Zakonne propozycje wypoczynkowo-formacyjne na lato

Mnóstwo propozycji połączenia letniego odpoczynku z formacją i ewangelizacją proponują w całej Polsce dla dzieci, młodzieży, studentów czy małżeństw męskie i żeńskie zgromadzenia zakonne. Niektóre z nich organizowane są w innej niż zwykle formule i przy zachowaniu zasad sanitarnych spowodowanych trwającą epidemią koronawirusa.

REKLAMA


Wszystkie wspólnoty zakonne, które zapraszają do spędzenia wspólnego czasu latem w formie wypoczynkowo-formacyjnej, świadome są ograniczeń i niepewności związanych z wciąż trwającą pandemią koronawirusa. Nikt jednak nie traci nadziei, że ten czas zostanie dobrze spożytkowany. Wszystkie wydarzenia, których w tym roku może być nieco mniej niż zwykle, będą się odbywały przy poszanowaniu reżimu sanitarnego.

FRANCISZKAŃSKIE LATO

“Zbliżające się wakacje są zaznaczone pewną niepewnością związaną z koronawirusem. Jednak w zaufaniu wierzymy, że dzięki naszej roztropności, i Bożej pomocy oczywiście, uda nam się dobrze przeprowadzić kilka wakacyjnych wydarzeń. Będzie ich troszkę mniej, będzie troszkę inaczej, ale nadal po franciszkańsku!” – zapewniają franciszkanie.

Zakonnicy przygotowali mnóstwo spotkań formacyjnych, rekolekcji, festiwali czy wypadów górskich, na których formacja chrześcijańska połączona jest z wypoczynkiem.

Młodzież męska powyżej 18. roku życia zaproszona jest w dniach 16-19 lipca na rekolekcje “Come & See” do klasztoru w Lubomierzu koło Mszany Dolnej. Należy zabrać: Pismo Św., różaniec, notatnik, śpiwór i obuwie do chodzenia po klasztorze. Koszt pobytu to ofiara dobrowolna, ale dojechać trzeba indywidualnie. Kontakt: br. Łukasz Góra (fr.luka@gmail.com, tel. 507 066 975).

W trakcie trwania rekolekcji obowiązywać będą zasady sanitarne dostosowane do panujących norm dla tego typu spotkań (dezynfekcja, jeśli to będzie potrzebne również maseczki, rękawiczki, zachowanie dystansu). Zakonnicy uprzedzają, że ze względu na trwającą ciągle pandemię rekolekcje mogą zostać odwołane – w związku ze zmianą restrykcji państwowych lub decyzją przełożonych zakonnych.

Dla młodzieży studenckiej, która ma dodatkowy miesiąc wakacji, franciszkanie przewidzieli “Studenckie wędrowanie” w dniach 14-20 września w Zakopanem. Miejscem pobytu jest tamtejszy Dom Rekolekcyjno-wypoczynkowy ss. Sercanek (ul. Jana Pawła II 1). Kontakt: br. Łukasz Góra (fr.luka@gmail.com, tel. 507 066 975).

W przypadku obydwu inicjatyw należy zapoznać się z regulaminem, poświadczając m.in., że na 14 dni przed rozpoczęciem rekolekcji nie przebywało się na kwarantannie i nie miało świadomego kontaktu z osobą zakażona koronawirusem i chorującą na COVID-19. Trzeba też wyrazić zgodę na pomiar temperatury przez organizatora.

Jednak największym wydarzeniem lata organizowanym co roku przez polskich franciszkanów jest Franciszkańskie Spotkanie z Młodych w Kalwarii Pacławskiej. W tym roku przypadnie już jego 33. edycja. Hasłem spotkania zaplanowanego od 29 lipca do 1 sierpnia będzie “Tożsamość”.

“Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się kim tak naprawdę jesteś? Jak bardzo to, co mówią o Tobie inni, co mówi świat, wpływa na to, co o sobie myślisz? Czy słyszałeś kiedykolwiek o tym, że Twoja tożsamość ma źródło w Bogu, który Ciebie bardzo chciał i to pragnienie zrealizował? Czy w to wierzysz? A może chcesz się jeszcze bardziej do tego przekonać? Przyjedź na FSM!” – zapraszają organizatorzy.

FSM to najstarsze ogólnopolskie spotkanie dla młodzieży o charakterze religijnym. Organizatorem Spotkania jest krakowska Prowincja św. Antoniego i bł. Jakuba Strzemię Zakonu Braci Mniejszych Konwentualnych. W Kalwarii Pacławskiej znajduje się sanktuarium Matki Bożej Słuchającej, które pozostaje pod opieką braci mniejszych konwentualnych franciszkanów. Przyciąga ono każdego roku wielu pielgrzymów. Sama Kalwaria Pacławska mieści się przy granicy polsko-ukraińskiej, na wzgórzu u podnóża Bieszczad.

Podczas kilkudniowego spotkania młodzież uczestniczy w codziennych mszach, które zazwyczaj prowadzą zaproszeni księża oraz zakonnicy. Mają także okazję do brania udziału w spotkaniach w grupach, polegających na dyskusjach w kilkuosobowym gronie. Spotkania z animatorami mają otworzyć uczestników na rozmowę o tym, co usłyszeli danego dnia, by mogli sami zabrać głos. Jednocześnie forma mniejszych spotkań pozwala na szybszą integrację.

Ponadto każdego dnia odbywają się konferencje z zaproszonymi gośćmi. Są to często osoby znane. W ubiegłych latach byli to m.in. Krzysztof Ziemiec, Adam Woronowicz, Radosław Pazura, Przemysław Babiarz i Tomasz Zubilewicz. Na FSM goszczą także muzycy, którzy każdego wieczoru bawią młodzież. Uczestnikami FSM byli już m.in. Full Power Spirit, Maleo Reggae Rockers i Siewcy Lednicy. Wszyscy przybyli mają okazję do podzielenia się swoim świadectwem.


KAPUCYNI – BIESZCZADY I KAJAKI

Czas pandemii wymógł także zmiany w inicjatywach letnich przygotowywanych przez braci kapucynów. “Część z akcji została odwołana, a pozostałe zyskały niestety nowe ograniczenia. Niestety, tak jak wszystko się nieustannie zmienia, tak my nie możemy na ten moment stwierdzić z całą pewnością, czy wszystko uda się nam przeprowadzić zgodnie z planem” – informują zakonnicy.

Na pewno odbędzie się XXVI Spotkanie Młodych w Wołczynie (13-16 lipca), 12 km od Kluczborka, w województwie opolskim. Spotkanie pod hasłem “Złap się wolności” odbędzie się w nowej formule, wymuszonej obecną epidemią. Główne wydarzenia odbywać się będą… w Krakowie i będą transmitowane na żywo codziennie między godz. 19.00 a 22.00.

Równolegle do wydarzeń w Krakowie odbywać się będą małe spotkania w klasztorach i parafiach kapucyńskich m.in. w Nowej Soli, Bytomiu, Wałczu, Pile, Wrocławiu, Tenczynie, Krośnie czy Kielcach. Zorganizowane tam zostaną spotkania w grupach, nabożeństwa, koncerty i transmisje z inicjatyw w Krakowie i innych ośrodkach. W ten sposób powstanie sieć ewangelizacyjnych wydarzeń dziejących się w jednym miejscu, ale oddziałujących na spotkania młodych ludzi w całej Polsce. Organizatorem całości jest krakowska prowincja braci kapucynów.

W dniach 4-10 lipca kapucyni zapraszają ponadto pełnoletnie osoby do Ustrzyk Dolnych w Bieszczadach na “Męskie wyzwania”.

Piękne i dzikie Bieszczady oprócz niepowtarzalnych widoków kryją w sobie wiele tajemnic. Aby te piękne miejsca były dostępne dla ludzi, wiele osób poświęca swoje życie dla służby – tłumaczą organizatorzy. Funkcjonariusze Straży Granicznej, ratownicy Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego czy pracownicy Służby Leśnej czuwają nad tym, żeby Bieszczady były dostępne dla wszystkich. “Oprócz tras turystycznych podczas turnusu chcemy poznać ich pracę, zobaczyć strażnicę SG, dyżurkę GOPR oraz sposób pracy leśników. Wszystkie te zawody łączy bowiem typowo męskie wyzwanie…” – informują kapucyni.

Adres: Grzegorz Wolański, 38-714 Ustrzyki Górne 8. Szczegółowe informacje u br. Konrada: +48 797 907 846.

Ciekawą propozycją jest także kajakowa “Wyprawa ojca z synem”, czyli spływ rzeką Nidą w okolicach Kielc.

“Chcesz przeżyć przygodę, pogłębić relacje z tatą i zbliżyć się do Boga wśród pięknej przyrody? Przeżyj z nami tydzień w niezwykłym miejscu! Spotkaj Pana Boga w codziennej Eucharystii, w drugim człowieku i PIĘKNIE przyrody! Spływ Nidą zapewni wiele uroku i wrażeń” – zapewniają organizatorzy.

Dzieci pod opieka ojców mogą być w wieku po VI klasie podstawowej, uczestnicy bez ojca muszą być pełnoletni.

Również w tych akcjach mogą wziąć udział tylko osoby, które nie zamieszkiwały z osobą przebywającą na kwarantannie i nie miały kontaktu z osobą podejrzaną o zakażenie w okresie 14 dni przez jej rozpoczęciem.

Szczegółowe informacje u br. Piotra: +48 797 907 809. Więcej informacji o zasadach sanitarnych i zgłoszenia na stronie internetowej.

Dom rekolekcyjny Braci Mniejszych Kapucynów (ul. Korzeniaka 16, Kraków-Olszanica) zaprasza na “Dni Rozeznania Powołania” zaplanowane na 24-28 sierpnia. W czasie spotkania jego uczestnicy będą się zastanawiać nad tym, jak szczęśliwie przeżyć życie, jak podjąć właściwą decyzję życiową, czym jest powołanie zakonne i czy wybrać życie zakonne, czy może małżeńskie.

“Na te i inne pytania będziemy się starali odpowiedzieć pochylając się nad Pismem Świętym. Będzie to czas wyciszenia, modlitwy, adoracji, spotkania, rozmowy z braćmi kapucynami i zasłuchania w głos Boga” – wyjaśniają zakonnicy. Szczegółowe informacje u br. Konrada, tel. 797 907 846.


KARMELICI – RODZINA SZKAPLERZNA

Karmelici zapraszają na XXI Ogólnopolskie Spotkanie Rodziny Szkaplerznej w Sanktuarium w Oborach koło Rypina w województwie kujawsko–pomorskim. W sobotę 11 lipca spotkanie rozpocznie się o godz. 10.00 a zakończy o godz. 19.00. Uroczystej Mszy św. o godz. 12.00 przewodniczyć będzie abp Mieczysław Mokrzycki, metropolita lwowski, który wcześniej przez wiele lat pracował jako osobisty sekretarz św. Jana Pawła II.

Jeżeli przepisy sanitarne (obowiązujące w dniu 11 lipca) pozwolą, to całe spotkanie odbędzie się przy ołtarzu polowym na placu przed sanktuarium. Karmelici zapraszają do obornickiego sanktuarium “wszystkie siostry i braci w Karmelu, wszystkich parafian i pielgrzymów, wszystkich noszących na sercu szkaplerz karmelitański oraz wszystkich pragnących schronić się pod opiekuńczym płaszczem Matki i Królowej Karmelu”.

W tym roku spotkanie przebiegnie w sposób szczególny, obchodzona jest bowiem 100. rocznica urodzin Jana Pawła II, który – jak zaznaczają zakonnicy – od dziecka głęboko związany był z zakonem karmelitańskim – nosił na piersiach brązowy szkaplerz Matki Bożej, czerpał z duchowego bogactwa Karmelu oraz przykładu jego licznych świętych i błogosławionych.

Zgłoszenia grup pielgrzymkowych i indywidualne oraz dodatkowe informacje: o. Piotr Męczyński OCarm., tel. 606 989 719 lub 54/ 280 11 59, wew. 23, mail: opiotr@obory.com.pl.

Ponadto Karmelitański Ośrodek Powołań zaprasza na wakacyjne dni skupienia dla młodzieży męskiej. Będzie to czas na spotkanie z Bogiem, ze wspólnotą Braci z Zakonu Karmelitańskiego, a także na spotkanie z samym sobą. Program rekolekcji pozwala na kontakt z Chrystusem w sakramentach świętych, na włączenie się w rytm życia poszczególnych klasztorów, ale także przewidziany jest czas dla siebie – spotkanie z samym sobą jest bowiem bardzo potrzebne w kwestii rozeznania powołania – wyjaśniają zakonnicy.

Podczas tegorocznych wakacji karmelici proponują spotkania w klasztorze w Krakowie (3-7 lipca), w Lipinach (9-12 lipca), w Trutowie (17-22 lipca), w Woli Gułowskiej (10-13 sierpnia) i w Gdańsku (14-18 sierpnia).

Zapisy i pytania należy kierować na adres e-mail: powolania@karmelici.pl lub telefonicznie pod numerem: 608-736-027.


MISJONARZE, KLARYSKI, SALEZJANIE I SALEZJANKI

“Święty Wincenty a Paulo – promotor apostolstwa świeckich” – pod takim hasłem odbędzie się w tym roku Tydzień Formacji Wincentyńskiej, na który zaprasza Zgromadzenie Księży Misjonarzy. Spotkanie potrwa od 7 do 11 lipca w Misjonarskim Ośrodku Formacyjnym „Vincentinum” w Krzeszowicach.

W programie przewidziano codzienną Eucharystię, wykłady, prelekcje, pokazy multimedialne, warsztaty, śpiew i ciekawe filmy. Planowana jest także pielgrzymka do Kalwarii Zebrzydowskiej, Wadowic i Inwałdu. Nie zabraknie czasu na wypoczynek i osobistą modlitwę, budowanie wzajemnych więzi w atmosferze radości. “Zaproszenie kierujemy do wszystkich tworzących Rodzinę Wincentyńską (dorośli i młodzież) a także do tych, którzy pragną poznać duchowość św. Wincentego a Paulo.

Z kolei klauzurowe siostry klaryski zapraszają do Krakowa młode kobiety na dni skupienia. Towarzyszyć mu będą słowa św. Klary z Asyżu “Całym sercem pokochaj Tego, który się cały oddał dla twej miłości”. – Jest to propozycja dla młodych kobiet, które noszą w swoim sercu pragnienie szczególnego spotkania z Chrystusem lub pragną bliżej poznać naszą duchowość – wyjaśniają klaryski.

Kilkudniowe terminy są możliwe 3-5 lipca, 8-11 sierpnia oraz 19-20 września. Więcej informacji na stronie www.klaryski.pl.

Obóz o charakterze rekolekcyjno-rozwojowym proponują w sierpniu salezjanie. Propozycja przeznaczona jest dla młodzieży ze szkół ponadpodstawowych w dniach 10-16 sierpnia.

Co to będzie? Odpowiedź kryje się w dwóch “R”: rekolekcjach i rozwoju.

“Będzie to czas, w którym spróbujemy podreperować swoją relację z Bogiem! Bóg nie jest sztywny i nie chce Cię wsadzić w ramy. On chce, byś żył pełnią życia i dlatego ma dla Ciebie bardzo ważne wskazówki jak to zrobić, żeby “żyć po swojemu”! Rekolekcje to czas, który pozwoli nam zauważać Boże drogowskazy” – wyjaśniają salezjanie.

Żeby żyć po swojemu, najpierw potrzeba wiedzieć, czego się chce! Żeby to osiągnąć, trzeba cały czas się rozwijać. Dlatego obóz nie będzie oparty tylko na rozwoju duchowym. “Równie ważne jest poznawanie siebie i ogarnięcie tego wszystkiego, co dzieje się w naszej głowie. Będziemy także rozwijać nasze talenty, relacje i poświęcimy trochę czasu na aktywność fizyczną” – zapowiadają księża salezjanie.

Miejsce spotkania: Ośrodek Rekolekcyjno-Wypoczynkowy w Marianówce (Marianówka 4, 57-500 Bystrzyca Kłodzka).

Państwo Bożena i Janusz Majewscy związani z rodziną salezjańską zapraszają na Wczasorekolekcje Stowarzyszenia Mamy Małgorzaty dla rodzin salezjanów. Będzie to odpoczynek połączony z rekolekcjami w Kniewie w terminie 5 – 12 lipca.

“Chcemy przeżyć ten czas w radości i modlitwie, w poznawaniu św. Jana Bosco i świętych salezjanów oraz przybliżyć postać sługi Bożej Matusi Małgorzaty [Małgorzaty Occhieny, matki św. Jana Bosco]. Mamy nadzieję bliżej poznawać duchowość założyciela Zgromadzenia Salezjańskiego, a tym samym wspomóc modlitewnie naszych synów i córki w wytrwaniu w powołaniu i pracy salezjańskiej. Nie zabraknie wspólnej modlitwy, Eucharystii, konferencji, spotkań, gdzie będziemy mogli dzielić się naszymi rodzicielskimi troskami” – zapowiadają państwo Majewscy.

W planach m.in. nawiedzenie Monasteru Najświętszej Dziewicy na Pustyni sióstr Betlejemek i Sanktuarium Matki Królowej Polskiego Morza w Swarzewie. Będzie też można przejść i rozważać drogę krzyżową w lasach piaśnickich (miejscu straceń ludności polskiej w czasie II Wojny Światowej), będą wspólne wycieczki nad jezioro żarnowieckie, pobyt na plaży w Dębkach nad morzem oraz spływ kajakami rzeką Piaśnicą do morza. – Chcemy wspólnie odpocząć i poczuć radość pierwszych wychowanków ks. Bosko – zapraszają organizatorzy.

Kontakt: tel. 537 769 129 e-mail: rekolekcje@majewscy.eu.

Zgromadzenie Córek Maryi Wspomożycielki (siostry salezjanki) zapraszają natomiast od 10 do 13 lipca na Salezjańskie Dni Skupienia dla młodzieży w Suwałkach. Kontakt: s. Anna Szczęsna FMA, tel. 781 177 420 e-mail: ana.sz5@wp.pl lub s. Małgorzata Pilarska FMA, tel. 694 451 133, mpilarska71@gmail.com. Inny adres w celu zgłoszenia udziału: mlodziez@cmw.waw.pl. Istnieje również możliwość indywidualnych dni skupienia i rozeznania powołania we wspólnocie w Garbowie i w Łomiankach.

Propozycji formacyjnego spędzenia wakacji jest oczywiście znacznie więcej. Aby zapoznać się z konkretną ofertą, warto odwiedzić strony poszczególnych zgromadzeń zakonnych lub serwis informacyjny Konferencji Wyższych Przełożonych Zakonów Męskich w Polsce zyciezakonne.pl


Źródło: https://ekai.pl/zakonne-propozycje-wypoczynkowo-formacyjne-na-lato/
Fot. pixabay.com

Udostępnij ten artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *