Ziarno Słowa – ks. Wojciech Kardyś
XXV i XXVI NIEDZIELA ZWYKŁA
XXV i XXVI NIEDZIELA ZWYKŁA
Rozpoczęcie roku szkolnego od najmłodszych lat wprawiało mnie w melancholijny nastrój. Co ciekawe pamiętam, że ten stan towarzyszył mi już od zerówki, i że te uczucia co roku odżywały. Być może sprawia to zapach jesieni dający się wyraźnie wyczuć w…
Wspaniale, że udało się połączyć beatyfikacje dwóch wielkich Polaków, matki Róży Czackiej i Prymasa Stefana Wyszyńskiego. Zabrakło – wiem, że to jest czynnik niezależny – aby do tej dwójki dołączył ich mistrz i przyjaciel, a może i człowiek wiodący całą…
Czy można wydrukować jedzenie? Można. Wiem, jak to brzmi, ale taka jest prawda. Kilkadziesiąt lat temu pukalibyśmy się w czoło. Dzisiaj potakujemy z mądrą miną.
Po jednej stronie niemiecki kryminalista, kapo obozu w Auschwitz, Walter Dünning. Po drugiej polski więzień, Tadeusz Pietrzykowski. Esesmani robią zakłady. Odpalają cygara. Wyśmiewają polskie „chucherko” skazane na porażkę. Czas zacząć widowisko…
Żyjemy w epoce fascynacji jego postacią. Gdyby jednak zapytać ludzi, co o nim wiedzą, opowiedzą nam o marginaliach. Będą mówić o rzeczach kolorowych i fascynujących, a przecież nawet cuda dokonywane przez o. Pio miały być znakami kierującymi nasze spojrzenie gdzie…
Uprawiano ją od zarania dziejów, choć prawdopodobnie należy do nielicznych zbóż, które w naturze na dziko nie występują. Dla Majów i Inków była jednym z głównych składników diety. W Europie spopularyzował ją pod koniec XV wieku Krzysztof Kolumb.
Jakubowi pielgrzymi zdążający Drogą Człuchowską z Pelplina w kierunku Polanowa na swoim szlaku napotkają klimatyczną świątynię pw. św. Jakuba Apostoła w Tucholi. Samo miasteczko jest równie ciekawe, a przy tym przychylne turystom i wędrowcom.
Żyjemy w rzeczywistości cielesno-duchowej. Bliskie jest nam oczywiście to, co fizyczne i materialne. Czasami tak bardzo, że spychamy na dalszy plan kwestie duchowe. I choć w naszych codziennych praktykach zachowujemy pewne rytuały, które łączą nas ze światem duchowym, to nie…
Pełne koszyki okazałych aromatycznych grzybów lądują na kuchennych stołach. Należy jednak pamiętać, że nie wszystkie z nich są jadalne, dlatego z dużą dozą ostrożności należy podchodzić do grzybobrania. O toksynach zawartych w niektórych gatunkach i zatruciach grzybami mówi prof. n.…
Wizja szkoły, w której uczeń nie kontaktuje się fizycznie ani z innymi uczniami, ani z nauczycielem do niedawna pojawiała się jedynie w kontekście prognoz dotyczących odległej przyszłości. Życie napisało jednak swój scenariusz. Jak odnaleźliśmy się w rzeczywistości zdalnego nauczania? Jak…
Kilka tysięcy osób w Warszawie, sześciuset księży, osiemdziesięciu biskupów z Polski i przedstawiciele najwyższych władz państwowych oraz wierni zgromadzeni w kilkudziesięciu lokalizacjach w całej Polsce – tak wyglądały uroczystości beatyfikacyjne Prymasa Tysiąclecia i Matki Niewidomych. Od 12 września mamy dwoje…