Bp Miziński: Liban potrzebuje dzisiaj naszej solidarności

Ten Dzień jest przypomnieniem i uwrażliwieniem na potrzeby naszych sióstr i braci żyjących na Bliskim Wschodzie – powiedział bp Artur G. Miziński, sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski, podczas konferencji prasowej przed XIII Dniem Solidarności z Kościołem Prześladowanym, który będziemy obchodzić w niedzielę 14 listopada pod hasłem „Solidarni z Libanem”.

REKLAMA


„Ważną jest rzeczą, aby mieszkańcom – w tym roku Libanu – pomagać w kraju, w którym mieszkają, aby nie musieli udawać się na tułaczkę” – zaznaczył bp Miziński.

Sekretarz generalny zauważył, że pomoc, którą oferuje Libańczykom PKWP jest nieoceniona. „Liban potrzebuje dzisiaj naszej solidarności, która wynika z Ewangelii Jezusa Chrystusa” – dodał. Poprosił również o wsparcie tej inicjatywy poprzez modlitwę czy też wpłaty i smsy.

„Starajmy się myśleć o tych naszych siostrach i braciach, którzy pozostali w Libanie, ale nie zaznają pokoju i życia godnego warunków ludzkich. Dlatego też chcemy spieszyć im z pomocą, chcemy pomóc im odbudowywać zniszczone domy, by na ulicach nie pozostawały dzieci, ale mogły uczęszczać do szkół, by z upływem czasu coraz bardziej miała miejsce normalizacja warunków życia godnych człowieka” – zaznaczył bp Miziński.

„W sposób szczególny my, jako chrześcijanie, jesteśmy zobowiązani do tego, by nieustannie świadczyć pomoc tym, którzy jej potrzebują” – powiedział abp Tadeusz Wojda SAC, metropolita gdański i przewodniczący Sekcji Polskiej Pomocy Kościołowi w Potrzebie. Podkreślił, że Libańczykom możemy pomóc poprzez ofiary finansowe, modlitwę czy też informując o sytuacji w tym kraju.

Abp Georges Bacouni, katolicki arcybiskup Kościoła Greckomelchickiego Bejrutu i Byblos w Libanie, podziękował Konferencji Episkopatu Polski i PKWP za zorganizowanie dnia solidarności z Libanem. Abp Bacouni przyznał, że Liban i Libańczycy muszą stawić czoła bardzo trudnej sytuacji, głównie po eksplozji w porcie w Bejrucie, która miała miejsce w 2020 roku. Większość ofiar tego wybuchu, w wyniku którego 100 tys. Libańczyków zostało bez dachu nad głową, to chrześcijanie.

Z kolei ks. prof. Waldemar Cisło, dyrektor Sekcji Polskiej PKWP zauważył, że Liban stoi dzisiaj na skraju tragedii. „Bliski Wschód jest tą krwawiącą raną Kościoła. Chcemy, aby Liban nie stał się kolejnym krajem bez chrześcijan”.

W tym roku Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym przypada 14 listopada i będzie obchodzony pod hasłem „Solidarni z Libanem”. Organizatorem tego Dnia jest Papieskie Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie. Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym został ustanowiony decyzją Konferencji Episkopatu Polski w 2008 roku. Obchodzony jest w każdą drugą niedzielę listopada.

BP KEP

Materiały do pobrania


Źródło: https://episkopat.pl/bp-mizinski-liban-potrzebuje-dzisiaj-naszej-solidarnosci/


Udostępnij ten artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *