DWA LATA PONTYFIKATU
Minęły dwa lata pontyfikatu papieża Franciszka. To niewiele, ale trzeba przyznać, że to dynamiczny okres, naznaczony oryginalnym i mocnym charakterem papieża.
Minęły dwa lata pontyfikatu papieża Franciszka. To niewiele, ale trzeba przyznać, że to dynamiczny okres, naznaczony oryginalnym i mocnym charakterem papieża.
Człowiek zawsze jest otoczony troskliwym objęciem swego Stwórcy. Jedną z oznak tej Bożej troski o nas jest świat aniołów. Gdy dzieje się coś ważnego, wzywamy je.
Komponuje z uśmiechem. Cieszy się, gdy słyszy swoje utwory w kościołach. Otarł się o śmierć. Jeszcze żył, gdy lekarze mówili o nim „nieboszczyk”. Dla mnie to były znaki od Pana Boga – mówi Patrycji Michońskiej-Dynek Paweł Bębenek, kompozytor muzyki liturgicznej.
Szersza publiczność pokochała ją przede wszystkim za rolę Natalii Borowik w serialu „Ojciec Mateusz”. Jest jedną z najlepszych polskich aktorek. Chętnie współpracują z nią wybitni reżyserzy: Agnieszka Holland, Jerzy Skolimowski czy Wojciech Smarzowski. Ostatnio wystąpiła w niecodziennej roli – współautorki…
Znak krzyża jest gestem najczęściej wykonywanym przez katolików. Towarzyszy nam nie tylko w czasie liturgii, ale również w życiu codziennym. Narodziny krzyża do dziś stanowią zagadkę, której poszczególne elementy – rozsypane na przestrzeni tysięcy lat i kilometrów – uczeni, badacze,…
Kilkanaście bezcennych skarbów kultury oraz dokumenty z lat 1939–1940, ilustrujące udział Banku Gospodarstwa Krajowego w ratowaniu tych zabytków, zobaczyć można w Muzeum Diecezjalnym w Pelplinie na wystawie „Ocalone przez BGK”.
Przed nami święta Zmartwychwstania Pańskiego. Co one dla nas oznaczają, czym są, jak powinniśmy powitać Pana – to wszystko znajdzieciew innych artykułach moich zacnych redakcyjnych koleżanek i kolegów. A ja zajmę się tym, co zawsze.
Z niespotykaną teatralnością i niezwykłym przepychem obchodzony jest w Hiszpanii cały Wielki Tydzień. To czas tłumnych procesji w małych i dużych miastach.
Wielki Tydzień w Ameryce Łacińskiej jest ważniejszy od Bożego Narodzenia. I cały jest wielki, a nie tak, jak u nas – jedynie od Wielkiego Czwartku.