Dziś Orszak Trzech Króli – zgodnie z rygorami sanitarnymi

Jak co roku w 6 stycznia, w Uroczystość Objawienia Pańskiego odbędzie się Orszak Trzech Króli. W niektórych miastach Mędrcy będą odwiedzać poszczególne parafie, w innych odbędą się korowody samochodowe, a w jeszcze innych zaplanowano Mini Orszaki, których może być więcej niż jeden w danej miejscowości.

REKLAMA


Przewodniczący fundacji Orszak Trzech Króli podkreślił, że wszystkie potrzebne materiały zostały przesłane do 10,5 tys. parafii, które wcześniej zgłosiły taką chęć. – Mamy nadzieję, że z tych miejsc w przyszłym roku zrodzą się nowe Orszaki i będzie ich jeszcze więcej – zaznaczył Piotr Giertych. Transmisję z wydarzenia będzie można obejrzeć na stronie www.orszak.org.

Warszawa

W Warszawie Orszak Trzech Króli odbędzie się w formie Mini Orszaku. Ze względu na obostrzenia weźmie w nim udział 5 osób. Tradycyjnie rozpocznie go modlitwa Anioł Pański na Placu Zamkowym, poprowadzona przez kard. Kazimierza Nycza. Następnie Trzej Królowie wsiądą do królewskiego pojazdu i wyruszą w stronę Placu Piłsudskiego, aby pokłonić się Jezusowi w szopce.

Przygotowano również tzw. Spacer Orszakowy – to rodzinna gra polegająca na przejściu trasy dotychczasowego Orszaku ulicami miejscowości w celu przeżycia wydarzenia w inny sposób. Tras Orszaku może być więcej jeśli organizator sobie życzy.

Zwykle warszawski Orszak Trzech Króli organizowany był z udziałem kilkuset aktorów i wielotysięcznej publiczności.

Kraków

W Krakowie Trzej Królowie samotnie przejdą tradycyjnymi trasami orszaku czerwonego, niebieskiego i zielonego, aby oddać pokłon Dziecięciu na Rynku Głównym. Z wędrującymi królami będzie można się łączyć poprzez transmisję w internecie. Wszystkie wydarzenia będzie można śledzić na profilu Orszaku na Facebooku. Relacja zrealizowana zostanie przy pomocy pięciu kamer, a Orszak poprowadzą ze studia w Sukiennicach już tradycyjnie Lidia Jazgar i Łukasz Lech. Symboliczne przejście trzech króli ulicami Krakowa nie wiąże się z tworzeniem zgromadzenia publicznego.

Tradycją Orszaku Trzech Króli jest także wspieranie dzieł charytatywnych. Podczas zbiórek organizowanych w 50 krakowskich parafiach będzie można wspomóc m.in. działalność Dzieła Pomocy św. Ojca Pio.

Łódź

Tegoroczną edycję łódzkiego Orszaku Trzech Króli zainicjował abp Grzegorz Ryś. Metropolita łódzki zachęcił by w tym roku przybrała ona formę charytatywną. Akcję wsparli już artyści m.in. Marcin Zieliński, Zakopower, Darek Malejonek, Michał Wiśniewski czy Olga Bończyk.

Nawołując do wsparcia akcji abp Ryś w stroju góralskim zagrał na gitarze i zaśpiewał “A wczora z wieczora”. Następnie nominował do śpiewania Jana Cieślara, biskupa Kościoła ewangelicko-augsburskiego, Golec Orkiestrę i dzieci z kanału Mocni w Duchu Dzieciom. – Stańcie nie tylko do śpiewu, ale przede wszystkim do miłości oraz miłosierdzia. Tak naprawdę wszyscy są nominowani. Zapraszam do Orszaku Trzech Króli. Jednak idziemy! – zaapelował.

Projekt #OrszakwŁodzi Challenge polega na nagraniu dowolnej kolędy i opublikowaniu jej w mediach społecznościowych z hashtagiem #OrszakwŁodzi i tym opisem. Do podjęcia wyzwania należy nominować kolejne 3 osoby, a także wesprzeć potrzebujących. Celem akcji jest zbiórka darów dla Łódzkiego Hospicjum dla Dzieci – Łupkowa.

– Jeśli nie potrafisz śpiewać wystarczy, że zrobisz sobie zdjęcie w stroju kolędnika (np. w koronie, skrzydełkach anioła, aureoli, kapeluszu pastuszka) i wstawisz je na swój profil z hashtagiem #OrszakwŁodzi, tym opisem i nominacjami. Do udziału w wyzwaniu zachęcamy wszystkich, niech każdy poczuje się nominowany – czytamy na stronie wydarzenia.

We wszystkich parafiach w Łodzi trwa również ‘Zbiórka darów dla Nowonarodzonego’. Kwesta zakończy się 6 stycznia. W Bazylice Archikatedralnej w Łodzi o godz. 11:00 rozpocznie się Eucharystia pod przewodnictwem abp. Grzegorza Rysia. Po Mszy św. Trzej Królowie ruszą do Hospicjum i Domu Samotnej Matki, a za nimi ciężarówki z zebranymi darami.

Ofiarę można przekazać również bez wychodzenia z domu za pomocą strony Caritas Archidiecezji Łódzkiej: http://dobromat24.pl/produkt/dar-dla-nowonarodzonego/

Płock

Z uwagi na pandemię w tym roku komitet organizacyjny Orszaku Trzech Króli w Płocku, nie odchodząc od tradycji tego dnia, zaproponował części płocczan nową formę przeżycia tego wydarzenia. Spotkają się oni na wspólnym kolędowaniu w parafii św. Stanisława Kostki 6 stycznia o godz. 11.20. Kolędowanie poprowadzi zespół Bosco Band. O godz. 12.00 Eucharystii z udziałem parafian, zgodnie z liczebnymi ograniczeniami, przewodniczył będzie biskup płocki Piotr Libera.

Parafie w diecezji płockiej, które najczęściej były organizatorami lub współorganizatorami Orszaków Trzech Króli mogą wybrać jedno z zaproponowanych spotkań orszakowych, które zastąpią tradycyjny Orszak Trzech Króli. Mają do wyboru: Mini Orszak – czyli wspólne kolędowanie połączone z występem jasełkowym, w którym występuje element pokłonu przed Świętą Rodziną czy wędrowania do szopki; Spacer Orszakowy – rodzinną grę, polegającą na przejściu trasy dotychczasowego Orszaku ulicami miejscowości, aby przeżyć wydarzenie w inny sposób; Orszak Kolęd – Święty Wieczór – spotkanie kolędowe w wieczór poprzedzający uroczystość Objawienia Pańskiego; Orszakowy Challenge Kolędowy – nagranie filmiku z rodzinnego kolędowania, odpowiedź na wyzwanie oraz wystosowanie go do innych osób.

Szczyrk

Inaczej niż w latach ubiegłych będzie wyglądał Orszak Trzech Króli 2021 w Szczyrku. 6 stycznia przy kościele pw. śś. Apostołów Piotra i Pawła przed Mszą św. o godz. 11.45 uformuje się Orszak z udziałem: Trzech Króli, górali z Regionalnego Zespołu Pieśni i Tańca „Ondraszek” wraz z kapelą góralską, tradycyjnych przebierańców, kolędników z gwiazdą kolędniczą oraz pastuszków z szopką. Udział w Orszaku zapowiedzieli także znani muzycy i multiinstrumentaliści – laureat nagrody im. Oskara Kolberga Antoni Gluza z synem Rafałem.

Reklama

Organizatorzy zapowiadają, że Orszak wejdzie do kościoła, gdzie królowie złożą dary w szopce, a cała Msza św. sprawowana będzie w oprawie góralskiej. Po transmitowanej online liturgii zaplanowano kolędowanie.

Dodatkowo, już 5 stycznia o godz. 18:00 na kanale YouTube Miasto Szczyrk odbędzie się transmisja wspólnego kolędowania z udziałem m.in. RZPiT „Ondraszek” oraz Chóru im. ks. A. Kabisa, działających przy Szczyrkowskim Centrum Kultury.

Sandomierz

W Święto Objawienia Pańskiego przedstawiciele diecezji sandomierskiej przebrani za królów oddadzą pokłon Dziecięciu podczas uroczystej Mszy św. sprawowanej o godz. 12 pod przewodnictwem bp. Krzysztofa Nitkiewicza w katedrze. Tamtejsza Kuria Diecezjalna zachęca, aby podczas Eucharystii oddać cześć Dzieciątku Jezus poprzez śpiew kolęd oraz symbolikę bożonarodzeniową.

„Także w domach, zgromadźmy się przy świątecznym stole i przy choince, oddając pokłon Dziecięciu, które nam się objawiło, poprzez przeczytanie fragmentu Ewangelii (Mt 2,1 – 12) i śpiew kolęd. Na tę okazję można przygotować dla każdego z domowników papierowe korony” – zaleca w komunikacie w ks. Roman Janiec.

Kielce

W tym roku nie będzie okazałych Orszaków, które były organizowane w wielu parafiach diecezji kieleckiej. Do bazyliki kieleckiej jednak taki orszak – choć skromniejszy – przybędzie, na Mszę św. celebrowaną przez bp. Mariana Florczyka 6 stycznia o godz. 13:00. Kuria zachęca jednak do udziału w ograniczonym scenariuszowo wydarzeniu. „Niech Trzej Królowie przybędą na Mszę św. sprawowaną w dniu 6 stycznia i niech w kościołach rozbrzmiewają kolędy i pastorałki” – napisano w komunikacie.

Koszalin

Główne uroczystości diecezjalne będą miały miejsce w koszalińskiej katedrze o godz. 10. Będzie im przewodniczył bp Edward Dajczak. Liturgię będą transmitowały Dobre Media. Tego dnia o godz. 12.00 w katedrze odbędzie się inscenizacja “Opowieść o mędrcach ze Wschodu” i rodzinne kolędowanie. Zarówno rodzice jak i dzieci będą mieli możliwość wylosowania tzw. służby przy żłóbku.

Kołobrzeg

W kołobrzeskiej bazylice podczas Eucharystii o godz. 11.30 odbędzie się pokłon Trzech Króli. Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc w bazylice na tę uroczystość zaproszone są głównie dzieci wraz z rodzicami.

Połczyn-Zdrój

Parafia pw. Św. Józefa Oblubieńca w Połczynie Zdroju zaprasza na orszak zmotoryzowany. Ten trzeci w historii miasta Orszak Trzech Króli rozpocznie się o godz. 12.45 (po zakończeniu Mszy św. o godz. 12). Samochody i motocykle wyruszą spod kościoła parafialnego i wyjadą na ulice Połczyna. Na początku będą jechać na motocyklach trzej królowie.

Darłowo

Franciszkanie z parafii pw. MB Częstochowskiej w Darłowie zapraszają do uczczenia tej uroczystości poprzez wspólne śpiewanie kolęd. W świątyni o godz. 16.00 odbędzie się “Wieczór kolędowy”.

Sławsko

W Sławsku w parafii pw. Św. Piotra i Pawła zamiast orszaku wyruszy Spacer Orszakowy Świętej Rodziny. Rozpocznie ona wędrowanie po miejscowości o godz. 14.00 (po Mszy św. o godz. 12.30). Mieszkańcy są zaproszeni do witania Rodziny, wychodząc przed swoje domy.

***

“Panu dzięki oddawajmy” – to motto tegorocznego Oraku Trzech Króli. Nawiązuje ono do 10 rocznicy ustanowienie 6 stycznia dniem wolnym od pracy. Dzięki temu wydarzeniu korowody wiernych mogą przechodzić ulicami miast w samo Święto Trzech Króli.

Orszaki Trzech Króli co roku cieszą się coraz większą popularnością. W zeszłym roku wzięła w nim udział rekordowa ilość ok. 1,3 mln. uczestników, w 872 miejscowościach w Polsce. W samej Warszawie, w wydarzeniu uczestniczyło ok. 90 tys. osób. Barwne korowody przeszły też w 18 miejscowościach za granicą

Pierwszy Orszak Trzech Króli wyruszył w 2009 r. z Placu Zamkowego na Nowe Miasto w Warszawie. Inicjatywa zorganizowania ulicznych jasełek powstała w szkole “Żagiel” prowadzonej przez Stowarzyszenie “Sternik”. Od tego czasu wydarzenie rozrosło się na wielką skalę. Każdego roku do wydarzenia dołącza ok. 100 kolejnych miejscowości.


Źródło: https://ekai.pl/dzis-orszak-trzech-kroli-zgodnie-z-rygorami-sanitarnymi/

Udostępnij ten artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *