W Lubaniu odbyły się dożynki diecezjalne

15 września w Lubaniu odbyło diecezjalne dziękczynienie za tegoroczne plony.

REKLAMA


Mszy św. w kościele św. Jana Pawła II przewodniczył biskup pelpliński Ryszard Kasyna.

W niedzielę 15 września w Lubaniu na Kaszubach odbyły się diecezjalne dożynki. Podczas Mszy św. w miejscowym kościele biskup pelpliński Ryszard Kasyna podkreślił, że „wdzięczność przełamuje nasz egoizm”.

Mszę św. koncelebrowali dekanalni duszpasterze rolników. Obecni byli przedstawiciele rządu, parlamentu a także samorządów z terenu Pomorza.

W homilii hierarcha przypomniał, że „o codzienny chleb zabiegamy i codziennie modlimy się”.

Chleb niesie symbolikę tego wszystkiego, co najważniejsze w życiu, podkreślał kaznodzieja: „chleb to również woda, lekarstwo, dom, praca, to wszystko, co konieczne jest do życia”.

Biskup przypomniał, że każdego roku wierni gromadzą się na dziękczynieniu za plony, „jesteśmy razem, żeby dziękować za nasz chleb powszedni”, stwierdził.

„Wdzięczność przełamuje nasz egoizm i uczy nas, abyśmy pamiętali prosić Boga o chleb powszedni nie tylko w naszej Ojczyźnie, ale dla tych na całym świecie, którym go brakuje”, apelował bp Kasyna.

Nawiązując do Modlitwy Pańskiej, hierarcha podkreślił, że „nie ma w niej słowa ‘ja’, ale ma ona zawsze na myśli drugiego człowieka”. Modlitwa ta uczy, dodał biskup, „żebyśmy zauważali drugiego człowieka”.

Mówiąc o pracy rolników, „którzy włożyli całe serce, aby nie brakowało chleba”, kaznodzieja stwierdził, że „ostatecznie żywność nie jest własnością prywatną, ale jest darem Bożej Opatrzności, którym każdy z nas powinien dzielić się z innymi”.

„Prawdziwe życie nie polega na gromadzeniu skarbów jedynie dla siebie, ale na służeniu tym, co mamy innym”, powiedział dalej biskup.

Bp Kasyna przypomniał, również, że „w Bogu jest nasza siła, by z różnych pokus powstawać, by idąc za sprawiedliwością i pobożnością czynić dobro”.

Po Mszy św. dziękczynienie było kontynuowane na placu dożynkowym na terenie Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Lubaniu.

Galeria zdjęć: http://radioglos.pl/fotogaleria/event/2019-09-15luban


Źródło: http://radioglos.pl/wiadomosci/z-zycia-kosciola/6622-w-lubaniu-odbyly-sie-dozynki-diecezjalne

 

 

 

Udostępnij ten artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *