XXIII Spotkanie Młodych Lednica 2000

Opowiem Ci o Spowiedzi, opowiem Ci o Eucharystii – to dwa motywy przewodnie XXIII Spotkania Młodych Lednica 2000.

REKLAMA

Spotkanie przebiegać będzie pod hasłem „Wiesz, że Cię kocham”. – Spowiedź i Eucharystia to momenty, w których słyszymy te słowa od Jezusa – podkreślają organizatorzy. Podczas lednickiego spotkania przewidziana jest specjalna modlitwa młodych za księży.

Jak wyjaśnia o. Wojciech Prus OP, duszpasterz Wspólnoty Lednica 2000, hasło „Wiesz, że cię kocham” nawiązuje do przemówienia Jana Pawła II skierowanego do młodych w 1987 r. Papież wypowiedział wówczas zdanie: ”Musicie być mocniejsi, niż warunki, w jakich przyszło wam żyć”, wyjaśniając zarazem, że „człowiek jest mocny wtedy, kiedy wie, że jest kochany”. – Spowiedź, Eucharystia – to dwa sakramenty, w których Chrystus do każdego z nas mówi „kocham Cię” – przekonuje o. Prus.

Pieczęć z wytłoczonym napisem „Wiesz, że cię kocham, Pnp 8, 6-7” to symbol tegorocznego spotkania, który otrzymają wszyscy młodzi. Inny specjalny upominek to lednicki rachunek sumienia „Poznaj moje serce”. Będzie to praktyczny ale niekonwencjonalny przewodnik w drodze do sakramentu pokuty i pojednania.

Księża goszczący na Polach Lednickich otrzymają w upominku białe stuły, siostry zakonne zaś – kaganki, „by rozświetlać wszystkie miejsca gdzie poprowadzi je Duch Święty”.

Podczas spotkania siostry zakonne, posłane przez biskupa, będą w specjalny sposób zapraszać poszczególne młode osoby do skorzystania z sakramentu pokuty.

– Czy młodzi w konfesjonale zawsze spotkają kapłana, który będzie dla nich znakiem Bożego Miłosierdzia? Jak podkreślają organizatorzy „Lednicy”, wszyscy mamy świadomość, zwłaszcza w świetle tego, co przeżywamy ostatnio w Polsce, że księża są różni… Bardzo potrzebują modlitwy. Dlatego na Lednicy młodzi zostaną zaproszeni do specjalnej modlitwy nad kapłanami. Wszyscy księża, również biskupi założą stuły i uklękną a młodzi będą się modlić, by w poprzez nich w sakramencie pokuty objawiał się Pan Jezus.

Młodzi nad Lednicą będą w tym roku przeżywać Eucharystię, jako „ucztę grzeszników, którym przebaczono”. Ma to być prawdziwa uczta, kontynuacja historii celnika Mateusza, który wstał od stołu i poszedł za Jezusem. W ramach przygotowania i jako wyjaśnienie licznych symboli towarzyszących Mszy św. zaplanowano wyjątkową procesję, w której przejdą piekarze z chlebem, winiarze z winem, koronczarki, kwiaciarki i wiele innych osób a wreszcie – wszyscy uczestnicy, którzy w liturgię Eucharystii wnoszą samych siebie, również jako dar.

W procesji pójdą także przedstawiciele Kościoła Greckokatolickiego, w pięknych szatach, niosąc ikonę Chrystusa Pantokratora. W zamyśle organizatorów ich obecność ma pokazać uczestnikom spotkania różnorodność liturgiczną w Kościele katolickim i piękno liturgii wschodniej. Jest zarazem zwróceniem uwagi na licznych wiernych Kościoła Greckokatolickiego, przybywających do Polski z Ukrainy, w tym wielu młodych, którzy również są serdecznie zaproszeni na Lednicę.

Nawiązaniem do papieskiego apelu „Musicie być mocniejsi, niż warunki, w jakich przyszło wam żyć” będzie świadectwo Basi Turek, blogerki, autorki książki „Pełnymi garściami”, osoby poruszającej się na wózku inwalidzkim.

Jako szczególny gość na lednickim spotkaniu pojawi się też ortodoksyjny Żyd, prof. Joseph Weiler. – To człowiek, który przeczytał wszystkie dzieła Jana Pawła II. Opowie on młodym, dlaczego uważa, że Jan Paweł II był wielkim człowiekiem – zapowiada o. Prus.

Otwarcie Pól Lednickich nastąpi 1 czerwca już o 8 rano. Od tej godziny przewidziany jest czas na spowiedź. W południe zebrani będą się modlić modlitwą Anioł Pański a o godz. 15 – Koronką do Bożego Miłosierdzia.

O godz. 17 rozpocznie się XXIII Spotkanie Młodych Lednica 2000, które przebiegać będzie w dwóch częściach: Opowiem ci o Spowiedzi i Opowiem ci o Eucharystii. Mszy św. na Polach Lednickich, o godz. 20 przewodniczyć będzie Przewodniczący KEP, abp Stanisław Gądecki, zaś homilię wygłoszą wspólnie ojcowie dominikanie Piotr Frey i Rafał Szymko, znani z dominikańskiej serii „Chlebak”.

Po Mszy św. nastąpi Godzina Jana Pawła II i część trzecia spotkania pod hasłem Opowiem Ci o Miłości. Będzie to m.in. czas na wysłuchanie świadectw.

O godz. 23.15 rozpocznie się Adoracja Najświętszego Sakramentu zakończona wyborem Chrystusa i – o północy – symbolicznym przemarszem pod Bramą-Rybą

Szczegóły www.lednica2000.pl

Udostępnij ten artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *