Ziarno Słowa – ks. Wojciech Kardyś
NIEDZIELA ZESŁANIA DUCHA ŚWIĘTEGO I UROCZYSTOŚĆ NAJŚWIĘTSZEJ TRÓJCY
NIEDZIELA ZESŁANIA DUCHA ŚWIĘTEGO I UROCZYSTOŚĆ NAJŚWIĘTSZEJ TRÓJCY
Są bardzo miłą przekąską. Chrupią. W środku są nadziewane mięsem, krewetkami, warzywami i grzybami. Łatwo się je robi. I znają je wszyscy.
Jan Paweł II szybko stał się dla milionów Polaków autorytetem moralnym, a jego pielgrzymki do ojczyzny stanowiły dla zniewolonego komunizmem społeczeństwa impuls do walki o wolność.
Od kilku miesięcy Covid-19 dominuje nasze życie – rodzinne i zawodowe. Zamknięto szkoły, wprowadzono pracę zdalną, ograniczono możliwości korzystania z udogodnień kulturalnych, turystycznych i transportu zorganizowanego. Dr n. med. Michał Sutkowski, prodziekan Wydziału Medycznego ds. Rozwoju Uczelni Łazarskiego, rzecznik Kolegium…
Tegoroczne święcenia prezbiteratu, które przyjęło 9 diakonów, odbyły się 23 maja w bazylice katedralnej w Pelplinie. Eucharystii przewodniczył biskup pelpliński Ryszard Kasyna.
Intrygująca, a zarazem bardzo zdrowa i niskokaloryczna, przez lekko gorzkawy smak niesłusznie eliminowana z jadłospisu. Najsmaczniejsza i najzdrowsza na surowo, ale świetnie smakuje również zapiekana, gotowana na parze, grillowana czy marynowana.
Mimo że wiąże się z nimi kilkusetletnia historia, mało kto o nich słyszał. Unikatowe w skali kraju – przedziwne i jednocześnie fascynujące. Pokłony feretronów – bo o nich mowa – to bogata ludowa tradycja, która znana i pielęgnowana jest tylko…
„Wierzyć więcej” – tak zatytułowana jest najnowsza płyta polskiej wokalistki, dyrygentki i kompozytorki Weroniki Korthals. Laureatki między innymi programu „Szansa na sukces”, a w latach 2004–2009 wokalistki zespołu Ha-Dwa-O! Pochodząca i mieszkająca na Kaszubach artystka swój nowy album w całości…
Pandemia koronawirusa całkowicie zmieniła nasze życie. Niełatwo się z tym pogodzić dorosłym, a jeszcze trudniej dzieciom – wyrwanym nagle ze swoich rytuałów, pozbawionym towarzystwa przyjaciół, możliwości pójścia w ulubione miejsca, za to uwięzionych przez kilka godzin przed ekranem komputera w szkole…
Rok 2020 z pewnością zapisze się w pamięci każdego z nas. Szalejąca epidemia koronawirusa i rozmaite ograniczenia wynikające z walki z nią wpłynęły na wiele aspektów naszego życia. Funkcjonowanie w nowej rzeczywistości niesie ze sobą rozmaite wyrzeczenia.
Wiele osób modli się obecnie o ustanie pandemii i nawrócenie świata na wiarę w Boga. Czy to złe myślenie? Nie, bo każde nawrócenie to szczęście dla chrześcijan, przebudzenie człowieka, zobaczenie świata realnym.
Odnoszę wrażenie, że to słowo przeraża ludzi XXI wieku. Pustka jest dla nas jednoznaczna z samotnością, opuszczeniem, izolacją, wyobcowaniem, brakiem, niedostatkiem, sytuacją niekomfortową i niepożądaną.