3 czerwca: „Idź za Barankiem”, czyli Lednica 2023! [program wydarzenia]

„Idź za Barankiem” – to hasło tegorocznego spotkania młodych na Polach Lednickich, które będzie miało miejsce w sobotę, 3 czerwca. Pomocą w podążaniu za Chrystusem będą w tym roku dwie nowe inicjatywy: Pole Talentów i Pole Dialogu. Dzień wypełnią warsztaty – wśród nich: warsztat Podejmowania Decyzji, Pro Life, Jak Ewangelizować w Internecie? Nie zabraknie śpiewów i tańców, możliwości spowiedzi pod gołym niebem, a na zakończenie Mszy św. z aktem wyboru Chrystusa na swojego Pana oraz przejściem przez Bramę Rybę.

REKLAMA

– Jest parę nowości w tym roku na Lednicy – mówi rzecznik prasowy wydarzenia Franciszek Cofta. – Pragniemy położyć nacisk na wysłuchanie młodych. Oprócz Pola Spowiedzi, które jest zawsze, stworzyliśmy Pole Dialogu. Będzie tam możliwość porozmawiania z księdzem czy siostrą zakonną, ale też z osobami świeckimi, moderatorami wspólnot i psychologami, jeśli ktoś będzie miał poważniejsze problemy i potrzebował porady. Pole Dialogu, czy jak je nazywamy Pole Rozmów, będzie otwarte już od rana, kiedy zaczną napływać młodzi ludzie, informuje rzecznik.

W tym roku na Lednicy pojawi się też Pole Talentów, czyli kilka punktów, w których młodzież jeszcze przed oficjalnym rozpoczęciem spotkania o godz. 17.00 będzie mogła rozwijać swoje talenty i skorzystać ze zorganizowanych warsztatów.

Nowością w tym roku będą warsztaty: Liturgiczny – z o. Mikołajem Walczakiem, dominikaninem; Rękodzielniczy – gdzie siostry dominikanki pokażą młodym, jak zrobić własnoręcznie różaniec, warsztat Podejmowania Decyzji z o. Krzysztofem Dzieńkowskim, jezuitą, oraz warsztat: Jak Ewangelizować w Internecie?, który poprowadzi ks. Teodor Sawielewicz. Poza tym warsztat Pro Life z moderatorką Katarzyną Kubis, warsztat „Niebo gwiaździste nade mną” prowadzony przez astrofizyka prof. Sebastiana Kubisa oraz warsztat „100 pytań do…“ (Q&A) – z br. Tomaszem Łakomczykiem OFMCap.

Na Polach Lednickich jest też zawsze miejsce, gdzie można się wyspowiadać bardziej swobodnie, bo pod gołym niebem. Duchowni będą spowiadali cały dzień.

Podczas spotkania lednickiego zaproszeni goście poprowadzą „wykłady w duetach”. Prof. Sebastian Kubis i kapucyn br. Tomasz Łakomczyk opowiedzą, czy w sposób naukowy da się wytłumaczyć fenomen Eucharystii. Prezenter telewizyjny Tomasz Wolny i franciszkanin o. Leonard Bielecki podzielą się swoim doświadczeniem Eucharystii, a drogę za Barankiem wskażą wspólnoty Małych Sióstr i Małych Bracia Baranka. W Godzinę Miłosierdzia (godz. 15.00) wprowadzą s. Gaudia Skass ISMM i s. Eliza ZSJM.

Na tyłach pól zostanie wzniesiony Namiot Adoracji, a od godz. 14.00 do 16.00 – będzie funkcjonowała Strefa Dziecka prowadzona przez siostry służebniczki.

Procesja Orłów

Oficjalne otwarcie spotkania po południu rozpocznie tradycyjnie Procesja Orłów o godz. 16.35.

Inspiracją do powstania Procesji Orłów i towarzyszącej jej pieśni były słowa kard. Stefana Wyszyńskiego wypowiedziane do młodzieży: „Musicie mieć w sobie coś z orłów! – serce orle i wzrok orli ku przyszłości. Musicie ducha hartować i wznosić, aby móc jak orły przelatywać nad graniami w przyszłość naszej Ojczyzny. Będziecie wtedy mogli jak orły przebić się przez wszystkie dziejowe przełomy, wichry i burze, nie dając się spętać żadną niewolą. Pamiętajcie – orły to wolne ptaki, bo szybują wysoko”.

– Te słowa podchwycił o. Jan Góra, który razem ze swoim przyjacielem stworzyli pieśń „Tylko orły szybują nad granią” – przypomina rzecznik Lednicy.

W procesji uczestniczy młodzież, która aktywnie działa w Kościele, wolontariusze ledniccy, misyjni, moderatorzy wspólnot, którzy odważnie świadczą w swoim środowisku, że idą za Chrystusem i On jest ich Panem.

Błogosławieństwo młodym przekaże tradycyjnie Ojciec Święty (godz. 22.00), a w tym roku także swoje pozdrowienia skierują rodzice błogosławionego Carla Acutisa, który patronuje tegorocznej Lednicy (nagranie video, godz. 19.15).

Trzy gesty Lednicy

Spotkanie Lednickie składa się z „trzech gestów”:

Gest I – Zwołanie

Każda wspólnota musi się najpierw zebrać i zawiązać. Młodzi ludzie podadzą sobie ręce, przedstawią się i pobłogosławią wzajemnie.

Gest II – Posilenie

Na Lednicy można się posilić duchowo, choć będzie także możliwość posilenia się fizycznego. Najważniejszym punktem posilenia duchowego jest Eucharystia o godz. 20.00.

Gest III – Idź za Barankiem

Lednica zakończy się chwilą ciszy, adoracji i duchowym aktem wyboru Chrystusa oraz przejściem przez Bramę Rybę (godz. 23.30).

Gospodarzem spotkania jest o. Tomasz Nowak OP i co również jest nowością – dominikanka s. Łucja Rado.

Organizatorzy proszą o zabranie dzwonków, świec i sztandarów z nazwami miejscowości i w miarę możności wizerunkiem Baranka.

Tegoroczny hymn jest odpowiedzią na hasło „Idź za Barankiem” – i nosi tytuł: „Pragnę iść za Tobą”. Hymn rozpoczyna się słowami: „Postanowiłam, jesteś moją drogą, Ty idziesz pierwszy, ja idę za Tobą”.

***
LEDNICA 2000 to dzieło ewangelizacyjne, które zainicjował w 1997 roku, wraz ze świeckimi wolontariuszami, duszpasterz akademicki, dominikanin o. Jan W. Góra OP, zainspirowany nauczaniem św. Jana Pawła II. Gromadził młodych co roku wokół symbolicznej Bramy Ryby odwołującej się do początków chrześcijaństwa.

Osoba i nauczanie św. Jana Pawła II, duchowego twórcy Lednicy, budowanie osobistej relacji z Chrystusem oraz odkrywanie wiary na nowo poprzez czerpanie ze skarbca tradycji i historii Kościoła to filary Lednicy.

Ojcowie dominikanie przejęli w tym roku od Stowarzyszenia LEDNICA 2000 im. o. Jana W. Góry OP organizację spotkań młodzieży na Polach Lednickich w pobliżu Gniezna, a od 1 września br. także odpowiedzialność za Dom Spotkań i Ośrodek Duszpasterski na Polach Lednickich.

Źródło: https://www.ekai.pl/lednica-2023-szczegoly-programu/
Fot. Biuro Prasowe LEDNICA 2000

Udostępnij ten artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *