Uroczystości w Polskiej Misji Katolickiej w Hamburgu

Polska Misja Katolicka w Hamburgu, jest nam szczególnie bliska, ponieważ posługują tam kapłani z diecezji pelplińskiej, a proboszczem misji od kilku lat jest ks. kan. dr Jacek Bystron. Duszpasterstwo to skupia około 30 tys. Polaków. W sobotę, 14 maja 2022 r., grupa młodzieży i dorosłych w Hamburgu przyjęła Sakrament Bierzmowania. Podczas Mszy św. o godz. 14.00 w kościele Herz-Jesu Biskup dr Ryszard Kasyna – ordynariusz diecezji pelplińskiej, udzielił tego sakramentu 48 osobom.

REKLAMA


W homilii Ordynariusz diecezji pelplińskiej mówił o roli Ducha Świętego i miłości w życiu młodego człowieka. Każdy z nas jest wyjątkowy, bo powołany do istnienia i przeznaczony do wypełnienia Bożego planu na ziemi. Na zakończenie uroczystości młodzież podziękowała Księdzu Biskupowi za udzielenie sakramentu, życząc wielu Bożych Łask i zapewniła o modlitwie.

Natomiast w niedzielę, 15 maja 2022 r., w kościele św. Józefa w Hamburgu Siostry Wspólnej Pracy od Niepokalanej Maryi dziękowały Bogu za 100 lat istnienia Zgromadzenia. We Mszy św. koncelebrowanej pod przewodnictwem Biskupa Ryszarda Kasyny uczestniczyły Siostry z Polski: matka Agata Błaszczyk – przełożona generalna Zgromadzenia Sióstr Wspólnej Pracy, s. Ewelina Smoczyńska – ekonomka generalna, s. Janina Słoma oraz Siostry posługujące obecnie w hamburskiej parafii.

Na początku liturgii proboszcz Misji –  ks. kan. Jacek Bystron przywitał przybyłych gości na tą szczególną uroczystość i przypomniał początki działalności Sióstr w tym miejscu. Historia pracy Sióstr w Hamburgu sięga roku 1986, kiedy to staraniem ks. prał. Jana Śliwańskiego przybyły do parafii polskiej trzy pierwsze siostry. Ksiądz Biskup przypomniał w homilii, że Siostry Wspólnej Pracy od 1986 r. są obecne w życiu parafii i angażują się w różne dzieła apostolskie. Dzisiaj chcemy szczególnie podziękować za ich posługę, która może się nadal urzeczywistniać dzięki temu, że w XIX wieku, we Włocławku Franciszka Rakowska, otwarta na Boże natchnienie, zainicjowała Stowarzyszenie Kobiet Wspólnej Pracy Rzymskokatolickiego Wyznania. Gromadziła wokół siebie kobiety, które były gotowe troszczyć się o dobro, dobro innych, dobro Kościoła, a przez to uświęcać siebie, czyli troszczyć się o swoje zbawienie.

Przed udzieleniem pasterskiego błogosławieństwa słowa wdzięczności wobec ks. bpa Kasyny, ks. kan. Bystrona i  kapłanów, sióstr zakonnych, przyjaciół oraz współpracowników wyraziła matka Agata Błaszczyk, przełożona generalna Zgromadzenia Sióstr Wspólnej Pracy od Niepokalanej Maryi. W podziękowaniu za miłe słowa parafianie biorący udział w liturgii obdarowali obecne Siostry kwiatami i życzeniami.

dr Henryk Koszałka
Referent pastoralny PMK w Hamburgu

Polska Misja Katolicka w Hamburgu, jest nam szczególnie bliska, ponieważ posługują tam kapłani z diecezji pelplińskiej, a proboszczem misji od kilku lat jest ks. kan. dr Jacek Bystron. Duszpasterstwo to skupia około 30 tys. Polaków.

Jest to przedziwna parafia personalna, gdyż jej siedziba znajduje w dzielnicy portowej St. Pauli. Świątynia stoi w miejscu, gdzie koncentruje się rozrywkowe i nocne życie Hamburga. Kiedy tylko zapada zmrok, na ulicach pojawiają się całe gromady ludzi – rozbawionych, kolorowych, głośnych i spragnionych rozrywki. Niestety w tej dzielnicy nie brakuje też okazji do grzechu… Właśnie
w takim miejscu położony jest kościół św. Józefa, tuż obok niego znajduje się hala, gdzie w latach 60. XX wieku rozpoczynał swoją przygodę z muzyką zespół „The Beatles”. Krzyż góruje nad tym miejscem od 400 lat, a dzielnica rozrywki to „zdobycz” ostatniego półwiecza. (…)


Zobacz film TUTAJ.


Galeria zdjęć TUTAJ.


Źródło: https://diecezja-pelplin.pl/aktualnosci/uroczystosci-w-polskiej-misji-katolickiej-w-hamburgu/


Udostępnij ten artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *