2011

Bożonarodzeniowe obrazy ks. Jana Twardowskiego

W radosnej tajemnicy Bożego Narodzenia odnajdźmy spośród tego, co zapomniane, z ukrycia, zapadłej dziury, umniejszonego tylko do tematyki dziecięcych kazań zwykłego, poczciwego wołu, którego pobożna tradycja umieściła w grocie betlejemskiej.Wół jest chyba ostatnim z ostatnich. Można nawet wzruszyć ramionami, że…

Chciałbym być geniuszem

Ze Zbigniewem Wodeckim, kompozytorem, piosenkarzem i muzykiem, o twórczości i życiu prywatnym, rozmawia ks. Wojciech Węckowski – Muzyka jest dla Pana przede wszystkim sposobem na życie. Czy czasami się to Panu nie nudzi?

Dokładność

Kiedy wiele lat temu wyjeżdżałem do RFN (każdy wyjazd był okupiony esbeckim molestowaniem), miałem m.in. taką drobną przygodę w tramwaju, w którym nie mogłem sobie poradzić z kupieniem biletu. Pakowałem tę swoją monetę markową w każdy możliwy otwór, a biletu…

Dwie symfonie

„Gdy Aniołowie odeszli od nich do nieba” (Łk 2,15), jeden został na ziemi z misją specjalną: miał zapewnić Dzieciątku klimat do spania. Niech nikt nie myśli, że ten mały Noworodek jest inny niż wszyscy. A zresztą przecież to pierwsza noc…

Ile kosztuje cud?

Wydawało się, że sprawa jest beznadziejna. Lekarze wykryli u dziecka guz mózgu i wszelkie próby ratowania chłopca spełzły na niczym. Jego stan pogarszał się z dnia na dzień. Wreszcie po kolejnej wizycie lekarza mąż powiedział do swej żony:

Klucz do szczęścia

Kiedy jak kiedy, ale przy wigilijnym stole, a także u progu Nowego Roku życzymy sobie „wszystkiego najlepszego”. A co się za tym kryje? – składniki szczęścia. Jest zatem dobra pora, by nad pojęciem szczęścia – odmienianym w tym szczególnym, osobliwym…

Narodziny Dzieciątka w ikonie

O ile dawne malarstwo zachodnie próbowało dociec boskości przez sztukę, czyli eksperymentowanie w dziedzinie piękna, harmonii i ładu, o tyle malarstwo na Wschodzie próbowało dojść do tego samego celu poprzez symbole. Bo w jaki inny sposób, jeśli nie językiem znaku…

Świąteczne niespodzianki

Trudno uwierzyć, ale aż do IV wieku święta Bożego Narodzenia ówcześni chrześcijanie obchodzili nie 25 grudnia, a 6 stycznia. A choinka? Zwyczaj ten zapożyczyliśmy od naszych zachodnich sąsiadów Niemców, i to zdecydowanie tych protestanckich z północy, a nie katolickich z…

Ksiądz Infułat

2 grudnia 2011 Diecezja Pelplińska godnie pożegnała śp. Księdza Infułata Jerzego Buxakowskiego. Należał do ludzi, którzy mają niemal wpisany w swoją naturę charyzmat trwania, jakby nieśmiertelności. To jest, oczywiście, tylko złudzenie. Kiedy byłem młody, nie dopuszczałem myśli, że rodzice mogą…

Mistrzowie życia

Nie posiadają tytułów naukowych ani imponującego CV, bo – z różnych powodów – ich edukacja rzadko wykracza poza wypełnienie obowiązku szkolnego, a mimo to są mistrzami w najtrudniejszej ze sztuk – sztuce mądrego życia. Choć nie mają na swym koncie…

Na cały głos

Adwentowe nabożeństwo wieczorne w Bazylice katedralnej w Pelplinie, 27 listopada, było głównym punktem obchodu 17. rocznicy powstania Katolickiej Rozgłośni Diecezji Pelplińskiej Radia „Głos”. Po raz pierwszy wystąpił zespół ewangelizacyjny tejże rozgłośni noszący nazwę „Na cały głos”.

Nieochrzczony Ministrant

Z kapelanem Zakładów Karnych nr 1 i 2 w Grudziądzu, ks. Wojciechem Przyrzewskim, o posłudze w więzieniu i świętach za murami, rozmawia ks. Wojciech Węckowski – Jeden z uczynków miłosiernych co do ciała odnosi się do więźniów i jest zachętą,…

Pod wieczór naszego życia będziemy sądzeni z miłości

Uroczystości pogrzebowe śp. ks. infułata Jerzego Buxakowskiego rozpoczęły się 1 grudnia uroczystym wprowadzeniem ciała zmarłego do Bazyliki katedralnej w Pelplinie. Mszy św. przewodniczył prymas Polski senior, abp Henryk Muszyński. W wygłoszonej homilii zaznaczył: „żegnamy jednego ze znakomitych profesorów dogmatyki”, a…

Świąteczne przygotowania

Podczas świąt Bożego Narodzenia obdarowujemy najbliższych prezentami. Ale jeszcze ważniejsze jest to, by w te wyjątkowe dni otrzymali coś cenniejszego – nasz często deficytowy czas, uśmiech i szacunek. Pamiętajmy także o tym, przygotowując świąteczne dania.

Wigilijne opowieści Boże Narodzenie w pamięci prababci

Każdemu mocniej bije serce, kiedy wspomina wigilie swojego dzieciństwa. Ja urodziłam się bardzo dawno temu, kiedy jeszcze trwała pierwsza wojna światowa. Przyszłam na świat w Chicago, na ziemi amerykańskiej, gdzie moi rodzice, pochodzący z Kasinki Małej na Podkarpaciu, wyemigrowali za…

Strażniczka świata

Święta Barbara należy do grona najpopularniejszych świętych. Czczona jest w Kościele katolickim i prawosławnym. Jej tragiczna historia – ścięcie mieczem głowy przez ojca – budzi współczucie i żal, a niezłomna wiara i chęć zachowania własnej wolności i godności, wprawia w…

Skarb Świętego Mikołaja

W historii Kościoła można spotkać co najmniej paru świętych Mikołajów. Na Wschodzie w VIII i IX wieku ważną postacią był Mikołaj Studyta i Mikołaj Mistyk. W XIV i XV wieku na szacunek i kult zasłużyli na Zachodzie męczennik Mikołaj z…

Nazwy

Jadąc przez Koteże nową drogą na skróty, czyli obwodnicą Starogardu, przejeżdżam przy tabliczce z nazwą ulicy „Cegielna”. Zaskoczyła mnie ta nazwa, więc na wszelki wypadek – a na Kociewiu mówi się dla ostrzygi – sprawdzam w słownikach. Nie ma wyrazu…