Biskupi w Uroczystość Wniebowzięcia NMP

O wolności, prawdzie i świętości mówili biskupi polscy w homiliach wygłaszanych podczas Mszy św. w Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Tego dnia przypada również Święto Wojska Polskiego w rocznicę Bitwy Warszawskiej i „Cudu nad Wisłą”.

REKLAMA

„Pan Bóg nie jest rewolucjonistą socjalnym. Pan Bóg wybiera najmniejszych, bo dopiero wtedy, kiedy wybieramy najmniejszych, jest możliwe dobro wspólne” – mówił kard. Grzegorz Ryś. Metropolita łódzki zwrócił uwagę, że „dziś wraz z całym Kościołem patrzymy na Maryję i od niej chcemy się uczyć. Maryja jest najpiękniejszym obrazem Kościoła, wszystkich postaw istotnych w Kościele, uczymy się właśnie od Niej. Przychodzimy też jako wspólnota narodowa, państwowa, razem z naszym wojskiem, które dziś ma swoje święto. Przychodzimy wspominając naszą przeszłość. Wspominamy dziś Bitwę Warszawską i wszystkie te momenty, które wyznaczają naszą tożsamość”.

„Potrzeba nam prawdy, potrzeba wolności, sprawiedliwości i szacunku, potrzeba miłości” – mówił abp Marek Jędraszewski w Ludźmierzu, podczas Mszy św. sprawowanej w 60. rocznicę koronacji figury Matki Boskiej Ludźmierskiej. Metropolita krakowski zachęcał do modlitwy, by w „nowych odsłonach dziejowych Polacy umieli domagać się prawdy i żyć w prawdzie”, by umieli „patrzeć na siebie w duchu szacunku, a nie poniżania, inwektyw i kłamstw”, by podjęli na nowo dzieło budowania prawdziwej cywilizacji miłości.

Abp Adrian Galbas, metropolita katowicki, który przewodniczył Mszy św. w Sanktuarium Matki Boskiej Lubeckiej, mówił w homilii, że jesteśmy przeznaczeni do nieba. „Tym, kim Maryja była kiedyś – my jesteśmy dzisiaj. Tym, kim Maryja jest dzisiaj, my mamy być kiedyś!” ‒ zaznaczał. „Chrystus chce nam dać niebo, więc nie pragnijmy jedynie ziemi” ‒ podkreślił. Nawiązując do słów papieża Franciszka i jego adhortacji o powołaniu do świętości we współczesnym świecie, mówił o głównej przeszkodzie w realizacji tego powołania, jaką jest bylejakość naszego życia i umiłowanie przeciętności.

„Albo świat uczynimy ołtarzem dla Boga, albo światem zawładną demony, tu nie ma miejsca na neutralność. Albo będziemy służyć temu co święte, albo staniemy się niewolnikami zła” – podkreślał bp Szymon Stułkowski, biskup płocki, w homilii Mszy św. w katedrze płockiej.

„Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny dodaje nam odwagi wiary w świecie, w którym zdają się triumfować zakłamanie, zło i śmierć” – mówił na Jasnej Górze abp Wacław Depo. Metropolita częstochowski przewodniczył Sumie odpustowej z udziałem tysięcy pielgrzymów przybyłych na uroczystość Wniebowzięcia NMP.

Abp Depo podkreślił w homilii, że czasy, w których żyjemy, są nie tylko wielką próbą wiary narodu i Kościoła, ale w pewnym sensie jest to trudny test dla kultury i cywilizacji chrześcijańskiej. „Dlatego potrzeba nam gorliwego +zapalania świateł wiary+” – podkreślił.

Bp Wiesław Lechowicz, Biskup Polowy Wojska Polskiego, mówił w homilii, że Maryja służyła swojej rodzinie, wspólnocie rodzącego się Kościoła, a jej służba nie skończyła się z chwilą wniebowzięcia, czego znakiem są liczne sanktuaria maryjne. „Wstawia się za nami u Boga i wyprasza potrzebne laski, abyśmy cieszyli się zdrowiem duchowym i fizycznym, jeśli jest taka wola Boża. Dlatego tradycyjnie już żołnierze Wojska Polskiego zameldują się dzisiaj wieczorem na Jasnej Górze z wiarą w skuteczne wstawiennictwo Maryi, Hetmanki Żołnierza Polskiego” – powiedział.

„W dniu Waszego święta życzę Wam wraz z gronem kapelanów Wojska Polskiego, abyście znajdowali wiele satysfakcji ze służby dla pokoju i bezpieczeństwa naszej Ojczyzny. Niech Boże błogosławieństwo towarzyszy Wam i Waszym najbliższym, którym tak wiele zawdzięczacie, i chroni Was przed niebezpieczeństwami, jakie niesie ze sobą żołnierska służba” – mówił Biskup Polowy.

„Jeśli historia jest nauczycielką życia, to warto się uczyć. Warto pamiętać o tym, że wolność i niepodległość to wartości, które powinny łączyć; że jeśli chcemy być wolni i niepodlegli, zabiegając o sojusze, musimy liczyć na siebie” – mówił abp Józef Guzdek, metropolita białostocki, który w archikatedrze pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Białymstoku przewodniczył modlitwie w intencji Ojczyzny i Wojska Polskiego w 103. rocznicę Bitwy Warszawskiej.

Uroczystości Wniebowzięcia NMP i Święta Wojska Polskiego zakończyły się Apelem Jasnogórskim, który poprowadził bp Wiesław Lechowicz. „Wybawiaj nas od zamętu, niepokoju i wojny. Wybawiaj nas od wszystkiego, co może doprowadzić do tych nieszczęść” – modlił się Biskup Polowy. Ordynariusz Wojskowy przewodniczył modlitwie przed cudownym obrazem Matki Bożej Częstochowskiej. Do kaplicy w uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i 103. rocznicę zwycięskiej Bitwy Warszawskiej przybyło liczne grono generałów.

KAI / ordynariat.wp.mil.pl / BP KEP

Źródło: https://episkopat.pl/biskupi-w-uroczystosc-wniebowziecia-o-wolnosci-prawdzie-i-swietosci/

Udostępnij ten artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *