4/2015

Budowanie miłości na zgliszczach

Ksiądz dr Manfred Deselaers jest Niemcem, który od 25 lat mieszka w Oświęcimiu, próbując służyć pojednaniu polsko-niemieckiemu i chrześcijańsko-żydowskiemu. Od 20 lat pracuje w Centrum Dialogu i Modlitwy w Oświęcimiu. Widok obozu, który po raz pierwszy zobaczył w 1974 roku,…

Człowiek poszukuje Boga

Mówiliśmy ostatnio o tym, czym jest modlitwa, że to wzniesienie serca ku Bogu i budowanie komunii. Niezaprzeczalnym faktem jest to, że człowiek poszukuje sensu swojego istnienia. Pyta o swój początek i zastanawia się nad celem stworzenia świata, ludzkości i własnego…

DOBRY JEZUITA

Dar wiary w Boga to jeden z największych skarbów, jakie może otrzymać człowiek w życiu. To coś, co w dużej mierze jest niezależne od nas, stąd dar, prezent, podarunek z niebios.

Każdy ma coś

„Każdy ma coś, nikt nie ma wszystkiego” – to hasło przyświecające jednej z jego fundacji. Człowiek, który nie jest w stanie usiedzieć piętnastu minut w jednym miejscu. Robi tysiąc rzeczy naraz. Publicysta, dziennikarz, prowadzący show, pisarz, katolik, założyciel fundacji? Jaki…

Marzenia na emeryturze

Kiedy jesteśmy młodzi, niewiele rozmyślamy o tym, jaki scenariusz napisze nam życie po zakończeniu kariery zawodowej. Każdy jednak chce, żeby ostatnie 20 czy 10 lat spędzić nie tylko spokojnie i zdrowo, ale ciekawie i pięknie.

„Nadaktywne” dzieci w czasie mszy św.

Papież Franciszek w wygłoszonej niedawno homilii powiedział, że dzieci mają prawo być głośne i płakać w kościele, ponieważ „w łzach dziecka jest głos Boga”. Jak zatem reagować na „nadaktywne” dzieci w czasie mszy św.?

OPOWIEŚCI KATECHETKI CD.

Wciąż są potrzebne nowe miejsca i osoby do uczenia religii. Szkoda, że skasowano u nas jedno takie miejsce. Wtedy przestał istnieć etat katechetki przy parafii. We wspomnieniach pozostały pierwsze nauczycielki religii, które razem z księżmi realizowały dwie godziny tygodniowo z…

Rok 1945 w Pelplinie

W bieżącym roku mija 70 lat od zakończenia II wojny światowej, oficjalnie w dniu 8 maja. Pelplin i północna część Kociewia zostały uwolnione od okupanta na początku marca.

Snopek mirry, czyli Gorzkie żale na dzisiaj

Struktura nabożeństwa (wzorowana na Jutrzni Brewiarza Rzymskiego) została ukształtowana w taki sposób, aby uczestnicy modlitwy mogli wydobywać z głębi własnego wnętrza najbardziej skrywane, współczujące uczucia, by utożsamiali się z tym wszystkim, co przeżywał Jezus, idąc na Golgotę.

Wielki Post z Jezusem Chrystusem

Wielki Post jest jednym z najbardziej „dynamicznych” okresów roku liturgicznego. Chciałoby się powiedzieć: okresem najbardziej pracowitym, bo zaprasza nas i prowokuje do intensywnej pracy nad sobą według recepty podanej przez samego Pana Jezusa.

Wołowina po burgundzku

Kiedy zacząłem gotować? Czy pamiętam dokładnie ten moment? Bóg jeden wie, a ja, wierzcie mi, już zapomniałem, bowiem tyle potraw i smaków przewinęło się przez moją skromną kuchnię. Ta podróż obfitowała w momenty wspaniałe oraz totalnej klęski, ale zawsze była…