Kard. Mario Grech na 393. Zebraniu Plenarnym KEP

Jestem tutaj, aby być razem z moimi braćmi w biskupstwie, aby im towarzyszyć i jednocześnie wyrazić swoje podziękowanie za syntezę, która została przesłana do sekretariatu w Watykanie – powiedział kard. Mario Grech, sekretarz generalny Synodu Biskupów, podczas konferencji prasowej po obradach 393. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski, które odbyło się w dniach 11-12 października br. w Kamieniu Śląskim.

REKLAMA

„Jestem tutaj także, aby utwierdzić moich braci w biskupstwie po tym pierwszym etapie Synodu o synodalności” – stwierdził kard. Grech. Dodał, że jest jeszcze wiele do zrobienia, zwłaszcza jeśli chodzi o przygotowanie do następnego etapu – kontynentalnego. „Jestem tutaj też po to, aby pomóc w aplikacji wyników tego etapu Synodu” – zaznaczył.

Kard. Grech podkreślił, że „rola biskupa jako duszpasterza jest niezwykle ważna, nie tylko w życiu Kościoła, ale i w procesie synodalnym. Z jednej strony to ważne, że otrzymaliśmy głos ludu Bożego, ale rozeznanie tego głosu spoczywa na biskupach diecezjalnych, a później na Konferencji Episkopatu”.

„Jestem tutaj także, aby moją wielką wdzięczność za to, że mogłem usłyszeć głos ludu Bożego, który jest w Polsce, ponieważ podmiotem procesu synodalnego jest lud Boży” – zaznaczył.

„Po lekturze syntez przysłanych przez 112 na 114 episkopatów wynika, że mamy Kościół, w którym lud Boży kocha swego Pana i kocha swój Kościół” – podsumował kard. Grech.

Sekretarz generalny Synodu zwrócił uwagę, że synteza, którą przedstawiła Konferencja Episkopatu Polski, „jest lekturą czasów obecnych, a jednocześnie jest wola, aby podążać ze współczesnym człowiekiem. Ale, aby pełnić wolę Pana nie możemy podążać w pojedynkę. Jest wielka wola budowania wspólnoty”.

Abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, podziękował kard. Grechowi za przyjęcie zaproszenia na 393. Zebranie Plenarne KEP. Podziękował również bp. Andrzejowi Czai za zaproszenie do diecezji opolskiej. Odwołując się do syntezy krajowej przygotowanej w ramach Synodu o synodalności, stwierdził, iż ukazała ona, że są ludzie zainteresowani myśleniem o Kościele z miłością.

Odnosząc się do wojny w Ukrainie, przewodniczący Episkopatu zaznaczył, że stanowi ona wyzwanie dla wszystkich Polaków, gdyż następuje zmęczenie sytuacją, która domaga się pomocy w Polsce i w Ukrainie. „Jest niebezpieczeństwo oswojenia się z tą sytuacją i zobojętnienia na to, co się dzieje. Dlatego poprosiliśmy w czasie zebrania plenarnego o głos Komisji Charytatywnej, Caritas Polska i przewodniczącego Rady KEP ds. Migracji, Turystyki i Pielgrzymek. Prosimy wszystkie parafie, samorządy i stowarzyszenia, aby prowadzić Ukraińców do integracji. Dlatego przypominamy, że nie ma różnych kategorii uchodźców i migrantów, bo wszyscy mają tę samą godność osobową i wartość w oczach Boga” – powiedział abp Gądecki.

„Jesteśmy świadkami wielkiego cudu rozmnożenia się polskiego chleba. Ale dochodzą do nas sygnały, że w polskim społeczeństwie zaczyna dochodzić do zmęczenia pomaganiem uchodźcom. Jeśli ulegniemy pokusie oswojenia się z tym, co się dzieje, to może się okazać, że nowi uchodźcy nie otrzymają dostatecznej pomocy” – stwierdził bp Krzysztof Zadarko, przewodniczący Rady ds. Migracji, Turystyki i Pielgrzymek.

„Dlatego kierujemy apel do polskich parafii, aby wraz z samorządami tworzyć wspólnotę ludzi pomagających. Musimy teraz przejść od etapu przyjęcia do etapu towarzyszenia, a więc pomoc w nauce języka, znalezieniu mieszkania” – dodał bp Zadarko. Podkreślił, że „będziemy dotąd pomagać, dopóki to będzie konieczne”.

Odnosząc się do tematu pielgrzymek, bp Zadarko stwierdził, że sytuacja pielgrzymek została poddana analizie. „Cieszymy się, że po pandemii wznowione zostały pielgrzymki. Rośnie nam liczba podejmujących Camino” – podkreślił.

„Jeśli chodzi o wypadek pielgrzymki udającej się do Medjugorje, zwróciliśmy uwagę, aby nie stał się on pretekstem do zaniechania organizowania pielgrzymek. W zdecydowanej większości polskie parafie organizują pielgrzymki zgodnie z przepisami. Mamy przygotowane wskazania dla duszpasterstwa pielgrzymów” – zwrócił uwagę bp Zadarko.

Z kolei bp Andrzej Czaja, ordynariusz opolski, podkreślił, że czas Zebrania Plenarnego był dla Kościoła opolskiego bardzo ważny. „To był czas ubogacenia, dzięki modlitwie i błogosławieństwu, które otrzymaliśmy od biskupów i dzięki wymianie myśli, jaką tu mieliśmy. Jestem bardzo wdzięczny Episkopatowi Polski za przyjęcie zaproszenia” – podkreślił.

Bp Czaja przypomniał, że w pierwszą niedzielę Adwentu rozpoczynamy nowy rok liturgiczny 2022/2023, którego program nosi hasło: „Wierzę w Kościół Chrystusowy”. „Chcemy wraz z wiernymi odbudować tę wiarę w Kościół” – podkreślił.

BP KEP

Źródło: https://episkopat.pl/kard-grech-mamy-kosciol-w-ktorym-lud-bozy-kocha-swego-pana-i-kocha-swoj-kosciol/

Udostępnij ten artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *