Odpust dla zmarłych

Zbliża się 1 listopada, w Kościele katolickim uroczystość Wszystkich Świętych, a po nim dzień, w którym wspominamy wszystkich wiernych zmarłych. W ogłoszeniach parafialnych usłyszymy, że od 1 do 8 listopada, codziennie jeden raz, za pobożne nawiedzenie cmentarza oraz odmówienie jakiejkolwiek modlitwy w intencji zmarłych, można uzyskać dla nich odpust zupełny.

REKLAMA

Wiara Kościoła katolickiego w odpusty sięga wieków starożytnych. Wierni od zawsze wierzyli, że Kościół może wyrażać miłosierdzie Boże poprzez darowanie grzesznikowi kar doczesnych. Wszak Jezus Chrystus powiedział do apostoła Piotra: „Tobie dam klucze królestwa niebieskiego; cokolwiek zwiążesz na ziemi, będzie związane w niebie, a co rozwiążesz na ziemi, będzie rozwiązane w niebie” (Mt 16,19).

Samą instytucję odpustu w pierwszych wiekach chrześcijaństwa rozumiano, jako darowanie lub złagodzenie kar kościelnych za szczególnie ciężkie grzechy i przestępstwa (np. morderstwo, publiczne zaparcie się wiary), za które wierny musiał publicznie odpokutować, otrzymując sakramentalne rozgrzeszenie. (…)

ks. WIESŁAW MAZUROWSKI

 

Udostępnij ten artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *