Oswoić śmierć – Anna Mazurek-Klein

Strach przed śmiercią jest jednym z największych naszych lęków. Boimy się własnej śmierci i boimy się śmierci bliskich. Nierzadko staje się ona tematem tabu. Spychamy ją do szpitalnych sal i za mury cmentarzy. Tymczasem jest ona jedyną pewną rzeczą w życiu. Czy zatem można tak się do niej przygotować, by się jej już nie bać? Być może właśnie uroczystość Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny są dobrą okazją do tego, by się z tym lękiem skonfrontować.

REKLAMA


Erich Fromm, słynny niemiecki filozof, socjolog i psycholog, autor znanej książki O sztuce miłości, krótko przed swoją śmiercią w wywiadzie dla Telewizji Brytyjskiej wyznał: „Ludzie boją się śmierci. Sądzą, że strach przed śmiercią jest w dużej mierze spowodowany lękiem utraty tego, co się posiada. Niektórzy ludzie «żyją» w sercach innych, ponieważ tak bardzo zaznaczyli swoje «ja». Byli pełni życia. Wielu ludzi jest po prostu zapomnianych, bo nie zostawili nic do zapamiętania”.

Pogrzeby pod klucz
Dziś śmierć dla większości ludzi zdaje się być jeszcze bardziej przerażająca, samotna, anonimowa, zmechanizowana i zdehumanizowana. Umiera stara tradycja gromadzenia się przy zmarłym na wspólnej modlitwie. Już tylko na wsi i w małych miasteczkach spotykamy się dzień przed pogrzebem przy trumnie zmarłego na różańcu, uczestniczymy w długich konduktach pogrzebowych z kostnicy do kościoła, a stamtąd na cmentarz. (…)

Anna Mazurek-Klein


Więcej przeczytasz w 22. numerze dwutygodnika „Pielgrzym” [1 i 8 listopada 2020 R. XXXI Nr 22 (807)]

TUTAJ można zakupić najnowszy (22/2020) numer dwutygodnika “Pielgrzym”:
https://ksiegarnia.bernardinum.com.pl/pl/p/Pielgrzym-222020/287

Udostępnij ten artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *