Gorzędziej: zainaugurowano Kociewski Szlak św. Wojciecha

Podczas uroczystości w Diecezjalnym Sanktuarium św. Wojciecha w Gorzędzieju koło Tczewa 26 kwietnia 2022 r. biskup pomocniczy Arkadiusz Okroj zainaugurował Szlak św. Wojciecha na Kociewiu. Uroczystość była połączona z odpustem Głównego Patrona Polski, bierzmowaniem oraz poświęceniem monstrancji do wystawienia Najświętszego Sakramentu, która od tej pory będzie służyła do stałej adoracji Chrystusa Eucharystycznego w intencji pokoju.

REKLAMA


Galeria zdjęć TUTAJ.


Cz. 1 transmisji: https://www.facebook.com/radioglos/videos/587277845611628

Cz. 2 transmisji: https://www.facebook.com/radioglos/videos/865770307712696


W diecezjalnym sanktuarium św. Wojciecha w Gorzędzieju na terenie diecezji pelplińskiej biskup pomocniczy Arkadiusz Okroj 26 kwietnia  zainaugurował Kociewski Szlak św. Wojciecha.

Podczas sumy odpustowej hierarcha przypomniał odwagę i wierność Ewangelii św. Wojciecha. Nawiązując do potrzeby modlitwy do Jezusa Miłosiernego, który dodaje odwagi w walce ze złem, bp Okroj apelował o ewangelicznego ducha dla współczesnych chrześcijan.

„Każdy z nas potrzebuje ewangelizacji”, powiedział kaznodzieja i dodał, że „trzeba z ufnością stanąć przed Chrystusem, spojrzeć Mu w oczy i otworzyć się”. Nawiązując do trudności, które we współczesnym świecie walczą z przekazem Dobrej Nowiny biskup powiedział: „Wszystko po to, abyśmy w tych trudnych czasach, także dla Kościoła, sprawowali się w sposób godny Ewangelii Chrystusowej”.  

Bp Okroj podkreślił, że „trzeba, abyśmy wspólnie walczyli o wiarę w Ewangelię i niczym nie dali zastraszyć się przeciwnikom”.

Podczas uroczystości została poświęcona nowa monstrancja wykonana w gdańskim warsztacie Mariusza Drapikowskiego, która będzie służyła do stałej adoracji Najświętszego Sakramentu w intencji pokoju.

Obchód w Gorzędzieju był połączony z inauguracją Kociewskiego Szlaku św. Wojciecha, który przebiega przez trzy powiaty diecezji pelplińskiej: świecki, starogardzki i tczewski. Obejmuje on trasę 162 km, na której położone są miejscowości w których miał pełnić swoją misję św. Wojciech. Na szlaku są zaznaczone miejsca kultu Patrona Polski. Projekt, nad którym pracuje grupa historyków, regionalistów, duchownych i pasjonatów, przewiduje umieszczanie tablic pamiątkowych, tworzenie strony internetowej, publikacje, konkursy, szeroko rozumianą edukację przybliżającą św. Wojciecha i miejsca jego kultu na Kociewiu.

Sanktuarium w Gorzędzieju od 1995 roku ma relikwie Świętego. Malowniczo położone nad Wisłą przyciąga turystów, pielgrzymów a także uczestników rekolekcji, które organizują prowadzący je Karmelici Bosi.


Źródło: https://radioglos.pl/wiadomosci/z-zycia-kosciola/9733-gorzedziej-zainaugurowano-kociewski-szlak-sw-wojciecha


Udostępnij ten artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *