Tak ucho natężam ciekawie

Sztuka słuchania to podstawowa umiejętność służąca tworzeniu i utrzymywaniu związków z innymi. Jeśli potrafimy słuchać, ludzie lgną do nas.

REKLAMA

Łatwiej odnosimy sukcesy, mamy więcej przyjaciół i czujemy się szczęśliwsi. Brak umiejętności słuchania, jak twierdzi psycholog, dr Elżbieta Zubrzycka, bardzo nas ogranicza i upośledza. Rozmawia Iwona Demska.

– Pani doktor, żyjemy w czasach, w których wszyscy wolą raczej mówić niż słuchać. Słyszymy, co mówi do nas druga osobach, ale nie słuchamy aktywnie.

– No tak. Jednym uchem słuchamy, drugim wypuszczamy, nie staramy się rzeczywiście wsłuchać w drugiego człowieka. Wyobraźmy sobie sytuację, że jesteśmy na przyjęciu. Ktoś opowiada anegdotę, ktoś inny narzeka, a jeszcze inny chwali się swoimi dziećmi. Wszyscy z niecierpliwością czekają na swoją kolej, bo chcą opowiedzieć swoją historię. Gdybyśmy głębiej zastanowili się nad tym, czym jest słuchanie, w rzeczywistości jest to okazywanie innym szacunku i zainteresowania. To podstawa nawiązywania związków. Jeżeli pokazujemy komuś, że jesteśmy nim zainteresowani, że chcemy wiedzieć, co myśli, co się z nim dzieje, odsuwamy siebie na dalszy plan i zapominamy na ten czas o naszych potrzebach. (…)

Więcej przeczytasz w najnowszym numerze “Pielgrzyma”…

Udostępnij ten artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *