Wakacje – dla siebie czy dla innych?

Jak pokazują badania, do planowania swoich wakacji przywiązujemy bardzo dużą wagę.

REKLAMA

Jedna na cztery osoby rezerwuje nocleg z trzymiesięcznym wyprzedzeniem, a 35 proc. robi to od jednego do trzech miesięcy wcześniej. Najczęściej rezerwujemy hotel za pomocą portali, online. Na wybór zakwaterowania największy wpływ mają natomiast lokalizacja, ocena w sieci oraz oferowane udogodnienia. Z roku na rok wzrasta też liczba Polaków wybierających zorganizowane formy wypoczynku. Z dr Magdaleną Żadkowską, socjolożką z Uniwersytetu Gdańskiego – rozmawia Iwona Demska.

– Cały rok czekamy na upragnione wakacje, tymczasem jak pokazują statystyki, często satysfakcja z wypoczynku nie jest taka, jakiej byśmy oczekiwali. Dotyczy to przede wszystkim rodzin wyjeżdżających w czasie wolnym od szkoły. Narzekamy na konieczność dopasowania terminów, coraz większy tłok w miejscach, do których jedziemy.

– Rzeczywiście, część ludzi żartuje, że jak wraca z wakacji, to najpierw musi odpocząć. Wspólny urlop to taki trening relacji rodzinnych. Jeśli naprawdę mielibyśmy ten luksus, że możemy zaplanować urlop w taki sposób, żeby wszyscy dobrze wypoczęli, pojawiłoby się kilka konfiguracji takiego wypoczynku. Może jeden tydzień tylko we dwoje, z partnerem czy partnerką, tydzień samotnie, a kolejny wszyscy razem, z dziećmi. A może mama tylko z córką, tata z synem itd. (…)

Więcej przeczytasz w najnowszym numerze dwutygodnika Pielgrzym (13/2019)

Udostępnij ten artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *