W Warszawie odbył się Stadion Młodych

Dziękuję za waszą łączność z synodem i papieżem Franciszkiem. To jest synod o was i dla was! – powiedział kard. Nycz.

REKLAMA

– Kim jest dla ciebie Jezus? Czy znasz Go? Czy go spotykasz? Czy słyszysz, jak mówi do ciebie po imieniu? – pytał bp Edward Dajczak w homilii podczas Mszy św. na PGE Narodowym w Warszawie, gdzie zgromadziło się ok. 40 tys. młodych z całej Polski. Eucharystii podczas 12-godzinnych rekolekcji „Stadion Młodych: włącz pełnię wiary” przewodniczył kard. Kazimierz Nycz, metropolita warszawski. – Dziękuję za waszą łączność z synodem i papieżem Franciszkiem. To jest synod o was i dla was! – powiedział kard. Nycz.

Bp Dajczak w swoim słowie podkreślił, że nie da się znać Jezusa „ze słyszenia” – bo wszyscy wiedzą coś o Nim, o chrześcijaństwie. Znać Jezusa to znaczy spotkać Go. Jak Go spotkać? – Trzeba szukać, zadawać pytania – powiedział kaznodzieja. -Tych pytań jest bez liku, nie możemy udawać, że ich nie ma – również o Jezusa, o wiarę, o Kościół. Chodzi o to, by pytać, by szukać, by pragnąć – zachęcał bp Dajczak.

Nawiązując do czytanej podczas Mszy św. Ewangelii o uczniach idących do Emaus, podkreślił, że Zmartwychwstały Chrystus szedł obok nich, ale oni Go nie widzieli, nie potrafili rozpoznać. Zwrócił uwagę, że Chrystus wydaje im polecenie „idźcie do Galilei”. Żeby Go spotkać muszą uwierzyć w Jego słowo, zaufać niejako „w ciemno”, podobnie, jak niewidomy, który odzyskuje wzrok, gdy na polecenie Jezusa obmywa pobrudzone błotem oczy. -Wierzyć to znaczy powiedzieć najpierw „Ja Tobie ufam!” – podkreślił.

Zaznaczył też, że Bóg chce z nami nawiązać imienną, osobistą i jedyną w swoim rodzaju relację. – Przez każdego z nas On chce w sposób niepowtarzalny objawiać Swoją miłość. Jeśli ja zawiodę, to ktoś Jezusa nie spotka – powiedział. – Chcę was prosić: szukajmy dzisiaj – w sobie. Tam jest Bóg, tam chce przyjść – powiedział do młodych biskup.

Na zakończenie Mszy św. kard. Nycz podziękował młodym za łączność z synodem i papieżem Franciszkiem. – To jest synod o was i dla was! – podkreślił. – Wy jesteście nadzieją Kościoła. Wy jesteście nadzieją świata – powtórzył za Janem Pawłem II. Podziękował też organizatorom i sześciuset obecnym na Stadionie kapłanom. – Bądźcie razem z nimi! – poprosił młodych.

Eucharystia pod przewodnictwem kard. Nycza z homilią bp koszalińsko – kołobrzeskiego Edwarda Dajczaka rozpoczęła się o godz. 19 w ramach 12 –godzinnego spotkania „Stadion Młodych: włącz pełnię wiary” – największego spotkania młodych w Europie, które odbywa się podczas synodu biskupów poświęconego młodzieży. W Stadionie Młodych uczestniczy ok. 40 tys. osób z całej Polski.

Program realizowany jest w kilku strefach. Zasadnicze jego elementy – na scenie głównej na płycie stadionu. Uczestnicy wysłuchali już 5 konferencji: Marcina Jakimowicza, Mady Plucner, abp. Grzegorza Rysia, Marcina Zielińskiego oraz Andrzeja Sowy „Koguta”. Występowali muzycy, m.in: TGD, Wyrwani z Niewoli, ks. Kuba Bartczak, Bęsiu, czy Gospel Rain. Zebrani modlili się też Koronką do Miłosierdzia Bożego o godz. 15 oraz Apelem Jasnogórskim o godz. 21, po zakończeniu Mszy św.

Przewidziane są jeszcze świadectwa oraz wyjątkowy spektakl rysowania piaskiem, połączony z muzyką.

Oprócz sceny głównej zorganizowana została również tzw. Strefa Słowa – druga scena w galerii stadionu. Tam przez cały czas spotkania głoszone były krótkie konferencje i świadectwa. Posłuchać można było m.in. o. Jose Maniparambila, Patrycji Hurlak, Adama Woronowicza, Dominiki Figurskiej, Marii Śpikowskiej (córki „Litzy”), Krzysztofa Gawrysiaka, s. Anny Marii Pudełko.

Tych i innych jeszcze gości Stadionu Młodych spotkać można było również w dwóch tzw. „Strefach Inspiracji”, zorganizowanych na płycie stadionu oraz na trybunie. Można tam było zadać im indywidualne pytania i porozmawiać.

Na PGE Narodowym było również specjalne miejsce, w którym odbywała się adoracja Najświętszego Sakramentu. Spowiadało 100 kapłanów.

Podczas Stadionu Młodych można było również oddać krew lub zapisać się do bazy dawców szpiku.

O północy organizatorzy przewidują specjalne zakończenie z niespodzianką dla wszystkich uczestników!

Całość spotkania transmitowana na stronie www.dobremedia.org

Organizatorem spotkania jest Fundacja „SMS z Nieba” we współpracy ze wspólnotą „Palnik”.

 

Udostępnij ten artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *