„Było to dla mnie zupełnie nowe i niesamowite doświadczenie. Udzielenie głosu Ligii – postaci bogobojnej i pięknej to duże wyzwanie. W swojej delikatności i dobroci jest bardzo silna, dlatego to był zaszczyt wcielić się właśnie w tę bohaterkę, która dla młodych ludzi może być przykładem wiary i pewności co do swoich przekonań”. Tak o swojej pracy przy polskim dubbingu mówiła w dniu premiery Maria Ruman
Warszawskie kino Kultura na Krakowskim Przedmieściu było oblegane już dwie godziny przed Premierą filmu. Siódma w historii kina, ale pierwsza w formule animacji adaptacja polskiej powieści wszech czasów budziła zainteresowanie już w trakcie produkcji, bowiem, choć Wierna dziełu Henryka Sienkiewicza w wersji scenariuszowej, poprzez nowoczesną animację znaną z gier komputerowych, kierowana jest do młodych ludzi.
Kiedy w czerwcu wędrowałam via Appia w Rzymie, żeby dojść do kościółka Quo Vadis – w hinduskim studio animacji było bardzo gorąco. Roy Sukankan czuwający nad każdym ujęciem czekał na zdjęcia historycznych miejsc Rzymu, a więc Anira Wojan, pomysłodawczyni projektu,autorka scenariusza i producentka filmu przesyłała kolejne kadry, aby odwzorowane w cyfrowym świecie wprowadzały widzów w realia starożytnego Rzymu. Wtedy, do premiery filmu były ponad trzy miesiące, ale międzynarodowy zespół Twórców pracował 24 godziny na dobę.
– Jeśli potrafisz o tym marzyć, potrafisz to zrobić – mówi dziś Anira Wojan,, cytując Walta Disneya. W ten sposób wyjaśnia jak całkowicie bez finansowania ze strony instytucji publicznych (film powstał jedynie z pieniędzy prywatnych inwestorów), udało się wyprodukować kultowy film, siódmą adaptację powieści Sienkiewicza. Warto pamiętać, że jest to najsłynniejsza polska powieść, która została przetłumaczona na ponad 60 języków świata!
– Kiedy pytają mnie, jak to możliwe, że wyprodukowaliśmy „Quo vadis”, wspaniały epicki film, w ciągu 12 miesięcy, mówię, że trzeba dodać 20 lat doświadczenia i 10 lat refleksji nad tym, jak zbudować tę branżę na nowo – mówi Anira Wojan, producentka i reżyserka filmu.– Przepływ pracy w dzisiejszym świecie zmienia zasady gry.
Najlepsze talenty mogą pojawić się 10 tys. mil od miejsca, w którym pracujesz. I co z tego? Zadzwoń do nich. Stworzyliśmy unikalny system pracy w międzynarodowym zespole ludzi, dzięki czemu możemy pracować praktycznie na okrągło. To jest nasze know-how i podstawa naszego sukcesu – wyjaśnia.
Fabułę „Quo vadis” znam od dzieciństwa : miłość młodej chrześcijanki Liggi i rzymskiego żołnierza Winicjusza, szalony Neron i zepsuty cesarski dwór, pokorni chrześcijanie wydawani lwom na arenie i Apostołowie, których Sienkiewicz umieścił wśród swoich postaci – te historie fascynowały f mnie od dzieciństwa i wracałam do lektury dziesiątki razy.
Kiedy wiele miesięcy temu niezwykła marzycielka Anira Wojan zaprosiła mnie do tego projektu, uznałam to za jedną z największych przygód mojego życia.
Tak przeniosłam się do Rzymu w roku 63. za panowania cesarza Nerona. Chodziłam śladami Sieniewicza po Wiecznym Mieście, zarażając ideami Quo Vadis watykańskie Kongregacje, najstarsze Rzymskie uczelnie – w Angelikum zaplanowaliśmy rzymską Premierę filmu.
I tak historię w której młody żołnierz Winicjusz zakochuje się w Ligii, która okazuje się być dla niego nieosiągalna, nawet z pomocą zaufanego doradcy Nerona , swojego wuja Petroniusza, porwanie Ligii, zdradę Chilona, wreszcie pożar Rzymu i oskarżenie chrześcijan ,zobaczą tysiące studentów dominikańskiej rzymskiej uczelni, zabierając ją później do krajów z których pochodzą.
Spacerując wokół Koloseum wyobrażałam sobie wypadającego na arenę potężnego byka, z Ligią przywiązaną do grzbietu i rozpacz potężnego Ursusa, który z nadludzką, zrodzoną z wiary i miłości siłą chwyta za rogi rozjuszone zwierzę i łamie mu kark, ratując swoją Panią.
Jak do projektu podchodzili hindusi? Produkując filmy dla Disneya mieli znacznie prostsze zadanie, i ogromne budżety. Film Aniry Wojan nie miał żadnego ministerialnego, czy budżetowego finasowania – powstał z marzeń i zgromadził Marzycieli, którzy przeznaczali małe lub większe kwoty z nadzieją, że tworzą Dzieło, mające zmienić świat.
Animowane „Quo vadis” to projekt, który Anira Wojan stworzyła wspólnie z indyjskim przyjacielem i partnerem biznesowym Royem Sukankanem, profesjonalistą w dziedzinie animacji, reżyserem i producentem. 25 pażdziernika Roy Sukankan pojawił się na premierze filmu w Kinie Kultura:
– Jako zapalony czytelnik, nawet mieszkając w Kalkucie, poznałem dzieło Sienkiewicza, ale wzniosłe przedstawienie niuansów starożytnego społeczeństwa rzymskiego i głębokiej subtelności chrześcijaństwa w tym filmie było możliwe tylko dzięki Anirze i… Biblii u naszego boku. Myślę też, że ten film wzmocnił więzi kulturowe między Indiami a Polską – mówił dziennikarzom Roy Sukankan.
Przy okazji Premiery, Twórcy filmu zdradzali tajemnice produkcji w indyjskim studiu animacji Ssoftoons. Dzięki nowoczesnej technologii Unreal Engine, – opowiadał Sukankan, wykorzystywanej do tej pory głównie w branży gier wideo, możemy przeżyć tę historię tak, jak nigdy wcześniej. Mam nadzieję, że ta nowoczesna forma animacji pozwoli filmowi dotrzeć do jak największej liczby młodych odbiorców.
Animowana, siódma światowa wersja słynnej noblowskiej powieści Henryk Sienkiewicza jest owocem koprodukcji filmowców i artystów z Polski, Indii, Wielkiej Brytanii, Francji i Litwy. Animowany QUO VADIS wykracza poza ramy i wyobrażenia krajowych produkcji animowanych.
Warszawskie Kino Kultura gościło też wielu koproducentów, szczęśliwych, że jako pierwsi mogli zobaczyć Quo Vadis. Pani Monika Janc, , jedna z ponad stu koproducentów filmu, zapytana dlaczego włączyła się w produkcję odpowiedziała:
– Chcieliśmy zainspirować wszystkich do pytania, czym jest miłość. Nie ma znaczenia, czy jesteś chrześcijaninem, muzułmaninem, buddystą, hinduistą czy też niewierzącym. W tej historii każdy znajdzie coś dla siebie, ponieważ Bóg Ojciec kocha każdego z nas – mówi Monika Janc
Jak informuje dystrybutor filmu, animowane Quo vadis zostało przygotowane jako produkcja dla całej rodziny. Mogą go oglądać dzieci już od 10. roku życia. Wszelkie sceny przemocy, obecne w dziele Sienkiewicza, zostały umiejętnie złagodzone, tak aby nie miały negatywnego wpływu na młodego widza.
Film został wyprodukowany w angielskiej wersji językowej, aby mógł trafić do kin na całym świecie. W Polsce głosu bohaterom użyczyli znani i lubiani aktorzy, oraz młode osoby, dla których była to wielka przygoda: Małgorzata Kożuchowska (Eunice), Maria Ruman (Ligia), Michał Milowicz (Petroniusz), Michał Koterski (Neron) i Jarosław Boberek (Chilon). Muzykę do filmu i piosenki, które w nim usłyszymy, stworzyli polscy i zagraniczni artyści: Fabien Curtis, Tomasz Szczepanik z zespołu Pectus, raperzy Afu-ra i Sobota, Neil Mukherjee, Darek Malejonek, Marcin i Lidia Pospieszalscy, a także znany z YouTube’a duet The Dziemians.
Ta piękna filmowa opowieść o pierwszych wiekach chrześcijaństwa jest bardzo dobrym narzędziem ewangelizacji, warto więc, aby do kina ruszyły całe szkoły. Tak katecheci, jak i nauczyciele języka polskiego, czy historii, mogą zabrać dzieci i młodzież na niezwykłą filmowa lekcję.
Ze strony: https://quovadis.rafaelfilm.pl/edukacja, nauczyciele mogą pobrać gotowe materiały edukacyjne, które pozwolą prowadzić lekcje po obejrzeniu filmu.
Dla nauczycieli, którzy chcieliby zabrać swoje klasy do kina na „Quo vadis” dostępne są scenariusze lekcji – w wersji dla szkół podstawowych i dla szkół ponadpodstawowych. Autorką obydwu opracowań jest dr hab. Aneta Rayzacher-Majewska, prof. UKSW.
„Niniejszy scenariusz może służyć do przeprowadzenia lekcji dowolnego przedmiotu, którego cele kształcenia i wymagania edukacyjne są zbieżne z tematyką filmu. Nauczyciel – stosownie do nauczanego przedmiotu oraz poziomu klasy – samodzielnie wybiera realizowane cele oraz metody pracy na lekcji, jak również może zmodyfikować je według potrzeb” – takim wstępem opatrzyła autorka przygotowane materiały edukacyjne.
„Quo vadis” Henryka Sienkiewicza jest lekturą obowiązkowa poznawaną we fragmentach w klasach VII-VIII szkoły podstawowej.
Warto jeszcze wspomnieć apel autorki Filmu, Aniry Wojan:
Szanowni Państwo,
Rodzice, Nauczyciele, Miłośnicy Polskiej Kultury,
w związku z patronatem honorowym Ministra Edukacji dla filmu QUO VADIS, zwracam się z ogromną prośbą, aby dzięki Waszej inicjatywie i w miarę Waszych możliwości, szkoły będące w Waszym zasięgu były informowane i zachęcane do organizacji wyjść grupowych do kina, aby uczniowie mogli skorzystać z wieloletniej pracy filmowców z 5-ciu krajów (Polska, Indie, Wielka Brytania, Francja, Litwa)
. Film powstał z pobudek misyjnych i nie korzysta z żadnego dofinansowania publicznego – jest hołdem dla Henryka Sienkiewicza w 120 rocznicę przyznania mu Nagrody Nobla.
https://quovadis.rafaelfilm.pl/zorganizuj-pokaz-grupowy
W zmieniającym się szybko świecie – to może być jedna z ostatnich szlachetnych inicjatyw filmowych, której celem jest wskrzeszanie dumy z osiągnięć Polski na arenie międzynarodowej. Film powstał równolegle w języku angielskim i będzie wyświetlany w wielu krajach świata.
Z poważaniem
Anira Wojan
Producent i reżyser filmu
Film jest adresowany tak do ludzi młodych, jak i całych rodzin – ze względu na efektowną, bardzo realistyczną i atrakcyjną formę. Porusza ważne tematy obecne w dialogu ludzi wierzących ze współczesnym światem i promuje etykę opartą o uznanie prawdy, szacunku i miłości za fundamenty naszej cywilizacji. Powieść Quo Vadis wychowywała pokolenia chrześcijan w Polsce, i wszędzie tam, gdzie docierała otwierając oczy na radość życia w wierze i budowania relacji na prawdziwej miłości.
Masowy udział publiczności polskiej w senasach w czasie pierwszych czterech tygodni jest KLUCZOWY dla dalszych losów filmu, w tym planowanego przez nas,jego udziału w obchodach Roku Jubileuszowego i Światowych Dni Młodzieży w Watykanie/Ryzmie, a takze dalszym podróżom filmu
z Polski do wszystkich zakątków świata.
Po warszawskiej premierze Quo Vadis zapytałam jednego z najmłodszych widzów, 10 – letniego Mikołaja o wrażenia po emisji, spojrzał na mnie poważnie i powiedział: chcę jeszcze raz iść na ten film!.
Zobaczcie film i przyłączcie się do nas!
Elżbieta Ruman
Oficjalny Tariler
„Quo vadis”, film animowany (animacja 3D), reżyseria: Anira Wojan, Roy Sukankan, scenariusz: Anira Wojan, muzyka: Fabien Curtis, rok produkcji: 2024, premiera: 25 października br., kategoria wiekowa: od 10. r.ż.
>> Film został objęty patronatem Ministerstwa Edukacji oraz Nauki i Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego
>> Głos Nauczycielski jest jednym z patronów medialnych filmu, patronat sprawuje również Związek Nauczycielstwa Polskiego
Nasz kanał na YT:
https://www.youtube.com/@quovadisanimacja
Źródło: Materiały nadesłane
.