Renowacja pw. św. Marii Magdaleny w Czersku

Czerski kościół z dnia na dzień pięknieje w oczach i raduje serca. Obecnie trwają prace związane z renowacją dachu i elewacji. Każdy, kto w ostatnim czasie miał okazję być w centrum Czersku, zauważył, że z większości ścian zniknęły rusztowania i odsłonięta została odnowiona elewacja. To efekt prac, które już od miesięcy trwają na zabytkowym budynku. 

REKLAMA


Galeria zdjęć: http://radioglos.pl/fotogaleria/event/2020-05-07czersk

– Odnawiamy kościół na następne sto, a może i więcej lat! Używamy tylko materiałów najwyższej jakości. Do tej pory udało się odnowić sporą część elewacji, zrobić miedziane opierzenia i wyremontować dach. Przed parafią między innymi prace związane z elewacją frontową i odnowieniem wieżyczek. Na poddaszu świątyni powstanie też nowa instalacja elektryczna i przeciwpożarowa z laserowymi czujnikami. Te prace są niezbędne dla bezpieczeństwa – mówi proboszcz Parafii pw. św. Marii Magdaleny w Czersku, ks. Zbigniew Straszewski.

Parafia otrzymała dotację unijną na modernizację zabytku w ramach programu „Szlak Kościołów Książąt Pomorskich”. W projekcie uczestniczy pięć pomorskich świątyń, jednak to właśnie w Czersku prace są najbardziej zaawansowane. Całe zadanie to koszt 4,5 mln zł, z czego należy odliczyć 460 tys. zł na zakup dachówek, którego dofinansowanie ksiądz proboszcz zdobył z Funduszu Kościelnego. Z kwoty czterech i pół miliona złotych – 60 % to dofinansowanie z funduszu unijnego, a pozostała część stanowi wkład własny parafii. Między innymi z dotacji od gminy Czersk. W poprzednich latach samorząd przekazał kwotę 300 tys. zł. W tym roku dołoży kolejne 100 tysięcy złotych. W poniedziałek – 4 maja – burmistrz Czerska podpisał z księdzem proboszczem umowę na dofinansowanie tych robót z gminnego budżetu. Zakończenie prac – wynikające z umowy na dofinansowanie – przewidywane jest na wiosnę 2022 roku, niewykluczone jednak, że inwestycja zostanie zrealizowana wcześniej. 

– Bardzo się cieszę, że możemy wspierać parafię w tak dużym, ambitnym przedsięwzięciu i dołożyć swoją cegiełkę. Nasz kościół wypiękniał i to jeszcze nie jest koniec prac – mówi burmistrz Czerska, Przemysław Biesek-Talewski.

– Jestem w Czersku dopiero siedem lat. Nigdy bym nie pomyślał, że w tak krótkim czasie uda nam się wykonać tak ogromne przedsięwzięcie. Tym bardziej, że w ubiegłym roku zakończyliśmy renowację zabytkowego ołtarza Hermana Hana. Bardzo dziękuję wszystkim, którzy nas wspierają – mówi ksiądz proboszcz Zbigniew Straszewski.

Parafa Czersk

Chcesz wiedzieć więcej? Zajrzyj TUTAJ.


Źródło: http://radioglos.pl/wiadomosci/z-zycia-kosciola/7544-renowacja-kosciola-w-czersku

Udostępnij ten artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *