XXI Festiwal Pieśni Chóralnej w Czersku

W niedzielę 29 września w kościele pw. Św. Marii Magdaleny w Czersku odbył się XXI Festiwal Pieśni Chóralnej pod hasłem „Leć o pieśni, leć sokołem”.

REKLAMA


Patronatem honorowym wydarzenie objęli: J. E. Ks. Biskup Diecezjalny Ryszard Kasyna, Marszałek Województwa Pomorskiego Mieczysław Struk, Rektor AM w Gdańsku prof. Maciej Sobczak oraz Starosta Chojnicki Marek Szczepański. Organizatorami festiwalu byli: proboszcz parafii w Czersku ks. Zbigniew Straszewski, burmistrz Czerska Przemysław Biesek-Talewski i chór „Lutnia”. Pomysł organizacji festiwalu zrodził się w 1999 r., podczas wspólnej próby chórów na mszę św. z udziałem  Ojca Świętego Jana Pawła II w Pelplinie. W konkursie wzięło udział sześć chórów: „Cantus” z Gdyni, „Passionata” z Tczewa, „Sicut Avis” ze Starogardu Gd. , „Laudate Dominum” z Wejherowa, „Lutnia” z Więcborka i „Lutnia” z Czerska, a gościem wydarzenia był „Chór  Świętego Józefa”   z Raciąża.  Chóry wykonywały po cztery utwory, w tym jedną pieśń o charakterze świeckim. Komisja w składzie: prof. M. Racławski, prorektor AM w Gdańsku i dr hab. S. Bronk,  adiunkt tejże uczelni, bardzo wysoko oceniła poziom tegorocznego festiwalu.

Przyznano następujące nagrody:

– nagrodę specjalną Biskupa Pelplińskiego za pieśń religijną  – chór „Laudate Dominum” z Wejherowa, 

– nagrodę specjalną Marszałka Województwa  Pomorskiego za pieśń świecką – chór „Cantus” z Gdyni,

– nagrodę specjalną Rektora Akademii Muzycznej  za pieśń moniuszkowską – chór „Lutnia” z Czerska,

– ZŁOTE PASMA otrzymały chóry „Laudate Dominum” z Wejherowa i „Cantus” z Gdyni,

– SREBRNE PASMA  otrzymały „ Lutnia” z Więcborka i „Sicut Avis” ze Starogardu Gd.,

– BRĄZOWE PASMO  – chór „Passionata” z Tczewa,

– GRAND PRIX XXI Festiwalu Pieśni Chóralnej otrzymał chór „Laudate Dominum” z Wejherowa.

Wręczenie nagród odbyło się po wieczornej Mszy św., na której połączone chóry wspólnie wykonały aklamację „Alleluja”. Organizatorzy ustalili stały termin czerskiego wydarzenia muzycznego na ostatnią niedzielę września i już dzisiaj zapraszają na przyszłoroczny festiwal, który staje się najważniejszym wydarzeniem kulturalnym pogranicza trzech regionów.


Galeria zdjęć: http://radioglos.pl/fotogaleria/event/2019-10-03czersk


Źródło: http://radioglos.pl/wiadomosci/z-zycia-kosciola/6701-xxi-festiwal-piesni-choralnej-w-czersku

Udostępnij ten artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *