Daje nadzieję, odwagę i siłę – Anna Mazurek-Klein

Optymiści mają w życiu lepiej – nie dość, że los się do nich uśmiecha, nie dość, że otaczają ich sami życzliwi ludzie, to w dodatku są zdrowsi. Optymizm bowiem daje nadzieję, odwagę i siłę do pokonywania przeciwności losu. Psycholodzy przekonują, że optymizmu można się nauczyć.

REKLAMA


Wiele osób twierdzi, że Polak optymista to sprzeczność sama w sobie. I coś jest na rzeczy, skoro z badań psychologicznych wynika, że narzekamy i marudzimy wprawdzie mniej niż kiedyś, ale wciąż więcej od innych nacji.

W poszukiwaniu szczęścia
Jak odnaleźć prawdziwe szczęście? Zastanawiali się nad tym już starożytni. Jako pierwszy definicję szczęścia sformułował Epikur. Jego zdaniem szczęście oznaczało po prostu przyjemność, a ta z kolei – brak bólu. Stoicy upatrywali szczęście w spokoju i wolności od cierpienia, dlatego odrzucali wszelkie namiętności i gwałtowne emocje, preferując obojętność wobec otaczających ich zdarzeń. Natomiast chrześcijańscy filozofowie – ze św. Tomaszem z Akwinu na czele – twierdzili, że jedynym sposobem osiągnięcia szczęścia może być całkowite oddanie się wierze w Boga, a także pokora, cierpienie i asceza. (…)

Anna Mazurek-Klein


Więcej przeczytasz w 26. numerze dwutygodnika „Pielgrzym” [27 grudnia 2020 i 03 stycznia 2021 R. XXXI Nr 26 (811)]

TUTAJ można zakupić najnowszy (26/2020) numer dwutygodnika „Pielgrzym”:
https://ksiegarnia.bernardinum.com.pl/pl/p/Pielgrzym-262020/287

Udostępnij ten artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *