Przykład Mędrców zachętą do zmierzania w kierunku Pana

Przykład Mędrców niech będzie dla nas zachętą do zmierzania w kierunku Pana Boga, aż do oglądania Go twarzą w twarz w wieczności − powiedział bp Adam Bałabuch, przewodniczący Komisji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów KEP, z okazji Uroczystości Objawienia Pańskiego.

REKLAMA


Uroczystość Objawienia Pańskiego w Polsce, jak przypomniał bp Bałabuch, nazywana jest świętem Trzech Króli i nawiązuje do hołdu, jaki Dzieciątku Jezus złożyli mędrcy ze Wschodu. „Pokazuje nam ono, że wolą Ojca Niebieskiego jest, aby zbawienie dotarło do wszystkich ludów i narodów” – powiedział bp Bałabuch, podkreślając misyjny charakter święta i posłannictwa Kościoła.

Bp Bałabuch zaznaczył, że liturgia uroczystości Objawienia Pańskiego ukazuje objawienie się Boga ludziom nie tylko poprzez przybycie Mędrców ze Wschodu do Betlejem. „Pięknie ukazuje to antyfona w jutrzni do kantyku Zachariasza: Dzisiaj się Kościół złączył z Chrystusem, swoim Oblubieńcem, który go z grzechów obmył w Jordanie; biegną mędrcy z darami na królewskie gody, a woda przemieniona w wino cieszy biesiadników” – dodał bp Bałabuch.

Podkreślił również, że w uroczystość Objawienia Pańskiego wybiegamy już do kolejnych istotnych wydarzeń, jak Chrzest Pański i wesele w Kanie Galilejskiej, „poprzez które Jezus objawia się światu jako oczekiwany Mesjasz”.

Bp Bałabuch zwrócił także uwagę, że w Kościele łacińskim uroczystość ta świętowana jest już od IV wieku, a w naszym kraju wiąże się z tradycją święcenia kadzidła i kredy oraz błogosławieniem wody.

BP KEP


Zobacz film TUTAJ.


Źródło: https://episkopat.pl/bp-balabuch-za-przykladem-medrcow-zmierzajmy-w-kierunku-pana-boga/

Udostępnij ten artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *