19/2015

21 POSTULATÓW

Co się stało z nami przez owe trzydzieści pięć lat, które upłynęły od historycznego Sierpnia 80? Polska się zmieniła, to pewne.

AMBONA LATARNIĄ PROWADZĄCĄ DO BOŻEGO MIŁOSIERDZIA

Przepowiadanie słowa Bożego to nie bicz na grzeszników, ale wezwanie do otwarcia na Boże miłosierdzie i rozpoczęcia procesu nawrócenia. Potwierdzeniem takiego przepowiadanie powinny być nie tyle oklaski, ile rachunek sumienia.

Dzielić się wiarą z młodym pokoleniem

Zamieszczony fragment pochodzi z książki „Nowe więzi solidarności Taizé dzisiaj” wydanej przez Wydawnictwo „Bernardinum”. Publikacja ukazała się siedemdziesiątką rocznicę założenia wspólnoty Taizé i w setną rocznicę urodzin jej twórcy – brata Rogera. Z bratem Aloisem rozmawia Marco Roncalli.

EMERYT TO BRZMI DUMNIE

Obecnie trwa dyskusja w wielu środowiskach i sprzeciw wobec decyzji podniesionego wieku emerytalnego dla kobiet i mężczyzn.

Festiwalowi stuknęła czterdziestka

Festiwal Filmowy w Gdyni miał różne oblicza, jak i miejsca, w których się odbywał. Z małej branżowej imprezy przeistoczył się w znaczące, robione z dużym rozmachem wydarzenie filmowe, które z roku na rok umacnia też swoją renomę za granicą. Z…

Kto wymyślił sushi

Sushi wymyślono właściwie niechcący. W czasach, gdy Japończycy nie mieli jeszcze lodówek (chociaż trudno to sobie wyobrazić) przekładali ryby warstwami ryżu i przechowywali, nawet do roku pod ciężkim kamieniem. W ten sposób odkryli, że fermentujące ryby zakwaszają ryż i poprawiają…

Matko Boża, oglądaj z nami…

Dzisiejsze wiadomości już dawno przestały mieć wyłącznie informacyjny charakter. Dostarczają przede wszystkim emocji, w przeważającej części, negatywnych. Wtedy powinna być przy nas „Matka, która wszystko rozumie”.

Niezwyciężony

Przebył długą drogę, aby dojść do miejsca, w którym się znajduje. Stał się inspiracją dla tysięcy ludzi, którzy borykają się z przeróżnymi problemami życiowymi. Żyje bez kończyn i bez ograniczeń, udowadniając sobie i światu, że wiara w Boga to wyzwalająca…

Pełen wspomnień i pamiątek…

W Nowej Wsi Lęborskiej przy ul. Mostowej 35 pod rozłożystą akacją znajduje się niezwykły dom. O tyle niezwykły, iż mieści się tam stała galeria sztuki, do odwiedzenia której, z wielką estymą, zaprasza ks. Marian Jan Wittlieb.

Stifado

Czasami robimy dziwne rzeczy. Mój brat do wszystkiego dodaje majonez. Jeden z moich kolegów codziennie pochłania parówki. A koleżanka Małgosia na śniadanie i lunch je wciąż te same owsiane kulki z mlekiem, choć wcale nie jest na diecie.

Z Bogiem „na stopa”

Mówią o nich „pozytywne dziwolągi”, bo podróżują autostopem według wskazań Ewangelii, często bez pieniędzy i jedzenia na drogę. „Bóg w tym czasie o wszystko się zatroszczy – tłumaczą niedowiarkom – potrzeba tylko zaufania i pokory”. O inicjatywie rekolekcji autostopowych „Piękne…