Rok po beatyfikacji kard. Wyszyńskiego i matki Czackiej

Dokładnie rok temu odbyła się beatyfikacja bł. kard. Stefana Wyszyńskiego i bł. Elżbiety Róży Czackiej. W ciągu minionego roku wielokrotnie powracano do tego wydarzenia, choćby podczas licznych uroczystości dziękczynnych, o charakterze lokalnym, diecezjalnym i ogólnopolskim. Można dziś o mówić o swoistym „wybuchu” kultu nowych Błogosławionych.

REKLAMA

Jak jednak podkreśla kard. Nycz, nie należy sprowadzać owoców ubiegłorocznej beatyfikacji jedynie do kultu. Najważniejsze jest wydobycie ze spuścizny Prymasa Tysiąclecia oraz Matki Czackiej inspiracji, które mogą być dziś szczególnie cenne dla Kościoła.

Beatyfikacja bł. Stefana Wyszyńskiego i bł. Elżbiety Róży Czackiej odbyła się 12 września 2021 r. w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie. Mszy beatyfikacyjnej przewodniczył w imieniu papieża Franciszka kard. Marcello Semeraro, prefekt watykańskiej Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych. Mszę św. koncelebrowali kardynałowie i arcybiskupi, w tym m.in. metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz, jałmużnik papieski kard. Konrad Krajewski, prymas Czech kard Dominik Duka OP oraz kard. Stanisław Dziwisz, emerytowany metropolita krakowski. Obecni byli także biskupi z różnych krajów, min. Francji, Włoch, Ukrainy, Węgier, Litwy i Mołdawii. Mszę koncelebrowało też ponad 600 księży, w tym wielu wyświęconych przez kard. Wyszyńskiego. W uroczystości uczestniczyli również przedstawiciele najwyższych władz z prezydentem i premierem, Marszałkowie Sejmu i Senatu, liderzy partii politycznych, parlamentarzyści. W Świątyni Opatrzności Bożej reprezentowane były także środowiska związane z nowymi błogosławionymi, w tym członkowie rodziny kard. Wyszyńskiego, przełożona generalna Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Służebnic Krzyża wraz ze współsiostrami oraz wychowankowie Ośrodka dla Niewidomych w Laskach.

Warto przypomnieć, że beatyfikacja kard. Wyszyńskiego planowana był pierwotnie na 7 czerwca 2020 r. Miejscem tego wydarzenia miał być Plac Piłsudskiego w Warszawie, gdzie spodziewano się obecności od 50 do 70 tys. wiernych. W związku z wybuchem pandemii koronawirusa i wprowadzeniu w Polsce restrykcji sanitarnych, kard. Nycz podjął decyzję o przesunięciu uroczystości. W kwietniu 2021 r. Kongregacja Spraw Kanonizacyjnych poinformowała o wyznaczeniu nowego terminu – beatyfikacja kard. Wyszyńskiego miała się odbyć 12 września, razem z beatyfikacją Elżbiety Róży Czackiej. Z uwagi m.in. na wciąż niepewną sytuację epidemiczną podjęto decyzję o zorganizowaniu uroczystości w Świątyni Opatrzności Bożej, z udziałem ok. 7 tys. uczestników.

Z uwagi na bardzo znaczące ograniczenie liczby osób mogących wziąć udział w tym wydarzeniu, w wielu miejscach wierni przeżywali beatyfikację w duchowej łączności ze Świątynią Opatrzności Bożej dzięki bezpośredniej transmisji TVP. Specjalny telemost powstał m.in. na Jasnej Górze. Transmisje organizowane były również w katedrach w wielu polskich diecezjach.

Po beatyfikacji w całej Polsce rozpoczęły się uroczystości dziękczynne za ten dar. Miały one charakter lokalny i diecezjalny. 18 września np. takie dziękczynienie, połączone z Ogólnopolską Pielgrzymką Osób Niewidomych i Słabowidzących odbyło się w podwarszawskich Laskach. 25 września, w uroczystość Bł. Władysława z Gielniowa, patrona Warszawy, za beatyfikację Kard. Wyszyńskiego i Matki Czackiej dziękowali mieszkańcy stolicy.

Zaplanowano też 3 dziękczynienia o charakterze ogólnopolskim. Pierwsza z uroczystości dziękczynnych miała miejsce w Gnieźnie podczas obchodów ku czci św. Wojciecha 23 i 24 kwietnia. Drugi etap dziękczynienia zaplanowany został na Jasnej Górze 3 maja podczas jasnogórskich uroczystości ku czci Matki Bożej Królowej Polski. Ogólnopolski charakter miało również dziękczynienie w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie, 5 czerwca, podczas obchodzonego uroczyście Święta Dziękczynienia. Do udziału w tych wydarzeniach zaproszeni zostali wszyscy, a zwłaszcza ci, którzy nie mogli z powodu restrykcji osobiście uczestniczyć w beatyfikacji Prymasa Stefana Wyszyńskiego i matki Elżbiety Czackiej.

W ciągu ostatniego roku odbyły się też pierwsze liturgiczne wspomnienia nowych błogosławionych. Liturgiczne wspomnienie bł. Elżbiety Róży Czackiej przypada 19 maja. Szczególnie uroczyście świętowano je w Laskach. Obchody połączone zostały ze Świętem Ośrodka dla Niewidomych, które od tego roku zawsze przypadać będzie właśnie tego dnia.
Również w maju, 28 maja, w rocznicę jego śmierci, przypada liturgiczne wspomnienie kard. Wyszyńskiego. Obchodzono je w całej Polsce. Eucharystii w warszawskiej archikatedrze przewodniczył kard. Kazimierz Nycz.

Już w pierwszym roku po beatyfikacji widać jej owoce. Jak opowiada s. Radosława Podgórska FSK, w ciągu ostatniego roku Laski odwiedziło ok. 1200 zorganizowanych grup, nie licząc indywidualnych pielgrzymów, którzy przyjeżdżają, by poznać bliżej Matkę Czacką i pomodlić się przy jej grobie. W odpowiedzi na setki próśb o relikwie Błogosławionej siostry franciszkanki wysłały je już do ponad 100 miejsc w Polsce i zagranicą.

O swoistym „wybuchu” kultu kard. Wyszyńskiego po beatyfikacji mówi ks. Bogdan Bartołd, proboszcz parafii archikatedralnej w Warszawie. Jak podkreśla, każdego dnia u grobu nowego błogosławionego modlą się dziesiątki jeśli nie setki wiernych, w tym wielu uchodźców z Ukrainy. W archikatedrze warszawskiej złożono też tysiące intencji modlitewnych z prośbą o wstawiennictwo Prymasa Tysiąclecia. Z Domu Pamięci znajdującego się obok Jasnej Góry odebranych już zostało 137 relikwiarzy z relikwiami kard. Wyszyńskiego, a kolejne setki przekazuje arch. warszawska. Trafiły one nie tylko do różnych miejsc w Polsce, ale także do Indii, Stanów Zjednoczonych, Kazachstanu, Włoch czy Niemiec.

Zdaniem kard. Kazimierza Nycza, sprowadzenie owoców beatyfikacji do kultu nowych błogosławionych byłoby wielkim ograniczeniem. Wyjaśnia, że najważniejsze jest wydobycie ze spuścizny Prymasa Tysiąclecia oraz Matki Czackiej tych inspiracji, jakie mogłyby być cenne dla Kościoła dziś.

Jeśli chodzi o spuściznę kard. Wyszyńskiego, to za jego wielką zasługę uważa stworzony przezeń dalekosiężny, obliczony na lata program działania Kościoła, realizowany poprzez Wielką Nowennę i millennium chrztu. A w przypadku Matki Czackiej promocję „ducha Lasek”, wyrażającego się w pomocy ociemniałym oraz postawie otwartości na wszystkich poszukujących i dialogu. Metropolita Warszawski przyznaje, że często modli się za wstawiennictwem nowych błogosławionych. Pyta wówczas Prymasa Wyszyńskiego o światło na dziś, w słowach: „Co byś Bracie zrobił, gdybyś był dziś biskupem w Polsce?”.

W przeddzień rocznicy beatyfikacji, w niedzielę 11 września o godz. 11:00, Mszę świętą dziękczynną odprawiono w kaplicy Matki Bożej Anielskiej w Laskach. Po niej odbyła się modlitwa przy sarkofagu bł. Matki Elżbiety Róży Czackiej.

Dziś, w poniedziałek 12 września, w samą rocznicę beatyfikacji, będą sprawowane dwie Msze święte dziękczynne. Pierwsza z nich, o godz. 18.00 w Świątyni Opatrzności Bożej, a druga – o godz. 19.00 w bazylice archikatedralnej św. Jana Chrzciciela na Starym Mieście, gdzie znajduje się grób bł. kard. Stefana Wyszyńskiego.

Dziękczynienie za ubiegłoroczną beatyfikację trwa też na Jasnej Górze. Już o godz. 7.00 odprawiona została Msza św. Na godz. 16.00 zaplanowano dziękczynny różaniec, o 21.00 Apel Jasnogórski. O północy sprawowana będzie Msza św. w intencji kanonizacji Prymasa Tysiąclecia.

Źródło: https://www.ekai.pl/rok-po-beatyfikacji-kard-wyszynskiego-i-matki-czackiej/
Fot. Instytut Prymasowski Stefana Kardynała Wyszyńskiego, Triuno.pl

Udostępnij ten artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *