Z życia Kościoła

Z życia diecezji

Choć czasem o tym zapominamy, jesteśmy nierozłączną częścią przyrody. Ludzki organizm płynnie reaguje na przemiany, jakie w niej zachodzą, więc o każdej porze roku mamy inne wymagania i potrzeby.

Nasz styl życia radykalnie zmienił się w przeciągu ostatnich kilkudziesięciu lat, i to niekoniecznie na lepsze. Niegdyś jadło się tylko to, co dawała ziemia, więc było oczywiste, że każda pora roku wiązała się z odmiennym jadłospisem. Specjaliści od żywienia i dietetyki tym razem są zgodni – wraz ze zmianą pory roku należy zmodyfikować codzienną dietą, i wprowadzić produkty sezonowe.

Kiedy robi się chłodniej, trzeba spożywać więcej dań serwowanych na ciepło, ale wzbogacać je o świeże warzywa i owoce, zawsze wybierając produkty pełnowartościowe, zarówno z grupy węglowodanów, białek, jak i tłuszczy. W okresie jesiennym zatem najzdrowsza będzie dieta skomponowana z dużej ilości rodzimych, pochodzących z naszej strefy klimatycznej warzyw i owoców: sałaty, marchwi, buraków, kapusty, fasoli i innych strączkowych, pomidorów, pietruszki, cukinii, patisonów, kabaczków, pysznej dyni, jarmużu, brukselki, cebuli, kiszonej kapusty i ogórków, jabłek, gruszek i śliwek.(…)

FELIETON / Elżbieta Ruman

Wszyscy jesteśmy aktorami

Prawda nie tylko wiedzie do wolności, ale jest również bezpośrednią drogą do samego Boga. Bez prawdy nie potrafimy rozróżniać dobra i zła. Jeżeli nie szukamy prawdy, stajemy się pełnymi lęku niewolnikami, którzy tylko udają, że naprawdę żyją.

FELIETON / Adam Hlebowicz

Jaki Gdańsk?

Gdańsk na przestrzeni dziejów zmieniał się parokrotnie.
Najpierw słowiański, potem krzyżacki, przez znaczną część swych dziejów kulturowo niemiecki, wreszcie pruski i nazistowski, na koniec niemal stuprocentowo polski.

FELIETON / Zofia Pomirska

Właściwa hierarchia?

„Gabrysia śpi ze mną w łóżku”, „Byłam z Józkiem na spacerze”, „Mój Felek nie lubi gotowanego mięsa” – wydawać by się mogło, że tak brzmią informacje o członkach czyichś rodzin, ale pozory mylą, gdyż w ten sposób wielu z nas coraz częściej mówi o zwierzętach domowych.

KULINARIA / Sławek Walkowski

Dziwna kuchnia to nie my

Taka jest prawda. W polskiej kuchni nic nie szokuje. Nie mamy sera z robalami, nie mamy pieczonych larw i gnijących ryb.
Całkiem niedawno na pewnym poczytnym portalu trafiłem na artykuł o polskich potrawach...

Temat aktualnego numeru

Społeczeństwo

Pielgrzymka do Bingen