25/2019

Życie pisane piosenką – rozmowa z Andrzejem Sikorowskim

Jest laureatem wielu nagród festiwalowych, zdobywcą czołowych miejsc w plebiscytach radiowych i telewizyjnych. Jego „Kap, kap, płyną łzy”, „Nie przenoście nam stolicy do Krakowa” czy „Ale to już było” dla Maryli Rodowicz śpiewa od lat cała Polska. Od 2005 roku…

Wigilijny stół – Maria Fall-Ławryniuk

Pysznie, wigilijnie, ale nieco inaczej niż zawsze, jednak na bazie tradycyjnych składników. A to za sprawą niezwykłej energii wigilijnej kolacji, przebywania z bliskimi, wysokiego poziomu endorfin, niezwykłych aromatów i smaków oraz korzyści z rodzinnego biesiadowania.

Świąteczny czas w Watykanie – Anna Artymiak

Czas Adwentu i pierwsze godziny Bożego Narodzenia w Watykanie obok codziennego rytmu pracy Kurii naznaczone są intensywnymi przygotowaniami do obchodów uroczystości Narodzenia Pańskiego z udziałem Ojca Świętego.

Narodziny Zbawiciela – ks. Wojciech Kardyś

Spoglądając na bożonarodzeniową szopkę, oglądając jasełka i śpiewając kolędy, możemy wiele powiedzieć o okolicznościach narodzin Jezusa Chrystusa, naszego Zbawiciela. Jak jednak było naprawdę?

Gwiazdka sprzed stu lat – rozmowa z Aleksandrą Zaprutko-Janicką

Dziś przygotowania do świąt Bożego Narodzenia zaczynają się w listopadzie, a my i tak uważamy, że to zdecydowanie za szybko. Co miały jednak powiedzieć nasze prababcie, które pierwsze przymiarki do świąt rozpoczynały już w sierpniu? O przedświątecznej gorączce sprzed stu…

Dzisiaj w Betlejem – Marek Suchar

Dziś Betlejem to miasto zamieszkane przez około trzydziestu tysięcy mieszkańców, a więc pod względem wielkości zbliżone jest do naszego Malborka. Znajduje się w odległości dziesięciu kilometrów od centrum Jerozolimy, a jego nazwa jest połączeniem dwóch hebrajskich słów: beit, oznaczającego dom, oraz lechem…

Dzień Gniewu – Adam Hlebowicz

Rzadko mam czas na oglądanie telewizji, jednak na ten spektakl naprawdę czekałem. „Dzień gniewu” Romana Brandstaettera w Teatrze Telewizji w reżyserii Jacka Raginisa-Królikiewicza już wyborem nieprzeciętnego tekstu zdecydowanie zbyt zapomnianego autora przyciągnął moją uwagę.

Dokąd prowadzisz, Gwiazdo? – Piotr Wojciechowski

Czas świąteczny, czas osobliwy. Żyjemy wśród zabieganych ludzi, tak często sami nie mamy na nic czasu. Zdążyć z robotą, dostać się do lekarza, oddać książkę, naprawić pralkę. A czas świąteczny dokłada nam więcej zadań – trzeba wysłać życzenia, pomyśleć o…