Rekolekcje adwentowe online 2020

Rekolekcje „Kobiety w adwencie”, „Nadchodzi niebo”, „Czas apokalipsy, czas nadziei”, misyjne rekolekcje dla dzieci i młodzieży… Jak co roku, propozycji na owocne przeżycie adwentu nie brakuje, choć ze względu na epidemię większość z nich przeniosła się do internetu. Prezentujemy najciekawsze z nich.

REKLAMA


Fundacja Radość Ewangelii zaprasza na rekolekcje online “Kobiety w Adwencie”. Są one skierowane do wszystkich pań, które pragną zatrzymać się nad tajemnicą własnego powołania i przeżyć czas przygotowań do Świąt Bożego Narodzenia w wyjątkowy sposób. – Adwent to czas, gdy szczególnie myślimy o życiu, rodzinie i bliskich, o naszej relacji z Bogiem. Przyglądając się kobietom biblijnym pragniemy odkrywać piękno, wrażliwość i powołanie, które zamyślił dla nas Stworzyciel. Chcemy też szukać odpowiedzi, jak w zabieganą codzienność wnosić to, co jest ważne i drogie naszym sercom – tłumaczą organizatorzy. Dla uczestniczek przygotowano: 5 spotkań online, w 1 sobotę i 4 niedziele Adwentu. Obejmują one: konferencje, wspólną modlitwę, czas rozmów i dzielenia, a nawet wspólne, własnoręczne przygotowywanie ozdób świątecznych (materiały potrzebne do wykonania prac zostaną wysłane do kurierem). Nauki poprowadzi ks. Paweł Lemańczyk i ekipa Fundacji. Więcej informacji można znaleźć na stronie.

Fundacja zaprasza również na rekolekcje pt. „Naród kroczący w ciemnościach ujrzał światłość wielką…”. Cytat z księgi Izajasza będzie stanowić motyw przewodni refleksji, które organizatorzy będą chcieli odnieść do obecnych czasów i warunków życia.

– Wielu z nas jest umęczonych swoim życiem bądź aktualną sytuacją, która w znacznym stopniu zajmuje naszą uwagę, bo wpływa na wiele sfer naszego funkcjonowania. Jednak czas adwentu może być dla nas okazją, by się zatrzymać, spojrzeć z innej perspektywy i zaczerpnąć sił od Jezusa, który przychodzi z nadzieją i nowym sposobem myślenia. Ufamy, że będzie to czas doświadczenia na nowo tego światła i mocy, które niesie ze sobą przyjście Jezusa – zachęcają pomysłodawcy.

Rekolekcje będą prowadzone w formie konferencji, wspólnej modlitwy oraz dla osób chętnych – grup dzielenia – w czasie rzeczywistym online. Poprowadzi je ks. Piotr Wiecki z członkami Fundacji, w terminie 11-13 grudnia (godz. 19:30-21:00 oraz dodatkowo dla chętnych grupa dzielenia – 13 grudnia godz. 15:00-16:30). Informacje dodatkowe oraz zapisy.

Duszpasterstwo Akademickie KUL-u zaprasza do udziału w internetowych rekolekcjach ignacjańskich w życiu codziennym – „Ku większej bliskości z Jezusem”.

– Przez trzy tygodnie, od 29.11 do 20.12 chcemy zaproponować czas duchowej odnowy według metody św. Ignacego z Loyoli. W tym czasie chcemy lepiej przygotować się do przeżycia Bożego Narodzenia, pogłębiając relację z Tym, na którego zarazem czekamy i który już jest obecny w naszym życiu – zachęcają organizatorzy.

Wszystko będzie odbywać się w formule online – potrzebne treści będą przesyłane zapisanym i zakwalifikowanym na rekolekcje osobom indywidualnie. Podobnie, przez komunikatory odbywać będą się indywidualne spotkania z kierownikami duchowymi.

Rekolekcje przewidziane są zarówno dla osób, które pierwszy raz spotkają się z taką metodą, jak i dla tych, którzy odbywali już kiedyś Ćwiczenia Duchowe św. Ignacego w domach rekolekcyjnych czy w życiu codziennym.

Rekolekcje zakładają: codzienną medytację z podanym fragmentem Pisma Świętego (po uprzednim odsłuchaniu propozycji odnośnie do kierunku modlitwy i tekstu Biblii), odsłuchanie dwóch konferencji tygodniowo, cotygodniową rozmowę z wyznaczoną osobą towarzyszącą (przez Skype, Zooma czy w innej formie, w której zostanie to ustalone między zainteresowanymi).

Ilość miejsc jest ograniczona, zdecyduje kolejność zgłoszeń. Zapisy na stronie.

Zaplanowano również drugie rekolekcje adwentowe – „Czas apokalipsy, czas nadziei”. Poprowadzi je ks. Jan Dohnalik w kościele akademickim KUL oraz online. Odbędą się w terminie od 29 listopada do 2 grudnia. W niedzielę nauki rekolekcyjnej będzie można wysłuchać na wszystkich Mszach świętych, natomiast w dni powszednie na roratach o 6:30 oraz 12:30 i 19:00.

W dniach 20-22 listopada w Łopusznej odbędą się XII Rekolekcje Góralskie, których organizatorem jest Związek Podhalan w Polsce im. Świętego Jana Pawła II oraz ks. Jan Gacek – kapelana Zarządu Głównego Związku Podhalan. Tematem tegorocznych nauk będzie „Scynsno i niescynsno śleboda”.

Rekolekcje zainauguruje Msza Św. w piątek 20 listopada pod przewodnictwem arcybiskupa Marka Jędraszewskiego. Następnego dnia odbędą się wykłady oraz prelekcje nt. wolności oraz obowiązków jakie na nas spoczywają po jej wywalczeniu. – Tematyka rekolekcji nawiązywać będzie również do osoby ks. prof. Józefa Tischnera, gdyż w tym roku minęło 20 lat od jego śmierci. Nie zabraknie również muzyki, śpiewu i tańca góralskiego. Rekolekcje zakończy uroczysta Msza Św. w niedziele 22 listopada o godz. 11:00 w kościele pw. Trójcy Przenajświętszej w Łopusznej – tłumaczą pomysłodawcy.

Udział w rekolekcjach będzie możliwy wyłącznie poprzez transmisje online za pośrednictwem telewizji internetowej TVPodhale. Transmitowane będą Msze Św. oraz wykłady i prelekcje.

Kolejną propozycją są karmelitańskie rekolekcje online z „Wiara w niemożliwe” z Barbarą Acarie – „mistyczką, kobietą czynu i wiary w niemożliwe”.

Teksty ćwiczeń duchowych zostały napisane przez o. Oliviera Rousseau OCD (z klasztoru w Avon pod Paryżem) wraz z zespołem braci karmelitów i opierają się na przykładnym życiu, pismach i przemyśleniach Barbe Acarie z d. Avrillot (w zakonie: Siostra Maria od Wcielenia, Madame Acarie).

Po wstępie do ćwiczeń, jaki zostanie przesłany pod koniec listopada, w każdy piątek uczestnicy otrzymają wiadomość e-mailową. Tekst na dany tydzień będzie można pobrać w formacie pdf. W wiadomości znajdą się: medytacje z niedzielną Ewangelią wokół epizodu z życia Madame Acarie i kalendarz adwentowy (słowno-obrazkowy) jako „pokarm na każdy dzień”, od poniedziałku do soboty. Zapisy na stronie.

„Misyjna droga do Betlejem” – to tytuł rekolekcji misyjnych dla dzieci i młodzieży, które odbędą się w dniach od 7 do 9 grudnia. Nauki wygłosi ks. Mariusz Zakrzewski SAC z Sekretariatu Misyjnego Prowincji Chrystusa Króla Księży Pallotynów.

Plan przedstawia się następująco: 15:00 nauka dla dzieci, 15:30 nauka dla młodzieży, 16:00 Msza św. Bezpośrednia transmisja będzie dostępna na kanale YouTube Pallotti.TV.
Więcej informacji można znaleźć na stronie: www.sekretariat-misyjny.pl oraz na www.pallotti.fm

Natomiast na kanale youtube’owym „Projekt kapucyński” będzie można wziąć udział w rekolekcjach pt. „Nadchodzi niebo”, które zaplanowano w terminie 29 listopada – 25 grudnia. Przeprowadzą je Bracia Mniejsi Kapucyni prowadząc rozważania w oparciu o pierwsze czytania z Liturgii Słowa z dnia.

– Adwent to czas kiedy niebo nadchodzi i naprawę będzie się rodziło w naszych sercach, kiedy będziemy zaproszeni do słuchania słowa Bożego (…) chcemy głosić wam słowo, podzielić się z wami tym, jak je słyszymy, co nas porusza i dzielić się nim, by Królestwo Boże rosło – zachęca jeden z duchownych.

„Ekologia – wybór czy nakaz?” – to tytuł rekolekcji adwentowych, zorganizowanych przez Caritas. – Posłuchaj Słowa Bożego i przygotuj się, by dobrze przeżyć Boże Narodzenie! Takie, w którym najważniejszy będzie Jezus Chrystus. Ważniejszy niż przedświąteczne porządki, drogie prezenty i przepisy kulinarne. Przesłanie encykliki Laudato si’ skłania nas do odkrywania prawdy i uważności. Pochylimy się nad tym idąc za powszechnym ostatnio pytaniem: wybór czy nakaz? – zachęcają pomysłodawcy.

Rekolekcje poprowadzą: Szymon Janowski OFMCap, br. Cordian Szwarc OFM i gościnnie Piotr Abramczyk, GCCM. Odbędą się w dniach 7-9 grudnia 20:00 u kapucynów w Warszawie, ul. Miodowa 13. Będą również transmitowane online na stronie.

W dniach 4-6 grudnia odbędą się franciszkańskie rekolekcje online pt „Przez ciemną dolinę”, na platformie Zoom. Wygłosi je o. Mateusz Stachowski. Do wyboru dwie godziny rekolekcji 10:30 lub 19:00. Można się na nie zapisać, wypełniając formularz na stronie.

SalveNET zaprasza na internetowe rekolekcje #CałyAdwent. Każdego dnia o godzinie 11:00 na YouTube SalveNET będzie pojawiał się krótki filmik z rozważaniami przygotowanymi przez młodych i pełnych zapału księży diecezji warszawsko-praskiej. Poprowadzą je: ks. Janek Roztocki, ks. Bartłomiej Kopeć, ks. Zbyszek Sapiejewski, ks. Jasiek Staruchowicz. Nauki będą oparte na codziennych czytaniach mszalnych. Filmiki pojawiać się będą od 29.11 do 24.12 na stronie.

Rekolekcje adwentowe pt. „To jest ciało moje” poprowadzi wędrowny kaznodzieja o. Tomasz Nowak. Nauki będą transmitowane (zmartwychwstanie.walbrzych.pl, kanał YouTube). Potrwają od 29 listopada do 2 grudnia. Dokładny harmonogram dostępny jest na stronie.

Adwent 2020 zaczyna się w niedzielę, 29 listopada i potrwa do zmierzchu 24 grudnia. To czas przygotowania do Bożego Narodzenia oraz oczekiwania na koniec czasów i ostateczne przyjście Jezusa Chrystusa.


Źródło: https://ekai.pl/rekolekcje-adwentowe-online-2020/
Fot. pixabay.com

Udostępnij ten artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *