Jednocząca radość chleba

Dożynki to święto chleba i tych wszystkich, którzy go współtworzyli. To wydarzenie jednoczące rządzących, pracujących na roli i spożywających codzienny pokarm jako owoc ziemi. To przede wszystkim święto dziękczynienia Bogu za dzieło stworzenia, a ludziom wsi za trud ich mozolnej pracy – powiedział Grzegorz Świtała, dyrektor Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego otwierając Samorządowo-Diecezjalne Dożynki Województwa Pomorskiego w Lubaniu koło Kościerzyny.

REKLAMA

Tegoroczne święto plonów oraz XIII Kaszubska Jesień Rolnicza odbywały się tradycyjnie w trzecią sobotę i niedzielę września. Były okazją, by nie tylko cieszyć się z udanych zbiorów, ale również dostrzec trud i sens ludzkiej pracy. Na tym zagadnieniu skupili się gospodarze dożynek: wicemarszałek Wiesław Kamiński reprezentujący Marszałka Województwa Pomorskiego i biskup pelpliński Jan Bernard Szlaga głoszący homilię podczas Mszy św., która stanowiła centralny punkt obchodów rolniczego święta.

Zawsze gotowi
“Przybyliśmy z różnych stron, mamy różne zakresy odpowiedzialności związanej z ziemią, z rolą, ale dzisiaj jesteśmy złączeni wokół tego samego chleba jako owocu ziemi i pracy rąk ludzkich – mówił kaznodzieja.  (…)
Anna Gniewkowska-Gracz

Udostępnij ten artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *