beatyfikacyjne Prymasa Tysiąclecia i Matki Niewidomych. Od 12 września mamy dwoje nowych błogosławionych.
Przez wiele długich lat trwały starania o wyniesienie na ołtarze Matki Elżbiety Czackiej i kard. Stefana Wyszyńskiego.
Błogosławiona Matka
Róża Czacka urodziła się w 1876 roku. Od dzieciństwa miała problemy ze wzrokiem. Mimo wielu specjalistycznych konsultacji nie udało się go uratować i Róża straciła widzenie w wieku dwudziestu dwóch lat. Postanowiła wtedy nauczyć się jak najwięcej o tego rodzaju niepełnosprawności i pomagać niewidomym w wykształceniu i zdobywaniu zawodu. W 1908 roku założyła Towarzystwo Opieki nad Ociemniałymi, a w 1918 powstało Zgromadzenie Sióstr Franciszkanek Służebnic Krzyża. Zakład dla Niewidomych w Laskach pod Warszawą funkcjonuje od 1925 roku i wciąż się rozwija, proponując ociemniałym dzieciom i młodzieży wiele możliwości.
Błogosławiony Prymas
Stefan Wyszyński urodził się w Zuzeli nad Bugiem w 1901 roku. Święcenia kapłańskie przyjął w 1924 roku. W czasie II wojny światowej przebywał między innymi w Laskach pod Warszawą, gdzie pełnił w konspiracji funkcję kapelana Armii Krajowej. Święcenia biskupie przyjął w 1946 roku. Jego zawołaniem zostały słowa: „Soli Deo honor et gloria” – „Samemu Bogu cześć i chwała”. Dwa lata później papież Pius XII mianował Wyszyńskiego arcybiskupem metropolitą gnieźnieńskim i warszawskim oraz prymasem Polski. W 1953 roku kardynał został aresztowany przez komunistyczne władze i przebywał w odosobnieniu przez trzy lata. (…)
Patrycja Michońska-Dynek
Więcej przeczytasz w 19. numerze dwutygodnika „Pielgrzym” [19 i 26 września 2021 R. XXXII Nr 19 (830)]
TUTAJ można zakupić najnowszy (19/2021) numer dwutygodnika „Pielgrzym”:
https://ksiegarnia.bernardinum.com.pl/pl/p/Pielgrzym-192021/287