Odwiedź Barokowy Zespół Parkowy w Pelplinie! Serdecznie zapraszamy!

Zapraszamy do zwiedzania Barokowego Zespołu Parkowego w Ogrodzie Biskupim. Podczas spaceru skorzystać można z nowo otwartej Kawiarni Cysterskiej znajdującej się w ogrodzie. Serdecznie zapraszamy i życzymy miłego wypoczynku.

REKLAMA

Godziny otwarcia Barokowego zespołu parkowego w Pelplinie:
Poniedziałek – godz.: 9:00-19:00
Wtorek – godz.: 9:00-19:00
Środa – godz.: 9:00-20:00
Czwartek – godz.: 9:00-19:00
Piątek – godz.: 9:00-19:00
Sobota – godz.: 10:00-20:00
Niedziela – godz.: 10:00-20:00

Projekt „Barokowy zespół parkowy w Pelplinie – udostępnienie poprzez zagospodarowanie terenu oraz nadanie nowej funkcji wystawienniczo-kulturalnej”, w marcu 2017 r., dzięki pozytywnej decyzji Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, uzyskał dofinansowanie z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014 – 2020, w ramach działania 8.1 VIII osi priorytetowej Ochrona dziedzictwa kulturowego i rozwój zasobów kultury. Projekt dofinansowany został w wysokości 17 414 926,51 zł, a całkowity koszt jego realizacji wyniósł 20 736 998,57zł.

Nadrzędnym celem projektu było przywrócenie Ogrodom Biskupim ich oryginalnego, reprezentacyjnego charakteru i udostępnienie ich zwiedzającym. Dzięki zachowanym źródłom archiwalnym odtworzono pierwotny układ parkowych alei wraz rekonstrukcją głównego parteru kwiatowego, po południowej stronie Pałacu Biskupiego. Zabiegom pielęgnacyjnym poddano zadrzewienie w zabytkowych alejach grabowej i kasztanowcowo-lipowej, usunięto samosiejki, nasadzono nowe drzewa zgodne z historycznym założeniem. Wprowadzono także elementy nowe, lecz typowe dla epoki, w której Ogrody powstały – jak choćby Aleję Różaną. Dla rodzin z dziećmi powstał naturalistyczny plac zabaw, na który składają się wierzbowe altany i tunele, czy bukszpanowy labirynt w niewielką trampoliną.

W ramach projektu odremontowano również dwa zabytkowe budynki z XIX w. W budynku bramnym osuszono mury i fundamenty, założono izolację przeciwwilgociową, dokonano całościowego remontu wnętrza, wymieniając m.in. posadzki, tynki, okładziny, piwniczne nadproża, okna i drzwi.

Dla budynku dawnej wozowni przewidziano nową funkcję – wystawienniczą. W obiekcie powstała Galeria Ogrody Cystersów. W Galerii prezentowana jest wystawa stała związana z historią Ogrodów, a w jej wnętrzach realizowane będą najrozmaitsze działania i wydarzenia składające się na nową, ofertę edukacyjno-kulturalną.

Dzięki realizacji projektu park, który do tej pory udostępniany był tylko kilka razy w roku, po zagospodarowaniu i przywróceniu mu jego oryginalnego charakteru został otwarty dla mieszkańców Pelplina oraz turystów. Również przygotowana oferta kulturalno – edukacyjna adresowana jest do mieszkańców Pelplina i okolic, członków lokalnych organizacji pozarządowych, dzieci i młodzieży szkolnej.

Galeria zdjęć TUTAJ.

Źródło: https://diecezja-pelplin.pl/aktualnosci/zapraszamy-do-odwiedzania-barokowego-zespolu-parkowego-w-pelplinie/

Udostępnij ten artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *