Papież: módlcie się słowami „Panie jeśli chcesz, możesz”

Krótka, prosta modlitwa trędowatego: „Panie jeśli zechcesz, możesz” stanęła w centrum homilii, jaką Papież wygłosił w kaplicy Domu św. Marty. Swą refleksję oparł o fragment Ewangelii św. Marka (1, 40-45) mówiący o uzdrowieniu trędowatego.

REKLAMA


Chory człowiek zwrócił się z prośbą do Jezusa, aby go uleczył. Jego słowa: „jeśli zechcesz” przyciągają uwagę Boga. „To jest nie tylko wyzwanie – stwierdził Franciszek – ale także akt zaufania. Wiem, że Pan może i dlatego Mu ufam”. Trędowaty zwraca się ze swą prośbą do Jezusa, bo widział, jak On uzdrawia, widział Jego współczucie. Zdaniem Papieża ono jest refrenem Ewangelii i ma oblicze wdowy z Nain, miłosiernego Samarytanina, czy ojca syna marnotrawnego.

Jezus przyszedł, aby z nami i dla nas cierpieć

„Współczucie angażuje człowieka, pochodzi z serca, angażuje i prowadzi do posiadania czegoś. Jest cierpieniem z kimś, wzięciem na siebie bólu drugiego, aby mu ulżyć, uleczyć – zaznaczył Ojciec Święty. – I to było misją Jezusa. Jezus nie przyszedł, aby uczyć nas prawa i potem sobie odejść. Jezus przyszedł we współczuciu, to znaczy aby cierpieć z nami i dla nas, i aby dać swoje życie. Miłość Jezusa jest tak wielka, że współczucie zaprowadziło Go na krzyż, aby ofiarować Swe życie.”

Papież zachęcił, aby często powtarzać tę krótką modlitwę: „Panie, jeśli chcesz”. Jezus bowiem potrafi wejść w cierpienie i ból człowieka, gdyż właśnie po to przyszedł na świat.

Powtarzajmy modlitwę: Panie jeśli chcesz, pomóż

„«Panie, jeśli chcesz możesz mnie uzdrowić; jeśli chcesz, możesz mi przebaczyć; jeśli chcesz możesz mi pomóc» – powiedział Papież. – Ta lista może być jeszcze dłuższa: «Panie, jestem grzesznikiem, zmiłuj się nade mną, ulituj się» – prosta modlitwa, którą można powtarzać wiele razy w ciągu dnia. Wiele razy w ciągu dnia, z głębi serca, z wnętrza, bez potrzeby mówienia na głos. «Panie jeśli chcesz, możesz; jeśli chcesz, możesz. Ulituj się nade mną» – powtarzajmy to.”

Czytaj więcej – TUTAJ.

Paweł Pasierbek SJ – Watykan


Źródło: https://www.vaticannews.va/pl/papiez-franciszek/msza-w-domu-sw-marty/2020-01/papiez-franciszek-msza-dom-sw-marty-homilia.html
Fot. Vatican Media

Udostępnij ten artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *