11/2020

Nowe życie w czasach koronawirusa

Od kilku miesięcy Covid-19 dominuje nasze życie – rodzinne i zawodowe. Zamknięto szkoły, wprowadzono pracę zdalną, ograniczono możliwości korzystania z udogodnień kulturalnych, turystycznych i transportu zorganizowanego. Dr n. med. Michał Sutkowski, prodziekan Wydziału Medycznego ds. Rozwoju Uczelni Łazarskiego, rzecznik Kolegium…

Kapłan sługą Eucharystii

Tegoroczne święcenia prezbiteratu, które przyjęło 9 diakonów, odbyły się 23 maja w bazylice katedralnej w Pelplinie. Eucharystii przewodniczył biskup pelpliński Ryszard Kasyna.

Krucha i delikatna cykoria – Maria Fall-Ławryniuk

Intrygująca, a zarazem bardzo zdrowa i niskokaloryczna, przez lekko gorzkawy smak niesłusznie eliminowana z jadłospisu. Najsmaczniejsza i najzdrowsza na surowo, ale świetnie smakuje również zapiekana, gotowana na parze, grillowana czy marynowana.

Weronika Korthals śpiewa Wojtyłę

„Wierzyć więcej” – tak zatytułowana jest najnowsza płyta polskiej wokalistki, dyrygentki i kompozytorki Weroniki Korthals. Laureatki między innymi programu „Szansa na sukces”, a w latach 2004–2009 wokalistki zespołu Ha-Dwa-O! Pochodząca i mieszkająca na Kaszubach artystka swój nowy album w całości…

Oczami dziecka – Anna Mazurek-Klein

Pandemia koronawirusa całkowicie zmieniła nasze życie. Niełatwo się z tym pogodzić dorosłym, a jeszcze trudniej dzieciom – wyrwanym nagle ze swoich rytuałów, pozbawionym towarzystwa przyjaciół, możliwości pójścia w ulubione miejsca, za to uwięzionych przez kilka godzin przed ekranem komputera w szkole…

W drodze do duszpasterskiej pracy – Neoprezbiterzy 2020

Rok 2020 z pewnością zapisze się w pamięci każdego z nas. Szalejąca epidemia koronawirusa i rozmaite ograniczenia wynikające z walki z nią wpłynęły na wiele aspektów naszego życia. Funkcjonowanie w nowej rzeczywistości niesie ze sobą rozmaite wyrzeczenia.

Pandemia i nawrócenia – Adam Hlebowicz

Wiele osób modli się obecnie o ustanie pandemii i nawrócenie świata na wiarę w Boga. Czy to złe myślenie? Nie, bo każde nawrócenie to szczęście dla chrześcijan, przebudzenie człowieka, zobaczenie świata realnym.

Pustka – Maria Paszyńska

Odnoszę wrażenie, że to słowo przeraża ludzi XXI wieku. Pustka jest dla nas jednoznaczna z samotnością, opuszczeniem, izolacją, wyobcowaniem, brakiem, niedostatkiem, sytuacją niekomfortową i niepożądaną.