Lusaka (Zambia): Poświęcenie kościoła pw. św. Jana Pawła II

W sobotę, 26 listopada  br. odbędzie się poświęcenie kościoła pw. św. Jana Pawła II w Lusace, który wybudował kapłan diecezji pelplińskiej ks. kan. Krzysztof Mróz. Z tej okazji w pielgrzymce do Afryki bierze udział biskup pomocniczy diecezji pelplińskiej Arkadiusz Okroj, księża: Andrzej Megger, Krzysztof Ossowski, Tadeusz Knut, brat misjonarza Józef Mróz, oraz misjonarz ks. Grzegorz Tworzewski z diecezji toruńskiej. Piątek, 25 listopada jest dla kapłanów dniem skupienia, który poprowadzi bp Arkadiusz Okroj.

REKLAMA

Lusaka dziękuje za pomoc w budowie kościoła św. Jana Pawła II

W ubiegłym roku diecezja pelplińska podjęła akcję “Budujemy kościół JPII w Lusace”, która cieszyła się dużym powodzeniem wśród czytelników dwutygodnika “Pielgrzym” oraz słuchaczy Radia Głos. Cegiełki będące darem wielu osób są dzisiaj namacalnym dziełem wybudowanej świątyni pw. św. Jana Pawła II w Jonh Laing – najbiedniejszej dzielnicy Lusaki, w Zambii. Od ponad roku odbywają się tam regularne Msze święte, w których udział bierze blisko 1000 osób. W przyszłym roku planowana jest już konsekracja kościoła i tworzenie osobnej parafii. Kolejnej wspólnoty wywodzącej się z parafii Chrystusa Odkupiciela w Lusace.

Ks. Krzysztof Mróz, proboszcz parafii The Christ Reedemer w Makeni i budowniczy kościoła św. Jana Pawła II pragnie przesłać swoje słowo do wszystkich dokładających cegiełkę do budowy tegoż kościoła w słowach:

– Tak bardzo dziękuje, że tyle osób aktywnie włączyło się w akcję misyjną ”Budujemy kościół JP2 w Lusace”. Jak to możliwe, że wszyscy razem: bp. Ryszard Kasyna, księża proboszczowie i wikariusze naszej diecezji, Wydział Ekonomiczny Kurii Pelplińskiej, redakcja “Pielgrzyma”, Radio Głos, Kleryckie Koło Misyjne przy WSD w Pelplinie, Dzieło Misyjne Diecezji Pelplińskiej, Parafialne Koła Misyjne i wielu ludzi dobrej woli, których nie braknie, zaangażowało się w lutym 2018 roku w rozprowadzenie i zakup cegiełek na budowę świątyni w ubogiej dzielnicy John Laing, gdzie skał nie brakuje! Dla mnie odpowiedz jest jedna: słowa Ojca Świętego  Jana Pawła II, wypowiedziane z mocą Ducha Świętego w Pelplinie sprzed 20 laty, trafiły na dobry grunt i wydają owoce – „Dom zbudowany na skale. Budowla życia. Jak ją wznosić, aby nie runęła pod naporem żywiołów tego świata? Jak budować ten dom, aby z ‘przybytku doczesnego zamieszkania’ stal się ‘mieszkaniem od Boga, domem nie ręką ludzka uczynionym ,lecz wiecznie trwałym w niebie’ (por.2Kor5,1).

Dziś słyszymy odpowiedz na te zasadnicze pytania wiary: u podstaw chrześcijańskiego budowania leży słuchanie i wypełnianie słowa Chrystusa….Kościół to Chrystus żyjący w nas wszystkich. Chrystus jest winnym krzewem, a my latoroślami. On jest fundamentem, a my żywymi kamieniami.

Proszę Boga Wszechmogącego, aby te cegiełki, ofiarowane przez Was, jako dar serca dla misji, stały się „żywymi kamieniami”, o których mówił Ojciec Święty Jan Paweł II. Codziennie modlimy się  w czasie Mszy świętej, a także modlitwie brewiarzowej, za ofiarodawców, za wszystkich, którzy nas wspomagają duchowo i materialnie – powiedział ks. Krzysztof Mróz.

Słowo podziękowania ks. Krzysztofa Mroza:

Galeria zdjęć TUTAJ.

Czytaj TAKŻE:
– Z ARCHIWUM “PIELGRZYMA” – “Pielgrzymi wiary”; „Pielgrzym” 2017, nr 22 (728), s. 20-21; dk. Andrzej Patrzykąt

Źródło:
https://radioglos.pl/wiadomosci/z-zycia-kosciola/10303-26-listopada-poswiecenie-kosciola-sw-jana-pawla-ii-w-lusace-afryka
http://www.misje.pl/blog/lusaka-dziekuje-za-pomoc-w-budowie-kosciola-sw-jana-pawla-ii/49264

Udostępnij ten artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *