3/2016

Bóg – miłosierny i surowy

Przeżywany obecnie Rok Święty Miłosierdzia stanowi dla każdego wierzącego wspaniałą okazję oraz wielką szansę, aby na nowo i głębiej odkryć bogactwo Bożego miłosierdzia. To nie znaczy jednak, że miłosierdzie zamyka oczy na grzech.

Co ci powie gen?

Nie tylko predyspozycje chorobowe, potwierdzenie ojcostwa, ale także talent, podatność na stres i wskazania żywieniowe – to wszystko można odczytać z genów. Z dr. inż. Tomaszem Czerneckim, naukowcem z Lubelskiego Uniwersytetu Przyrodniczego, rozmawia Iwona Demska.

Czy starość jest chorobą?

O roli lekarza geriatry w życiu pacjenta w podeszłym wieku mówi kierownik Katedry i Kliniki Chorób Wewnętrznych, Chorób Tkanki Łącznej i Geriatrii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego prof. dr hab. Zbigniew Zdrojewski w rozmowie z Anną Mazurek-Klein.

Nie czekajmy na śnieg

Ferie zimowe to zawsze wyzwanie dla rodziców – gdzie wyjechać na wypoczynek i jak zagospodarować wolny czas swoich pociech. Anna i Krzysztof Kobusowie – rodzice dwóch chłopców, dziennikarze, podróżnicy i fotografowie – w rozmowie z Patrycją Michońską-Dynek radzą, jak i…

NOWOŚĆ W ODWADZE I POKORZE

Czy moje życie jest łagodne, pokorne, bez zadzierania nosa i zadęcia? Spróbujmy zobaczyć ewangelizacyjne papieskie zachęty do odwagi i pokory w naszym kraju.

Siostra zakonna udziela Komunii św.

Do Redakcji Pielgrzyma! Od kilku lat praktycznie na stałe mieszkam w Anglii. Tam też chodzę do kościoła katolickiego. Początkowo trochę mnie to dziwiło, ale już teraz się przyzwyczaiłem. Otóż w tym kościele Komunii św. udziela siostra zakonna. Czy w ogóle…

Światowe Kociewie!

Kociewie zajmuje obszar około trzech i pół tysiąca kilometrów kwadratowych i zamieszkuje go ponad trzysta czterdzieści tysięcy mieszkańców, co oznacza, że jeden procent Polaków to właśnie Kociewiacy! Dlatego już po raz dziewiąty 10 lutego obchodzimy Światowy Dzień Kociewia, który po…

Tarta cytrynowa

Słodkie wypieki z kremami znane są już od czasów średniowiecza, a swoje początki mają u królowej wszystkich kuchni świata, czyli we Francji.

ZAPUSTY

Starsi ludzie powiadali, że Zapusty trzeba świętować koniecznie, bo ci, którzy tego nie robią, w ciągu całego roku nie mogą obronić się od nieszczęść.

Zew Północy

Najlepiej czują się w pokrytej śniegiem, mroźnej bezkresnej przestrzeni, pędząc ku wolności i przygodzie. Wtedy nic się wokół nie liczy. Jest tylko maszer prowadzący psi zaprzęg i jego czworonogi. Taka jazda to jak podróż w czasie do wieków, gdy żyliśmy…