Papież: Bóg nigdy nie wyrzeka się swojego ojcostwa

„W momencie pokusy, w chwili grzechu, w sytuacji, kiedy oddalamy się od Boga, spróbujmy usłyszeć ten głos: «Synu mój, córko moja, dlaczego?»” – mówił Papież Franciszek podczas Mszy w Domu św. Marty. W swojej refleksji nawiązał do dzisiejszego czytania z Drugiej Księgi Samuela (2 Sm 18, 9-10. 14b. 24-25a. 31-19, 3).

REKLAMA


Przedstawia ono zakończenie długiej walki prowadzonej przez Absaloma ze swoim ojcem, królem Dawidem. Dawid musiał uciekać z Jerozolimy przed swoim synem, żądnym władzy, który zdobył serce ludu kłamstwami i obietnicami.

Ojciec Święty zauważył, że Dawid znajduje się w stanie oczekiwania na wiadomość z frontu walki. Jeden z posłańców zawiadamia go, że Absalom poniósł śmierć. Dawida przeniknął dreszcz i zapłakał nad swoim synem. Osoba będąca świadkiem tego wydarzenia dziwi się mocno tej reakcji.

Papież – płacz Dawida pozwala zobaczyć serce Boga

„Ale dlaczego płaczesz? On był przeciwko tobie, zaparł się ciebie, odrzucił twoje ojcostwo, znieważył cię, prześladował. Powinieneś świętować, świętuj, ponieważ zwyciężyłeś. Ale Dawid powiedział jedynie: «Synu mój, synu mój, synu mój», i płakał. Ten płacz Dawida jest faktem historycznym, ale jest także proroctwem – podkreślił Papież. Pozwala nam zobaczyć serce Boga, co czyni Pan z nami, kiedy oddalamy się od Niego, co robi Pan, kiedy niszczymy samych siebie poprzez grzech, zdezorientowani i zagubieni. Pan jest ojcem i nigdy nie wyrzeka się tego swojego ojcostwa: «Synu mój, synu mój».”

Ojciec Święty zauważył, że spotykamy się z tym płaczem Boga, kiedy idziemy się wyspowiadać z naszych grzechów, ponieważ to nie jest jak „pójście do pralni”, aby oczyścić plamę, ale to jest pójście do ojca, który płacze nade mną, ponieważ jest ojcem. Zdanie Dawida: „Obym umarł zamiast ciebie Absalomie, synu mój” jest profetyczne, zaznaczył Franciszek i dodał, że w samym Bogu stało się ono rzeczywistością.

Czytaj więcej – TUTAJ

Krzysztof Ołdakowski SJ – Watykan


Źródło: https://www.vaticannews.va/pl/papiez/news/2020-02/papiez-franciszek-msza-dom-sw-marty-4-lutego.html

Udostępnij ten artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *