18/2019

Świat bez chemii – Beata Dwornik

Czy strach przed chemią w codziennym życiu ma jakieś racjonalne podstawy, czy jest tylko chwilową modą napędzaną przez, być może, producentów produktów naturalnych? I czy rezygnacja z chemii w codziennym życiu w ogóle jest możliwa?

Śladami Podlaskich Męczenników – Mateusz Klebba

Wszyscy doskonale znamy słowa Chrystusa, modlącego się w wieczerniku: ut unum sint – aby byli jedno. Jaka jest cena tej jedności? Czy potrafimy dla niej poświęcić własne życie i szczęście? O tym, jak wiele kosztuje jedność, i jak wiele ona…

Przemoc wielkich tablic – Piotr Wojciechowski (felieton)

Etnolog Jonathan Lear w książce „Radical hope” przytacza słowa Indianki z plemienia Crew. Kiedy w XIX wieku plemię musiało porzucić wędrówki, polowania i wojny, kiedy przymuszono je do rolnictwa w rezerwacie, owa Indianka powiedziała: „Próbuję żyć życiem, którego nie rozumiem”.

O ajntopach i nie tylko – Adam Hlebowicz (felieton)

Zazwyczaj na lokalnych wydarzeniach, świętach ryby, śliwki czy grilla można nieźle zjeść, albo przynajmniej popróbować różnych smakołyków lokalnej kuchni. To zazwyczaj panie z Koła Gospodyń Wiejskich – choć nierzadko w ich szeregach są również panowie – przechowały babcine i mamine…

Moda na świętych – Wincenty Łaszewski

Raz po raz pojawia się wśród nas, ludzi prawdziwie wierzących, coś w rodzaju mody na któregoś ze świętych. Jakbyśmy zapomnieli na chwilę, że jesteśmy chrześcijanami, czyli ludźmi Chrystusowymi, i biegli za czymś, co może odciąga nas od prawdziwej wiary.

Lubię, jak jest bardzo zimo – rozmowa z Dagmarą Bożek-Andryszczak

Praca w terenie, przy wyjącym wietrze i niskich temperaturach, niespodziewane wizyty niedźwiedzi i krajobrazy, które na zawsze pozostaną w pamięci. Dagmara Bożek-Andryszczak miłością absolutną pokochała lodowate krainy – Arktykę i Antarktykę. Z uczestniczką dwóch rocznych wypraw polarnych rozmawia Iwona Demska.