99. rocznica odzyskania niepodległości

99 lat temu w lesie w Compiègne zawarto rozejm kończący I wojnę światową. Dzień wcześniej do Warszawy przybył Józef Piłsudski.

REKLAMA

Po 4 burzliwych latach nieustannych krwawych walk 11 listopada 1918 roku państwa Ententy zawarły rozejm z Cesarstwem Niemieckim kończący I wojnę światową. Dla narodu polskiego ten dzień miał jednak o wiele bardziej doniosły wydźwięk. Po 123 latach niewoli państwo polskie na nowo pojawiło się na mapie Europy. Dzięki staraniom wielu pokoleń Polaków kraj nad Wisłą stał się niepodległy.

Z tej okazji w całej Polsce odbywają się uroczystości upamiętniające przekazanie władzy Józefowi Piłsudskiemu przez Radę Regencyjną. Główne obchody co roku mają miejsce na Placu Piłsudskiego w Warszawie, w których uczestniczą Prezydent RP, Rząd oraz pozostali przedstawiciele najwyższych władz państwowych. 

Dniu 11 listopada towarzyszą liczne wydarzenie kulturalne i sportowe, w tym Bieg Niepodległości organizowany od 1989 w Warszawie, Koncert Niepodległości organizowany od 2009 roku w Muzeum Powstania Warszawskiego, wykłady i inscenizacje historyczne, koncerty patriotyczne oraz parady ulicami miast. 

Udostępnij ten artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *