Szczególne przygotowanie do obchodów Dnia Papieskiego przeżywało na Jasnej Górze ok. 10 tys. uczestników XIX pielgrzymki Rodziny Szkół im. Jana Pawła II. Niektórzy odbyli nawet pielgrzymkę rowerową.
W Polsce i na świecie jest ponad 1 tys. placówek oświatowych, których patronem jest święty papież. Należący do Rodziny zobowiązani są m.in. do realizowania w życiu nauczania świętego Patrona.
– Miarą człowieka jest miara jego serca – przypomniał młodym bp Henryk Tomasik z Radomia, duszpasterz Rodziny Szkół Jana Paweł II. Zachęcał, byśmy troszczyli się także o rodzinę, którą jest Polska, by pozostała wierna Chrystusowi. Kaznodzieja podkreślał, że „dzisiaj w szczególny sposób dziękujemy za św. Jana Pawła II, który pielgrzymował po całym świecie, aby utwierdzać braci w wierze”. – Wspominamy w szczególny sposób jego pierwszą pielgrzymkę do Ojczyzny w 40. rocznicę tego historycznego wydarzenia – mówił bp Tomasik.
– Rodzina musi się spotykać, inaczej jej nie ma – zauważył Zbigniew Gumiński, inicjator powstania Rodziny Szkół Jana Pawła II. Podkreślał, że gdy zastanawiano się nad miejscem ogólnopolskich spotkań to rozważano różne warianty: Wadowice, Warszawę, Kraków, jednak zdecydowano się na Jasną Górę, bo „on wskazywał nam, że Jasna Góra to miejsce gdzie bije serce Polski, gdzie trzeba przyprowadzać młodych, by uczyli się „Totus Tuus” i spotykali się z Jezusem”.
Młodzi podkreślają, że ich patron – Jan Paweł II – to wielka postać, którą warto poznawać i naśladować. „Dużo się uczymy o Janie Pawle II. Zawsze jak słyszę papież to słyszę jego słowa: wymagajcie od siebie choćby inni nie wymagali, w naszej szkole są konkursy wiedzy o papieżu. Dla mnie wielkie wrażenie robi zamach na życie Jana Pawła II i to, że wybaczył komuś, kto chciał go zabić – mówili uczestnicy pielgrzymki.
W tym roku w czasie jasnogórskiego spotkania nawiązywano do 40. rocznicy pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II do Polski, ale również do setnej rocznicy urodzin papieża Polaka, która przypada na rok szkolny 2019/2020.
-To nasze pielgrzymowanie to dziękczynienie za dar jakim był dla nas Jan Paweł II – podkreślał Zbigniew Gumiński. Dodał, że „ważne, żebyśmy mówiąc o pierwszej pielgrzymce, o zmienianiu oblicza tej ziemi, wiedzieli, że to były słowa kierowane także do nas, do wychowawców i do nauczycieli”. – Teraz jest chyba taki czas, kiedy powinniśmy sobie przypominać i raz jeszcze przeżywać to pierwsze spotkanie z Janem Pawłem II. On jest dla nas pomocą i trzeba byśmy o tę pomoc wołali – zauważył Gumiński.
Rodzina Szkół im. Jana Pawła II ściśle współpracuje z Fundacją Dzieło Nowego Tysiąclecia wspierającą uzdolnionych młodych ludzi. Uczniowie są „pierwszymi” wolontariuszami angażującymi się w różne przedsięwzięcia.
Jasnogórskiej pielgrzymce też towarzyszą inicjatywy przypominające o praktycznej miłości bliźniego. W Nadzwyczajnym Miesiącu Misyjnym młodzi zbierali fundusze m.in. na budowę i wyposażenie szkoły w Togo.
W pielgrzymce udział wzięło ok. 10 tys. uczniów z 250 szkół, ich nauczyciele, wychowawcy, dyrektorzy szkół. Mottem spotkania tradycyjnie było hasło Dnia Papieskiego. W tym roku: „Wstańcie, chodźmy!”.
– Co roku przybywamy na tę pielgrzymkę. Posiadanie za patrona św. Jana Pawła II to zaszczyt, ale i zobowiązanie. Zabieranie tutaj przedstawicieli samorządu uczniowskiego ma na celu przeniesienie tego wydarzenia, tego nauczania, tych refleksji stąd, do całej społeczności uczniowskiej – powiedziała Nina Kitlińska dyrektor szkoły w Jasionce.
Na pielgrzymkę przyjechali także uczniowie i nauczyciele szkół z Wilna na Litwie i Grodna na Białorusi.
– Co roku czekamy na spotkanie Rodziny Szkół im. św. Jana Pawła II na Jasnej Górze, bo to jest wielkie przeżycie i młodzież chętnie w nim uczestniczy – powiedziała nauczycielka z Wilna. Alina Masztaler podkreśliła, że są reprezentacje dwóch szkół: progimnazjum i gimnazjum im. św. Jana Pawła II w Wilnie. – To są dwie polskie szkoły, które noszą imię tego wielkiego Polaka. Codziennie wita uczniów w szkołach jego motto, na każdej lekcji jest wspominany, bo to jest taki wzór, taki autorytet w życiu codziennym, że nie potrzeba specjalnie o nim mówić, on jest po prostu z nami – zauważyła nauczycielka.
Na pielgrzymkę młodzi przyjechali nie tylko autokarami. Z Dominowa w woj. lubelskim dotarła także 15-osobowa drużyna rowerzystów z dyrektorem szkoły Aleksandrem Kubiaczykiem i przewodniczącą Rady Gminy Aurelią Przewoźniczak. Grupa pokonała 260 km w 3 dni.
Dzieci i młodzież otrzymały pamiątkowe różańce z napisem „Jezu, Ufam Tobie”’. Odmówiona została także Koronka do Bożego Miłosierdzia i odczytany został Akt Zawierzenia Matce Bożej.
Pielgrzymi wysłali list do papieża Franciszka z zapewnieniem o modlitwie.
Celem Rodziny skupiającej społeczność szkolną, która za patrona wybrała sobie papieża z Polski jest integracja uczniów oraz propagowanie nauczania świętego Jana Pawła II. Idea zrodziła się w 1998 r. w Zespole Szkół Integracyjnych w Radomiu. Rodzinne współdziałanie daje możliwość wspólnego pogłębiania wiary, stwarza różne płaszczyzny wymiany doświadczeń i umożliwia poznawanie regionalnych kultur. Obecnie coraz liczniej powstają diecezjalne Rodziny Szkół Jana Pawła II.
Źródło: https://ekai.pl/10-tys-mlodych-na-pielgrzymce-rodziny-szkol-jana-pawla-ii/
Fot. Twitter / JasnaGora/News