Lek, a może suplement diety?

REKLAMA

Jak odróżnić lek od suplementu diety, kiedy uśmiechnięta pani lub sprawiający wrażenie kompetentnego pan przekonują nas w reklamie, że po zażyciu tego konkretnego specyfiku wszelkie ich dotychczasowe dolegliwości z dnia na dzień zniknęły, a oni czują się zdrowsi i szczęśliwsi?


Nie zastanawiamy się zbyt długo, tylko szybko biegniemy do apteki i prosimy o ten „cudowny” lek. Pytanie – czy to faktycznie lek?
Pierwsza różnica pomiędzy lekiem i suplementem diety polega na tym, że lek to substancja posiadająca właściwości zapobiegania chorobom lub leczenia ich. Suplement diety natomiast to środek spożywczy, który tylko uzupełnia normalną dietę.
Nad bezpieczeństwem stosowania leków czuwają: inspekcja farmaceutyczna, lekarze, farmaceuci i firmy farmaceutyczne, którym zależy (często z przyczyn finansowych) na dobrej opinii klienta. Rejestracja leku wymaga przedstawienia szczegółowej dokumentacji, gwarantującej jakość, skuteczność i bezpieczeństwo stosowania. Z kolei suplement diety jest kontrolowany tylko przez sanepid, który stwierdza, czy produkcja odbywa się w higienicznych warunkach i czy specyfik nie szkodzi zdrowiu. Suplementów w ogóle nie trzeba rejestrować.
Zatem przy zakupie warto zwrócić uwagę na to, czy na opakowaniu przy nazwie produktu widnieje zapis „lek wydawany bez recepty” i „suplement diety” – jeśli tak, nie można go nazwać lekiem. Jeśli jednak produkt posiada specjalny numer pozwolenia na dopuszczenie go do obrotu oznacza to, że mamy do czynienia z lekiem.

Justyna Zamojska
„Pielgrzym” 2016, nr 5 (685), s. 36

Udostępnij ten artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *