7/2015

DWA LATA PONTYFIKATU

Minęły dwa lata pontyfikatu papieża Franciszka. To niewiele, ale trzeba przyznać, że to dynamiczny okres, naznaczony oryginalnym i mocnym charakterem papieża.

Między śmiercią a życiem

Komponuje z uśmiechem. Cieszy się, gdy słyszy swoje utwory w kościołach. Otarł się o śmierć. Jeszcze żył, gdy lekarze mówili o nim „nieboszczyk”. Dla mnie to były znaki od Pana Boga – mówi Patrycji Michońskiej-Dynek Paweł Bębenek, kompozytor muzyki liturgicznej.

Na planie i w kuchni

Szersza publiczność pokochała ją przede wszystkim za rolę Natalii Borowik w serialu „Ojciec Mateusz”. Jest jedną z najlepszych polskich aktorek. Chętnie współpracują z nią wybitni reżyserzy: Agnieszka Holland, Jerzy Skolimowski czy Wojciech Smarzowski. Ostatnio wystąpiła w niecodziennej roli – współautorki…

Narodziny krzyża

Znak krzyża jest gestem najczęściej wykonywanym przez katolików. Towarzyszy nam nie tylko w czasie liturgii, ale również w życiu codziennym. Narodziny krzyża do dziś stanowią zagadkę, której poszczególne elementy – rozsypane na przestrzeni tysięcy lat i kilometrów – uczeni, badacze,…

Ocalone przez BGK

Kilkanaście bezcennych skarbów kultury oraz dokumenty z lat 1939–1940, ilustrujące udział Banku Gospodarstwa Krajowego w ratowaniu tych zabytków, zobaczyć można w Muzeum Diecezjalnym w Pelplinie na wystawie „Ocalone przez BGK”.

Pieczeń jagnięca na święta

Przed nami święta Zmartwychwstania Pańskiego. Co one dla nas oznaczają, czym są, jak powinniśmy powitać Pana – to wszystko znajdzieciew innych artykułach moich zacnych redakcyjnych koleżanek i kolegów. A ja zajmę się tym, co zawsze.

ŚWIĘTY TYDZIEŃ

Z niespotykaną teatralnością i niezwykłym przepychem obchodzony jest w Hiszpanii cały Wielki Tydzień. To czas tłumnych procesji w małych i dużych miastach.