Fitoterpia i ziołolecznictwo uczą, jak ważną sprawą jest regularne oczyszczanie organizmu. I nie chodzi tu o mycie. Chodzi o oczyszczanie organizmu od wewnątrz. Najlepiej jest, jak ma to miejsce dwa razy do roku: wiosną, a następnie późną jesienią. Znany fitoterapeuta, salezjanin, o. Edmund Szeliga zwykł mawiać: „Jeśli chcesz dobrze przygotować się do kuracji roślinami leczniczymi, powinieneś najpierw dobrze oczyścić organizm, wszystkie jego organy. To znacznie podniesie efektywność i skuteczność kuracji, do której chcesz przystąpić”.

Dlaczego jest to tak ważne? Wiosną oczyszczamy się dlatego, że zimą na pewno zmagaliśmy się z wieloma infekcjami i… przyjmowaliśmy różne leki. Ich resztki lub towarzyszące im substancje na pewno pozostały w organizmie. Należy się ich pozbyć, bo powodują, iż organy wewnętrzne są nimi obciążone i mniej wydajnie pracują. Gdybyśmy pozwolili na ich dalszą obecność w organizmie, każda próba poprawy jego działania byłaby poważnie utrudniona.
A jesienią? Jesień to czas przygotowania organizmu do najtrudniejszej pory roku – zimy. Dlatego chcemy, żeby w organizmie wszystko działało jak najlepiej – żebyśmy zgromadzili pewną nadwyżkę żywotności. A od wiosny, od ostatniego oczyszczenia organizmu, już przecież minęło pół roku. Tu i ówdzie w metabolizmie coś skrzypi z uwagi na to, że wielu substancji, które w organach wewnętrznych się zgromadziły, wydalić nie potrafimy. Dlatego warto się oczyścić – przygotować organizm do zimowych niedogodności.
W celu skutecznego oczyszczenia organizmu warto przyjmować przez okres do 6 tygodni składniki, które usprawniają przemianę materii (borówka, ostrokrzew paragwajski i witaminy z grupy B), stymulują pracę nerek (ostrokrzew paragwajski, karczoch) i wątroby (cholina, karczoch), mają działanie ogólnie odtruwające (aloes, karczoch), wspomagają układ trawienny (karczoch, zarzaparilla) i zapobiegają powstawaniu wolnych rodników powodujących uszkodzenia oksydacyjne (borówka, ostrokrzew paragwajski, karczoch).
Tak oczyszczeni możemy śmiało wyjść naprzeciw wiośnie, a następnie jesieni.
Wit Romanowski
„Pielgrzym” [31 marca i 7 kwietnia 2024 R. XXXV Nr 7 (896)], str. 36.
Dwutygodnik „Pielgrzym” w wersji papierowej oraz elektronicznej (PDF) można zakupić w księgarni internetowej Wydawnictwa Bernardinum.