Nowe życie w czasach koronawirusa

Od kilku miesięcy Covid-19 dominuje nasze życie – rodzinne i zawodowe. Zamknięto szkoły, wprowadzono pracę zdalną, ograniczono możliwości korzystania z udogodnień kulturalnych, turystycznych i transportu zorganizowanego. Dr n. med. Michał Sutkowski, prodziekan Wydziału Medycznego ds. Rozwoju Uczelni Łazarskiego, rzecznik Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce, w rozmowie z Patrycją Michońską-Dynek radzi, jak dbać o siebie i swoich bliskich.

REKLAMA


– Panie doktorze, koronawirus wprowadził nowe zasady gry, zamknął nas w domach. Sprawił nawet, że pacjenci cierpiący na wiele chorób, w tym onkologicznych, poczuli się opuszczeni, niektórzy ze strachu przed zarażeniem zrezygnowali z terapii.

– A tak nie powinno być. W kwietniu odbyło się nawet spotkanie ekspertów ds. onkologii przy Medycznej Racji Stanu pod znamiennym tytułem „Rak nie zna kwarantanny”. Przede wszystkim dyskutowaliśmy o tym, że zdrowi lekarze, zdrowy personel, przychodnie, system – muszą zająć się chorymi onkologicznie, nie możemy tych chorych zostawić. Zresztą dotyczy to także pacjentów diabetologicznych, kardiologicznych czy tych, którzy mają planowe zabiegi. Rzeczywiście jakiś czas czekaliśmy, odkładaliśmy pewne rzeczy, jak choćby szczepienia w opiece podstawowej, ale pewnych spraw nie można odłożyć, szczególnie w onkologii. Pamiętajmy, że telemedycyna nie załatwi wszystkiego i że to nie jest jedyne narzędzie do kontaktu pacjent–lekarz. (…)


Więcej przeczytasz w 11. numerze dwutygodnika „Pielgrzym” [31 maja i 7 czerwca 2020 R. XXXI Nr 11 (796)]

TUTAJ można zakupić najnowszy (11/2020) numer dwutygodnika “Pielgrzym”:
https://ksiegarnia.bernardinum.com.pl/pl/p/Pielgrzym-112020/287

Udostępnij ten artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *